Hlavní navigace

Tady unie, vaše doklady, prosím!

30. 4. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

A je to tady! O půlnoci se nám otevřou dveře přímo do Evropy. Co mít ale sebou, abychom těmi dveřmi prošli? Jaké doklady z nás udělají Evropany? Co když na hranicích nepoznají, že už jsme jedna rodina a pošlou nás pěkně kvapem zpátky, odkud jsme přišli?

Hned na začátku je důležité upozornit, že od zítřka se toho pro běžné turisty cestující po unii až tak moc nezmění. Ač už budeme „jedna rodina“ a teoreticky by měla vypadat cesta do Paříže či Madridu stejně jako do Olomouce, je dobré si alespoň z počátku přibalit do kufru i cestovní pas. Evropští policisté se totiž zatím nenaučili, kdo že je „jejich“ a kdo ne.

Od zítřka budeme řádnými členy Evropské unie, ale ještě několik let u nás nebude platit Schengenská smlouva, která ruší hranice. Stále se tedy budeme muset při vstupu do některých zemí Evropské unie legitimovat.

Občanský průkaz

Oficiálně bude od zítřka hlavním dokladem při cestování po celé Evropské unii občanský průkaz. Podle odborníků to sice bude několik měsíců trvat, ale až si policisté na hraničních přechodech všech pětadvaceti zemí Evropské unie na nové členy zvyknou, budeme moci cestovat jen s občanským průkazem a pas nechat doma. Je nutné zdůraznit, že takové privilegium budou mít pouze držitelé občanského průkazu ve formátu identifikační karty, nikoliv staré „knížky“. Kartové identifikační průkazy jsou vydávány od roku 1993.

Pozor si musíte dát v případě, pokud máte ustřižený roh občanského průkazu. České úřady roh ustříhávaly při změně bydliště nebo po sňatku a občanský průkaz byl i bez jednoho rohu dále platný. V unii však mohou policisté takovýto průkaz považovat za znehodnocený. Pokud tedy máte třírohý občanský průkaz, používejte při cestování raději pas.

Cestovní pas je lepší využívat i při společné cestě rodičů s dětmi. V občanském průkazu je totiž místo data narození a pohlaví zapsáno rodné číslo dítěte. Rodné číslo je však vnitrostátní kód a v zahraničí nemusí být srozumitelný. Tím, že si místo občanky vezmete na cestu pas, ve kterém máte děti zapsané, si ušetříte případné komplikace na hranicích.

Nové pasy, ve kterých budou všechny údaje přeloženy i do francouzštiny a angličtiny, se začnou vydávat v lednu 2005. Budou to však stále české občanské průkazy, neboť o zavedení jednotné evropské občanky se zatím v unii neuvažuje.

Cestovní pas

Co je evropštější – burgundská červená nebo zelená? Vlastně je to stejně jedno. Pokud nechcete při cestování využívat občanský průkaz, pak je v rámci Evropské unie možné nadále používat současné pasy v deskách obou barev, pokud jim neskončila doba platnosti.

U starších pasů, které mají ještě lepenou fotografii překrytou samolepicí fólií, je ale dobré před každou cestou zkontrolovat, zda není fólie v okolí fotografie popraskaná. Vůči poničeným dokladům jsou totiž evropští policisté velmi ostražití.

Pokud se už nemůžete dočkat, až budete na hranicích mávat pasem Evropské unie, musíte si ještě pár měsíců počkat. Nové pasy, ze kterých bude zřejmá příslušnost k unii, se začnou vydávat až na počátku roku 2005.

Cestovní pas pro zvířata

Pro české občany se vstupem do unie formalit ubude, ale jejich zvířecí miláčci budou při přechodu hranic potřebovat speciální pas. Potřebné dokumenty budou vyžadovány od 3. července 2004 u zvířat, která jsou více ohrožena nákazou vztekliny – tedy u psů, koček a malých šelem.

V pase pro domácí zvířata musí být potvrzeno především platné očkování proti vzteklině, adresa majitele a číslo zvířete, které má buď čitelně vytetované na těle nebo v mikročipu. Tyto pasy vydávané veterináři budou uznávány nejen ve všech státech unie, ale i v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu.

Speciální podmínky si stanovily Velká Británie, Irsko a Švédsko. Tyto země budou v přechodném pětiletém období vyžadovat vyšetření protilátek na vzteklinu, které prokáže, zda bylo očkování úspěšné. V pase požadují i záznam o odčervení zvířete a aplikaci látek odpuzujících klíšťata. Nebudou uznávat očíslování tetováním, ale pouze mikročipem. Přísnější pravidla budou platit i při cestování z Česka mimo Evropskou unii.

Řidičský průkaz

Po 1. květnu budou pro české řidiče při zahraničních cestách do Evropské unie nadále platné stávající řidičské průkazy. Ministerstvo vnitra připravuje zcela nový typ průkazu, který bude mít formát kreditní karty, ovšem řidiči mají na povinnou výměnu průkazu dost času.

Termíny povinné výměny řidičských průkazů
Řidičský průkaz vydáván od – do Návrh povinné výměny do:
1.7.1964 – 31.12.1986 31.12.2007
1.1.1987 – 31.12.1991 31.12.2007
1.1.1992 – 31.12.1993 31.12.2007
1.1.1994 – 31.12.1996 31.12.2010
1.1.1997 – 31.12.2000 31.12.2010
1.1.2001 – 30.4.2004 31.12.2013

Tyto termíny jsou součástí novely zákony, kterou právě projednává Poslanecká sněmovna.

skoleni_27_5

Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky

Nový růžovomodrý řidičský průkaz bude kromě velkého nápisu „Řidičský průkaz Česká republika“ označen i výrazným logem Evropské unie. Vydáván už nebude doživotně, ale na deset let, kvůli omezené životnosti plastové karty.

Anketa

Očekáváte, že bude od zítřka cestování po Evropské unii pro Čechy snazší?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).