Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Uživí se penzista s penzijním připojištěním? od Jarmila - "V roce 2030 by muselo být na důchody...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 6. 2004 9:11

  Jarmila (neregistrovaný)
  "V roce 2030 by muselo být na důchody věnováno 15 % HDP"?
  Zapomínáte na jednu věc, a tou je výkonnost naší ekonomiky. Budeme-li státem, který podpoří děti a vzdělání a bude produkovat zboží s vysokou přidanou hodnotou, může to být i méně než 15 % HDP. Pokud nám ale budou děti po ukončení vzdělávání emigrovat do zahraničí, kde očekávají, že dostanou lépe zaplaceno a jejich vzdělání si tam budou vážit, zůstanou tu jen ti středně a málo vzdělaní a na důchody pak budeme dávat ne 15 %, ale třeba 50 % HDP. My zaplatíme náklady na vzdělání, jeho výsledky shrábne nekdo jiný. Z republiky bude motážní stát, kam budeme hromadně lákat investory, ale ti půjdou za levnou pracovní silou, tedy raději do Číny a do Honkongu. Ti, co tu zůstanou, budou právem naštvaní, že celý život platili na důchod a dostanou houbelec a máme tu další revoluci. Zatím to dopadlo špatně jen ve volbách do Evropského parlamentu.
 • 16. 6. 2004 10:01

  Kecal (neregistrovaný)
  Důchody nejsou konstantní. Pokud se zvýší produktivita práce, vzroste HDP i mzdy a tím vzroste také požadavek na výši důchodu. Jestli se nepletu, tak průměrný dnes důchod je něco přes 40% průměrné mzdy. I v budoucnu bude tento poměr zřejmě podobný - málo kdo bude chtít akceptovat větší propad příjmů. Tady je rozdíl oproti nákupu zboží a služeb - těch si při rostocí produktivitě práce pořídíte víc. U důchodů to neplatí.
 • 17. 6. 2004 7:10

  Johan van Happen (neregistrovaný)
  Volby do Evropského parlamentu dopadly špatně? A podle čeho soudíte? Že vaši rozhazovační socani dostali na zadek?
  Spíše bych řekl, že tyto volby byly jakousi jiskřičkou naděje, že má cenu tady ještě zůstat. Že se bude něco dít a to i kolem důchodové reformy.
 • 18. 6. 2004 9:30

  Jarmila (neregistrovaný)
  Omlouvám se za nepříliš jasné vyjádření: volby dopadly špatně pro ČSSD. Moji koně to nejsou. Otázkou je, jestli se hoši zamyslí nad tím, co dělají a jak to dělají a nebudou neúspěch ve volbách svádět na Zemana (nebo na praotce Čecha, že se usadil tady a ne tam, kde lítaji pečení ptáci sami do huby).
 • 18. 8. 2007 12:23

  ------ (neregistrovaný)
  Ve Vašem přispěvku je cítit egoismus a fanatismus. Komu ti zatracení socani vlastně rozhazují? Důchodcům? No to je ale nestydatost. Ať ti důchodci pojdou, hlavně ať takoví jako Vy mají dost. Že ano.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).