Hlavní navigace

Tipy na výlety za bankovnictvím a mincovnictvím

Autor: Shutterstock
Zbyněk Kalabis

Pokud vás baví vrtat se v penězích i ve volném čase, máme pro vás tipy, kam můžete jet letos na dovolenou nebo jenom na výlet a dozvědět se něco o bankovnictví nebo o mincovnictví.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Expozice v České republice

Regionálním muzeu v Teplicích, které je umístěno ve zdejším zámku, můžete obdivovat exponáty v tzv. numismatickém kabinetu. Vystavené mince i papírová platidla návštěvníky seznamují s vývojem platidel, která byla používána na našem území od nejstarších dob až po současnost.

Numismatická expozice je součástí jedné z prohlídkových tras, takže si vedle numismatického kabinetu můžete, resp. vlastně musíte prohlédnout také další expozice muzea. Konkrétně se jedná o expozici umění 14.–18. století, historických hodin a zámeckých interiérů a o expozici lázeňství.

Bohužel již neexistuje numismatická expozice „Dějiny peněz na Moravě“, o které jsem se zmínil v dřívějším článku a kterou provozovalo Moravské zemské muzeum v Brně v prostorách tzv. Biskupského dvora.

Výstavy v zahraničí

Pokud pojedete do slovenských Košic, zastavte se ve zdejším Východoslovenském muzeu. V jeho bohatých sbírkách si můžete prohlédnout tzv. Košický zlatý poklad, který tvoří 2920 zlatých mincí, medaile a zlatý řetěz. Poklad byl uschován pravděpodobně kolem roku 1679, kdy město obsadila povstalecká uherská vojska, která bojovala proti vládě Habsburků.

Uvedené cennosti byly uschovány v budově tzv. Spišské komory (tedy místního „finančního ředitelství“), kde byl objeven v průběhu stavebních prací dne 24.srpna 1935. Tento poklad byl před několika lety vystaven i v nové budově Národního muzea v Praze.

Ještě nedávno bych vám mohl doporučit návštěvu tzv. mincovního kabinetu (Münzkabinett) v Residenčním zámku (Residenzschloss) v Drážďanech. Uvedená expozice je však od poloviny března 2017 uzavřená, a to na „přechodnou dobu“ – nikdo ovšem zřejmě dnes neví, na jak dlouho to bude. A to byla tato expozice otevřena teprve nedávno – je to velká škoda.

Důvodem pro uzavření této expozice jsou ovšem velmi vážné technické důvody. Na povrchu stříbrných mincí a medailí, které nebyly konzervovány, se totiž vytvořil mléčně bílý povlak místo přirozeným způsobem vznikající patiny. Zasažené předměty samozřejmě byly okamžitě odebrány z vitrin, ve kterých byly vystaveny, a nyní se již o ně starají odborníci z restaurátorských pracovišť. Protože dosud není známo, co způsobilo tyto nežádoucí změny, je nutné velkou pozornost věnovat také dosud nezasaženým stříbrným mincím a medailím.

Rovněž některé centrální banky provozují ve svých budovách v hlavních městech svých států nejrůznější peněžní expozice (tedy nejenom ČNB, jejíž expozice je vám zcela jistě velmi dobře známa). Návštěvní hodiny bývají různé, v každém případě ovšem (v různém rozsahu) odpovídají pracovní době centrálních bank, tj. nejsou přístupné např. o sobotách, nedělích nebo státních svátcích. Vstup do nich bývá zdarma.

Jedná se např. o níže uvedené centrální banky. Bližší informace o uvedených expozicích naleznete na internetových stránkách příslušných centrálních bank, které jsou uvedeny v níže uvedeném textu.

Organizační součástí Brazilské centrální banky je i peněžní muzeum, ve kterém jsou vystaveny brazilské i zahraniční mince, bankovky a ostatní platební prostředky, a to včetně numismatických kuriozit.

Také Bulharská centrální banka provozuje ve svojí budově vlastní muzeum. Vystaveny jsou v něm mince, které byly vyraženy na Balkáně v celém průběhu historie, tedy již od antických dob. 

Organizační součástí Finské centrální banky je rovněž muzeum, které návštěvníky seznamuje s historií peněz ve Finsku, s úkoly centrální banky a jejím místem v Evropském systému centrálních bank. Kromě stálých expozic se v něm uskutečňují také krátkodobé výstavy.

Součástí Centrální banky Izraele je rovněž návštěvnické centrum, ve které se zájemci mohou dozvědět řadu informací např. o historií mincí a bankovek, a to nejenom izraelských.

Ve foyer budovy Maltské centrální banky je umístěno její „měnové muzeum“, ve kterém jsou vystaveny bankovky i mince zemí a území, se kterými obyvatelé Malty obchodovali (včetně např. slavného starověkého města Karthága), a také maltské sběratelské a pamětní mince.

Dobrá zpráva je, že expozice Peněžního muzea centrální banky Německa ve Frankfurtu nad Mohanem (neboli Geldmuseum der Deutschen Bundesbank), o které jsem se zmínil ve zmíněném původním článku, byla po rekonstrukci koncem roku 2016 znovu otevřena. Tato expozice je velmi rozsáhlá, dozvíte se v ní mnoho informací nejenom o hotovosti, ale např. také o měnové politice. Viz www.bundesbank.de.

Rovněž v návštěvnickém centru Nizozemské centrální banky se můžete seznámit se vzrušujícím světem peněz.

Jako organizační součást Národní banky Rumunska také existuje peněžní muzeum, v jehož expozici si je možné prohlédnout nejhodnotnější numismatickou expozici v zemi. Vystaveny v ní jsou především historické mince, které byly vyraženy na území dnešního Rumunska.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).