Hlavní navigace

Equa bank podcenila úmysly některých klientů. Z bankomatů vybírali po stokorunách

11. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Někteří klienti to s výběry z bankomatů přeháněli, a tak pro ně banka dodatečně nasadila nová pravidla. Chybou, je, že to neudělala již od počátku.

GLOSA

Pokud u slov „neomezeně“ a „zdarma“ hned nenajdete hvězdičku, pročtěte si dobře obchodní a produktové podmínky. Že „neomezené“ volání u mobilních operátorů nesmíte přehánět, protože vám jinak minuty provolané nad „neomezeně“ naúčtují, už asi víte. Podobně byste měli být obezřetní, jestli máte běžný účet u Equa bank. Ta k 1. lednu 2013 změnila všeobecné podmínky a mohl vám uniknout bod 4.3.13:

V případě nadměrného využívání služeb je Banka oprávněna, avšak nikoliv povinna dodatečně účtovat Poplatek za vedení Účtu stanovený v Sazebníku, a to v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém k takovému nadměrnému využívání dojde. Za nadměrné využívání služeb jsou považovány opakované a časté výběry hotovosti z Bankomatů v rámci České republiky, a to ve výši převyšující deset výběrů hotovosti z Bankomatů v rámci České republiky v průběhu kalendářního měsíce.

Pojem Výběry z bankomatů zdarmaEqua bank tak přeneseně znamená Výběry z bankomatů v ČR – prvních 10 výběrů v měsíci bez poplatku, poté za 99 Kč měsíčně. Pokud to s výběry v ČR budete přehánět, může vás banka kontaktovat a upozornit, že takto byste bankovní služby využívat neměli. To se v úterý 5. 2. 2013 přihodilo uživateli s přezdívkou DNSTUFF na diskuzním fóru FinExpert.cz. (Děkuji Patriku Chrzovi za tip.)

Drahé výběry

Krok banky lze pochopit, se stávajícími kartami každý výběr z bankomatu dotuje 30 korunami, takže aktivní klient s 30 výběry měsíčně ji přijde na 900 Kč a přitom z něj nic jiného nemá, pokud si náhodou od Equa bank nevzal hypotéku, anebo u ní nemá uložené miliony. Je ale otázkou, zda banka bude převydávat stávající debetní karty MasterCard na nový produkt s názvem MasterCard Debit Card (rozdíl je v účtování mezibankovních poplatků, pro klienta jde v podstatě o stejnou kartu). S novými kartami banku přijde výběr z bankomatu v tuzemsku jen na 10 Kč a ne na stávajících 30 Kč. Na nové karty přešly např. Air Bank a Era/Poštovní spořitelna, které je vydávají jako bezkontaktní.

Limit 10 výběrů z bankomatů má stanovený Air Bank (podobně jako u Equa bank není pevně daný, jen má banka možnost reakce), stejný limit má od počátku u svých karet Fio banka. Omezení počtu výběrů z bankomatů u Equa bank je tak očekávaným krokem, ale mělo přijít již od počátku a ne po masivní reklamní kampani. Takto se Equa bank zařadila mezi další společnosti, používající reklamštinu.


Autor: MasterCard International Incorporated

MasterCard Debit Card. Že jde o debetní kartu, je na ní výslovně uvedeno.

Škodiči banky

99,9% našich klientů realizuje méně než 10 výběrů za měsíc. Nicméně existuje zde pár jednotlivců, kteří vybírají několikrát denně 100 – 200 Kč. Tyto jednotlivce jsme kontaktovali a upozornili je na to, že pokud budou vybírat častěji než 10× za měsíc, tak jim budeme muset zpoplatnit účet měsíčním paušálem 99 Kč. Většina jednotlivců, které jsme upozornili na velké množství výběrů, nám poděkovala za upozornění. Nicméně našli se takoví, kteří nám na rovinu řekli, že vybírají tolikrát z bankomatů, protože nás chtějí záměrně poškodit, otevřeně popisuje situaci pro server Měšec.cz Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank. U většiny klientů, i kdyby počet výběrů občas překročili, to řešit nebudeme. Je to opatření proti některým notorickým ´škodičům´, dodává Dvořáčková.

Autor tohoto textu Equa bank varoval již při spouštění služby bezplatných výběrů z bankomatů. Považoval za velmi rizikové nestanovit žádný limit vzhledem k povaze českých spotřebitelů a konkurenčnímu prostředí na trhu. Krok Equa bank tak pro něj není překvapením, ale měl být již od počátku.

Jestli si to neumíte spočítat dopředu, tak to nedělejte

Vzkaz Jana Krause se dá použít i pro Equa bank

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).