Hlavní navigace

Názor k článku Uživí se penzista s penzijním připojištěním? od Petr Zámečník - S reformou to bude méně. Kolik, to závisí...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 6. 2004 10:29

  Petr Zámečník (neregistrovaný)
  S reformou to bude méně. Kolik, to závisí na tom, jaká reforma se uskuteční. V každém případě to bude nutně více, než nyní, protože populace stárne - zatímco dnes jsou na jednoho důchodce dva pracující, v roce 2030 to bude podle demografických odhadů jeden ku jednomu.

  U příkladu Penzijního fondu České pojišťovny, jehož čísla jsem měl k dispozici nejdříve, se jedná o rozdělený výnos mezi účastníky fondu, tedy po zaplacení nákladů fondu a zisků akcionářů. Samozřejmě připsané výnosy závisí na mnoha faktorech, z nichž nejdůležitější je, samozřejmě, úspěšnost fondu při správě majetku.

  (Například Penzijní fond České spořitelny podle informací zveřejněných včera odpoledne připíše zhodnocení 2,64 %, což odpovídá přibližně 2,5 % čistého výnosu, tedy o 0,5 procentního bodu méně.)

  Ano, u penzijních fondů jde především o zisk akcionářů. Ale pokud nebudou spokojeni účastníci fondu, či spíše v našich končinách pokud budou příliš nespokojeni, z fondu odejdou a zisky akcionářů se rozplynou. Je tedy v zájmu akcionářů, aby si penzijně připojištění "přišli na své".
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).