Já tomu nerozumím. Když já jsem v cizině, dejme tomu ve státě, kde nerozumím tamní řeči, tak jdu do směnárny, napíšu na papírek kolik si chci vyměnit (dejme tomu 100 euro) a nechám je napsat, kolik za to dostanu do ruky. Číslo si přečtu a když je to OK tak jim těch 100 eur dám, jejich peníze si hned přepočtu a jdu nakupovat. Když ne, eura jim nedám a jdu pryč. Vždy mi to tak vyšlo. Tak o čem ten zákon teda je?
Ty směnárny (podobně jako taxikáři) dělají Praze ostudu a doposud nebyl účinný prostředek jak to zatrhnout a připadně je za opakované porušení pokutovat nebo i (konečně) zavřít.
Jen mi opět chybí informace zda a jak podobný problém řeší v zahraničí, především tam, kde se neplatí eurem. Například v Polsku to bylo podobné https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g274723-i959-k10584810-Changing_money_in_Poland-Poland.html Cituji z první odpovědi:
An update: Interchange, the most notorious of the rip-off kantors, has just been fined 1.2 million zlotys for their unfair practices by UOKiK, Polish competition authority. The fine was not for their rip-off rates (lower from market rates by 20-30%), as they are allowed to set their rates as they like, but rather for deliberately misleading display of rates on their rate tables.
Tady se ale stále na něco čeká.
Já vám rozumím. Pokud turista dělá chytrého a snaží se porozumět všem poplatkům a sám si chce spočítat, kolik mu dají, pak máte pravdu, že mu započtou do poplatku i "dnešní datum".
Ale moje metoda papírku, tužky a 100 euro je v podstatě neprůstřelná, kdyby tak postupovali všichni, o podvodech by se vůbec nemluvilo. Je to metoda ověřená praxí, věřte mi.
PS: ti, co mi dávají mínusy prosím, aby mi své pochybnosti napsali.
Ja se taky zeptam kolik dostanu a az podle toho se rozhodnu, ale nejak mi unika pointa vaseho prispevku. To ma stat rezignovat na potirani podvodu? Ty vykutalene smenarny delaji vse pro to, aby zmatly zakaznika a podvodem ho tak oskubaly. To proste neni v poradku. Jak by to vypadalo ve svete, kde by byl podvod zcela normalni soucasti zivota? Cestovni ruch je pomerne slusny byznys a kolik lidi by k nam prijelo, kdyby si museli nejdriv prostudovat nekolikasvazkovou publikaci o mistnich kriminalnich zvyklostech? Kdyz je ve vyloze smenarny kurz a velky napis 0 % commission, jak ma clovek tusit, ze mu strhnou poplatek za komunikaci v nemcine a realny kurz mu spocitaji podle tabulky uvedene mikropismem na spodni strane pultiku u prepazky?
Jak by to vypadalo ve svete, kde by byl podvod zcela normalni soucasti zivota?
Do takového stavu už to takřka dospělo. Reklamy kde se nakonec dočtete že obrázek je pouze ilustrační a nezobrazuje skutečný výrobek, falešné "slevy" kde je cena mnohdy nakonec dokonce vyšší, podomní prodejci energií, zpravodajství zamlčující nepohodlné informace, nepravdivé informace podané záměrně na úřadech nebo ve společnostech typu pojišťovny, nesmyslné požadavky a nepravdivé informace v pracovních inzerátech atd.
Lež se už bohužel stala naprostou součástí běžného života a co je horší, pokud na tuto hru nechcete přistoupit, tak jste považován za naivního nebo slabého jedince.
Definujme si, co je podvod. Podle mého je to zjednodušeně tak, když vám řeknou, že za sto euro dostanete2600 Kč, ale do ruky jen 2200 Kč. Ale podvod není, pokud vám řeknou, že za sto euro dostanete 1900 Kč vy na to kývnete a dají vám do ruky skutečně 1900Kč.
Závěr: kývne-li někdo na 1900Kč, pak je to blb, žádný zákon mu nepomůže, a taková osoba by snad vůbec neměla mít peníze v ruce.