Hlavní navigace

Ušetřit můžete za vedení běžného účtu i u staré banky

7. 4. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Nechcete měnit banku, ale chcete ušetřit za vedení běžného účtu? Nebojte, řešení pro vás existuje. Studenti to mají možná ještě lepší, můžou na bankovních účtech vydělávat.

1. Nechci měnit banku, chci ale ušetřit na poplatcích

Jste spokojení ve své bance a nechcete ji měnit? I když pro ostřílené znalce v nabídce bank se může zdát tento přístup nepochopitelný, musíme si uvědomit, že řada lidí je na svůj bankovní účet u své banky zvyklá. Nemají čas zakládat nové účty, sledovat nabídku na trhu a zaučovat se při používání internetového bankovnictví. Jsou ale rádi, když je jejich věrnost jejich bance dostatečně oceněna. Proč tedy musejí platit za vedení účtu, když jsou stálými klienty banky a mají zde často uloženy i své úspory?

Pokud patříte do této skupiny lidí, pak pro vás řešení také existuje. Budete ale potřebovat čas. Například, podle našich zkušeností, je velmi vstřícná v oblasti snížení či zrušení poplatků za vedení bankovního účtu Komerční banka nebo Česká spořitelna: Já si v KB trochu dupnul, a rázem jsem mě 1 bankovní účet v Kč a další eurový účet, k tomu 2 platební karty bez poplatku, 1 výběr měsíčně kdekoliv v zahraničí zdarma (k eurové kartě) a nebyl problém. Musejí mi nabídnout něco víc než konkurence, vedení, zřízení, používání karty už snad dneska nejde zpoplatňovat, to už beru jako standard. Rovněž výběry z vlastního bankomatu mám zdarma. člověk si musí umět říct, nikoliv slepě podepsat, co mu banka podstrčí! popsal svou zkušenost čtenář Milan v článku Studium v zahraničí: Na kolik vás přijde? A kde si zřídit účet? 

Pozitivní zkušenosti s Komerční banku má také náš čtenář Patrik Marek, který si nejen u této banky vyjednal nižší úrokovou sazbu u hypotečního úvěru, má také bezpoplatkové vedení bankovního účtu. Na účet, kde spravuje svůj hypoteční úvěr, mu chodí mzda, zároveň také pro splnění podmínek jednou platí v obchodech kartou. Čtěte také: Jak vyjednat snížení úrokové sazby u hypotéky? Hlavní účet přitom používá u jedné z nových bank.

Jak snížit poplatky za vedení bankovního účtu? Krok po kroku

1. Navštivte bankovní pobočku. Oznamte vašemu bankéři, že jste stálým klientem banky, nečerpáte však za to žádné výhody, navíc musíte platit náklady za vedení běžného účtu, proto také uvažujete o založení bezpoplatkového účtu u některé z nových bank. Žádejte po něm nastavení takových konkurenčních podmínek, které by byly srovnatelné s náklady za vedení účtu u některé z nových bank na našem trhu. Požadujte tedy zrušení poplatků za vedení běžného účtu.

2. V případě, že neuspějete, pak napište přímo na centrálu banky. Některé banky (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, GE Money) mají bankovního ombudsmana, který se vaším případem bude zabývat. Uveďte znovu obdobné argumenty, jako u bankéře s tím, že jste bankéře navštívil, ale bez úspěchu. Oznamte také, že jste řešením této záležitosti ztratil nemálo času, což je pro vás dalším argumentem pro založení účtu jinde. Šance na úspěch je v tomto případě malá, na druhé straně to může být pro banku znamením, že by měla uvažovat o změně své poplatkové politiky, převážně vůči stálým klientům. Čtěte také: Staré banky by mohly porazit novou konkurenci. Důležitější jsou ale dividendy

3. Pokud oba kroky nepovedou k úspěchu, alespoň zkuste uvažovat o založení účtu u některé z nových bank. Založení účtu není složité, za vedení nebudete nic platit a budete si moci účet „oťukat“.

2. Chci si otestovat účet u nějaké z nových bank, hlavní účet mám ale jinde

V tomto případě nejspíše chcete, aby náklady za nový účet byly minimální, jelikož už bankovní poplatky platíte jinde. Vedení běžného účtu budete mít bez poplatků u všech nových bank (Equa Bank, Zuno Bank, mBank, Air Bank, Fio banka).

