Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Uživí se penzista s penzijním připojištěním? od j - bude nutné v roce 2030 vydávat na důchody...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 6. 2004 8:59

  j (neregistrovaný)
  bude nutné v roce 2030 vydávat na důchody 15% HDP. A s reformou to bude kolik? Minimálně stejně, neboď bude nutné ještě navíc uhradit náklady fondů a zisky jejich akcionářů. A ty budou nemalé a o ně také jde především!
 • 15. 6. 2004 10:29

  Petr Zámečník (neregistrovaný)
  S reformou to bude méně. Kolik, to závisí na tom, jaká reforma se uskuteční. V každém případě to bude nutně více, než nyní, protože populace stárne - zatímco dnes jsou na jednoho důchodce dva pracující, v roce 2030 to bude podle demografických odhadů jeden ku jednomu.

  U příkladu Penzijního fondu České pojišťovny, jehož čísla jsem měl k dispozici nejdříve, se jedná o rozdělený výnos mezi účastníky fondu, tedy po zaplacení nákladů fondu a zisků akcionářů. Samozřejmě připsané výnosy závisí na mnoha faktorech, z nichž nejdůležitější je, samozřejmě, úspěšnost fondu při správě majetku.

  (Například Penzijní fond České spořitelny podle informací zveřejněných včera odpoledne připíše zhodnocení 2,64 %, což odpovídá přibližně 2,5 % čistého výnosu, tedy o 0,5 procentního bodu méně.)

  Ano, u penzijních fondů jde především o zisk akcionářů. Ale pokud nebudou spokojeni účastníci fondu, či spíše v našich končinách pokud budou příliš nespokojeni, z fondu odejdou a zisky akcionářů se rozplynou. Je tedy v zájmu akcionářů, aby si penzijně připojištění "přišli na své".
 • 15. 6. 2004 15:57

  Kecal (neregistrovaný)
  V roce např. 2030 bude počet důchodců X a průměrný důchod Y. Celková suma důchodů je X krát Y. Reformováním, plněním různých fondů, zakládáním různých pojišťoven na tom nic nezměníte. Vlastně ano, čím je systém komplikovanější, tím více peněz je zapotřebí na jeho provoz. Jediné, co můžete udělat, možné měnit výši důchodů nebo počet lidí s nárokem na důchod. Pro omezení celkových nákladů můžete ještě omezovat provozní (administrativní) náročnost. Jiná kouzla, než snížení objemu vyplacených důchodů nebo zlevnění správy pojištění, neexistují! Výhoda fondového systému nespočívá v tom, že je celkově levnější. Vzhledem k jeho komplikovanosti je to spíš naopak.
 • 15. 6. 2004 19:03

  Root (neregistrovaný)
  To nemusi byt vzdy pravda diky vynosum z kapitalu, ktery se ve fondech nashromazdi (v prubeznem systemu zadne jine dalsi vynosy nejsou, jen to, o co stat obere zamestnance a OSVC).
 • 16. 6. 2004 9:43

  Kecal (neregistrovaný)
  I v průběžném systému se uplatní hospodářský růst. Tím jak roste ekonomika a jak investovaný kapitál vynáší (třeba kapitál z penz. fondů), rostou mzdy a odvody na důchody. Kapitál akumulovaný v penzijních fondech musí být investován velmi obezřetně a konzervativně (značnou část investic představují dluhopisy). Pro růst ekonomiky může být lepší, aby tento kapitál nebyl svázán různými regulativy týkajích se investování penzijních fondů.
  Pokud se někomu (a to asi většině) lidí nelíbí vysoké výdaje na zebezpečení stáří, je jediné řešení zajistit, aby průběžnou složku důchodu zabezpečoval větší počet plátců (nejlépe asi zvýšením porodnosti).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).