V první půli dubna by mělo být možné začít čerpat solidární příspěvek. Novou dávku pro české domácnosti, které ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny. Vláda ji schválila v rámci předlohy zavádějící humanitární dávku pomocí pozměňovacího návrhu (sněmovní tisk 171) a posléze přes nařízení upřesnila některé parametry.
Komu vznikne nárok na dávku
Nárok na dávku nevznikne, pokud je ubytování poskytnuto v ubytovacím zařízení.
Solidární příspěvek je určený domácnostem, které ve svém soukromí bezplatně ubytují ukrajinské uprchlíky (osoby s dočasnou ochranou). Podmínkou je, aby toto ubytování v období kalendářního měsíce trvalo minimálně 16 po sobě jdoucích dnů.
Dávka je určena jen fyzickým osobám, které nemusí být vlastníkem nemovitosti, ve které ubytování poskytnou. Mohou být tedy i v nájmu.
Vláda dále stanovila, že v rámci poskytnutého ubytování musí být ubytovaným zajištěn dostatečný prostor pro odpočinek, pro přípravu stravy, prostor pro osobní hygienu a záchod a musí být zajištěn přístup k pitné vodě.
Kolik můžete získat a na jak dlouho
Příspěvek pro solidární domácnost bude činit 3000 Kč za ubytovanou osobu za kalendářní měsíc, přičemž maximálně lze takto čerpat dávku na 4 ubytované osoby. Nejvíce tedy můžete za měsíc na solidárním příspěvku získat 12 000 Kč na jednu domácnost. Vláda nakonec maximální měsíční limit navýšila. Původně zvažovala měsíční hranici ve výši 9000 Kč.
Solidární příspěvek je zatím schválen na období březen až červen, bude možné jej vyplatit i zpětně,
informoval server Měšec.cz Jakub Augusta, vedoucí oddělení mediální komunikace Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
Požádat o dávku budete jen elektronicky
Příspěvek se bude poskytovat na základě podané žádosti po uplynutí kalendářního měsíce, za který náleží. Žádost musí obsahovat:
- identifikaci žadatele,
- adresu nemovitosti, v níž je poskytováno ubytování, a právní titul, na jehož základě žadatel nemovitost užívá,
- identifikaci ubytovaných osob,
- údaje o době poskytování ubytování,
- čestné prohlášení žadatele, že ubytování bylo poskytnuto bezplatně,
- čestné prohlášení žadatele, že jsou splněny podmínky pro ubytování (prostor na odpočinek, přípravu stravy, osobní hygienu a záchod a přístup k pitné vodě).
Příspěvky budou vyplácet úřady práce převodem nebo poštovní poukázkou na území ČR, do ciziny se dávky posílat nebudou.
O dávku se bude žádat od 11. dubna elektronicky. Na stejném místě, jako je už nyní možné požádat o humanitární dávku. Systém by pro účely podání žádosti o solidární příspěvek za březen měl být připraven ještě během první půlky dubna.
Nyní intenzivně pracujeme na tom, aby o solidární příspěvek bylo možné zažádat online a vše tedy vyřídit bez návštěvy úřadu. Adresa zůstane stejná, lidé tedy od 11. dubna budou moci příspěvek vyřídit na adrese davkyuk.mpsv.cz, podobně jak tomu nyní je v případě humanitární dávky,
řekl nám Augusta.
Příspěvek vám v očích státu příjem nezvedne
Vyplacený příspěvek nebudete muset danit a ani se jeho výše nebude zohledňovat při stanovení nároku na nepojistné dávky. Příspěvek tedy bude možné čerpat tak, abyste kvůli své dobré vůli nepřišli o jiné dávky. Pro účely zákona o státní sociální podpoře, zákona o pomoci v hmotné nouzi, zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a zákona o sociálních službách se totiž nebude považovat za příjem.
Ubytování poskytuje i stát
Kromě solidárního příspěvku vláda také navýšila příspěvek na ubytování pro kraje. Nařídila také, aby ministerstva a jim podřízené dotčené subjekty uvolnily hromadné ubytovací kapacity, které slouží např. k rekreačním účelům, a daly je k využití krajům právě pro ubytování ukrajinských uprchlíků.
O humanitární dávku už je možné požádat
Více si o humanitární dávce přečtěte v článku Vláda připravuje nové dávky. Jedna podpoří ukrajinské uprchlíky, druhá ty, co jim pomáhají.
Jak už jsme zmínili, druhou, čerstvě schválenou novou dávku, která je určena přímo pro uprchlíky z Ukrajiny, je možné už čerpat. Humanitární dávka pro tyto cizince v nouzi se vyplácí automaticky a ve výši 5000 Kč. Má pomoci s úhradou základních životních potřeb.
Pokud by vyšlo najevo, že příjmová, sociální a majetková situace příjemce první dávky dál neumožňuje zajištění základních životních potřeb, mělo by být možné mu na základě jeho žádosti poskytnout tuto dávku i opakovaně. Nejdéle však po dobu dalších pěti kalendářních měsíců bezprostředně následujících po tom, ve kterém byla udělena dočasná ochrana.
O druhou a další humanitární dávku je třeba požádat buď elektronicky, nebo na úřadu práce s uvedením identifikačních údajů a místa pobytu v ČR.
K této žádosti už je nutné přiložit doklady prokazující, že žadatel je cizincem s dočasnou ochranou. Do žádosti se mají uvádět také příjmové, sociální a majetkové poměry na území ČR se všemi dostupnými doklady, nebo je třeba je potvrdit formou čestného prohlášení.
Přečtěte si také:
Pomáháte uprchlíkům z Ukrajiny? Tyto informace budou potřebovat
Základní informace pro uprchlíky z Ukrajiny
Jak můžete poslat peníze přímo ukrajinské vládě? Přehled účtů a postupy
Banky vychází vstříc Ukrajincům. Zjednodušují zakládání účtu a odpouští poplatky
Pojištění ve válce nefunguje. Jak teď bude platit na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku?
Havárie nebo úraz při cestě s pomocí na Ukrajinu? Plnění od pojišťovny bude obtížné