Jediná výjimka je u Equa Bank, kde je vedení účtu bez poplatků jen v případě, že obrat na účtu za měsíc dosáhne alespoň 10 000 Kč. Pokud tedy budete zakládat účet u Equa Bank, raději to udělejte jen v případě, že účet budete aktivněji využívat. Jinak u všech bank máte také zdarma příchozí a odchozí platby, účet tak můžete dostatečně otestovat. Čtěte také: Mají přes 1,2 milionu klientů. Nízkonákladové banky změnily trh i bez regulace

3. Chci zcela změnit účet, chci přejít k jedné z nových bank

Rozhodli jste se, že zcela změníte banku a přemýšlíte, jakou z nových bank vybrat? Na tuto otázku není lehké odpovědět. Můžete se ale podívat na následující modelový příklad, který může vaše rozhodování ulehčit.

Modelový příklad

Příjem zájemce o bankovní účet dosahuje 25 000 Kč. Peníze spíše vybírá po menších částkách, měsíčně tedy uskuteční 8 výběrů (6× z jiných bank a 2× z banky vlastní). Zároveň uskuteční 5 příchozích a odchozích plateb. Měsíčně kartou utratí minimálně 4000 Kč. Má také nastavená 2 inkasa.

Náklady za běžný účet do 100 Kč měsíčně
Banky Název účtu Celkové náklady Poznámka
Equa Bank Běžný účet 0 Kč Splněná podmínka 10 000 Kč v příchozí platbě
ZUNO Bank Účet Plus 0 Kč Nutné zaplatit kartou alespoň ve výši 3000 Kč měsíčně
CitiBank Citikonto Plus 60 Kč Minimální měsíční obrat je ve výši 25 000 Kč
Air Bank Velký tarif 100 Kč Platíte jen 100 Kč za vedení, téměř vše ostatní je bez poplatků

Poznámka: Na běžném účtu od Air Bank se vám také peníze budou zhodnocovat, celkové náklady tak budou přibližně o pětinu nižší. Fio Banka se do tabulky nevešla, neboť celkové náklady za účet dosáhly 150 Kč měsíčně. 

Jak lze vidět na modelovém příkladu, existují také i výjimky u „starších bank“, které skutečně můžou nabídnout konkurenceschopné podmínky.

4. Jsem student a chci si založit svůj první bankovní účet

Pokud jste student od 15 let věku, pak se podívejte na toto nedávné srovnání běžných účtů pro studenty. Čtěte více: Studenti můžou na bankovních účtech vydělat (SROVNÁNÍ) 

Například s účtem od Komerční banky Konto G2.2 můžete v případě splnění podmínek obdržet odměnu 333 Kč, navíc k tomu získáte 200 Kč na ISIC kartu. Pro získání odměny ve výši 333 Kč jednou ročně je nutné zaplatit v každém měsíci kartou nebo dobít kredit v mobilu přes bankomat KB nebo odeslat 1 platbu prostřednictvím služby internetového bankovnictví MojeBanka.

Samotné bankovní služby se většině studentům ale vyplatí využívat spíše u jiné banky. Pokud budete například chodit na brigády a váš obrat na účtu u Equa Bank dosáhne alespoň 10 000 Kč, pak zde budete moci „neomezeně“ vybírat z bankomatů. Jen pozor, ať nevybíráte příliš. K tématu čtěte také: Equa bank podcenila úmysly některých klientů. Z bankomatů vybírali po stokorunách

Nejvýhodnější kombinace účtů pro pracujícího studenta
Banka Název účtu Poznámka
Komerční banka Konto G2.2 Pro bonus ve výši 333 Kč je nutné buď zaplatit kartou, nebo dobít kredit v mobilu přes bankomat KB
Equa Bank Běžný účet Nutno mít měsíční obrat ve výši alespoň 10 000 Kč, jinak se platí 99 Kč měsíčně.

Chcete zároveň spořit?

Sazby u spořicích účtů výrazně klesly kvůli nulovým sazbám České národní banky. Na krátkodobé uložení 3 mezd, v případě, že se objeví nějaké nečekané výdaje, jsou však stále nejvýhodnější. Srovnávač jednotlivých spořicích účtů najdete na našich stránkách, jsou zde uvedeny jen skutečné spořicí účty bez výpovědní lhůty. Peníze na spořicích účtech, stejně jako na běžných účtech, jsou pojištěné do výše 100 000 eur (přibližně 2,75 milionů Kč).

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).