Hlavní navigace

Spravujte své finance online

17. 8. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pořádek v osobních financích by měl být samozřejmostí. Pokud se to nedaří, mohou pomoci online nástroje na správu osobních financí, které si představíme.

Mnoho lidí tvrdí, že má o svých penězích dobrý přehled, ví za co utrácí a jaké jsou jejich příjmy. Přesto jen málokdo má o finančních tocích přehled také v delší časové perspektivě, což může být jedna z motivací pro používání online nástroje na správu osobních financí. Skutečnost je ale taková, že po podobných aplikací většina lidí sáhne až ve chvíli, kdy potřebuje ušetřit, neboť jim chybí peníze. Pravidelné používání těchto aplikací může právě takovýmto situacím dobře zabránit.

V následujícím článku si ukážeme několik online nástrojů, které k takovéto činnosti slouží. Pokud byste měli zájem o klasické instalované programy, pak se můžete inspirovat například v seriálu na Root.cz.

eÚčty.cz

Zřejmě jednou z nejpropraco­vanějších služeb na správu osobních financí u nás jsou eÚčty.cz. K tomu, abyste se službou mohli pracovat je třeba se zaregistrovat. Zde je zvolený zajímavý model rodiny – tedy jednoho celku, který má společné příjmy a výdaje. Můžete tedy v jednom rodinném prostředí provozovat více uživatelů, kteří mají vlastní účty. Pokud tedy děláte evidenci výdajů celé rodiny, rozhodně se jedná o velice zajímavého pomocníka. Samozřejmě můžete být jediným členem a pak vše funguje jako většina běžných správců financí. Paradoxní je, že ač nabízí šifrovaný přenos dat, tak tato možnost bohužel není výchozí a ani její volba nefunguje. Čtěte také: Jak spravovat rodinné finance přes internet nebo přes program? (recenze+rozhovor)

Příjemný překvapením je velice dobře fungující import dat. Dopředu je třeba si vytvořit účet a vložit na něj počáteční zůstatek – alespoň u ČSOB nefungovalo jeho nastavení automaticky.

Pak již jen stačí přejít do položky zabývající se importem, zvolit banku a podle otazníku se dozvíte, v jakém formátu si máte svůj přehled stáhnout. Dál stačí stažený soubor do aplikace nahrát. Rozpoznání proběhlo bezchybně a velice rychle.

Podporovány jsou následující banky: AXA Bank, Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, FIO bankaGE Money BankING Bank, Komerční bankamBank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank a další. Vybrat by si tak měl bez potíží téměř každý. Jednotlivé položky ale nemusíte jen importovat, můžete je pochopitelně také vkládat ručně.

Mějte přehled o hypotéce i nákupech benzinu

Tak jako většina podobných aplikací umožňují také eÚčty.cz pracovat s kategoriemi. Příjmy i výdaje je možné tedy poměrně snadno rozčlenit do jednotlivých oblastí a sledovat, jaký mají položky obrat. Vše funguje překvapivě rychle, jednoduše a bez sebemenších potíží. Mezi další zajímavé funkce patří například modelování hypotéky, její sledování a automatizace, práce s pravidelnými platbami nebo sledování nakoupeného zboží. To má výhodu nejen v přehledu samotném, ale také v tom, že vidíte, na co se ještě vztahuje záruka a na co již nikoliv.

Aplikace si poradí také se sledováním provozu automobilu, což je další užitečná funkce. Samozřejmě nemohou chybět ani statistiky – od základního přehledu příjmů či výdajů, přes rozpis dle kategorií, stav na jednotlivých účtech až po sledování automobilu. Vše je jednoduché a přehledné. Čtěte také: Recenze HomeBank: spravujte domácí finance zdarma

Jistě není bez zajímavosti ani přítomnost jednoduchého plánování, které funguje podobně jako kalkulačka příjmů a výdajů. Je jen škoda, že tato funkce není dotažená a není možné se programu „zeptat“, zdali je v silách uživatele zakoupit si nový vůz či televizor při zachování současných příjmů a výdajů.

Jistě dobrým nástrojem je také Alarm, který upozorní ve chvíli překročení limitu výdajů v nějaké kategorii nebo poklesu zůstatku pod kritickou úroveň. Košík pak slouží pro hromadné přesuny položek.

Ideální pro nenáročné

Má osobní zkušenost s eUcty.cz je veskrze pozitivní. Ovládání je rychlé, jednoduché a praktické a paleta funkcí běžnému uživateli bude dostačovat také. Velkými nedostatky tak jsou tak jen absence funkčního šifrovaného přenosu a slabší možnosti pro tvorbu rozpočtů. Někteří uživatelé pak jistě ocení možnost spravovat účty v různých měnách. Chybí ale podpora akcí. Pro řadu uživatelů pak bude jistě pozitivní také rodinného modelu správy financí.

Variantami k této aplikaci může být Moře financí, o kterém jsme již psali, nebo Netina. Druhá jmenovaná služba je sociální sítí pro rodinu a správa financí je jednou z funkcí. Nabízí ale jen minimum nástrojů a je vhodná jen pro zcela základní přehled. Čtěte také: Vzdělávejte se bezplatně na internetu

Futu

Službou, která si ale jistě komentář zaslouží, je Futu. Tato služba sází na neformální vzhled a jednoduché ovládání. Oproti eÚčty.cz působí podstatně vzdušnějším dojmem a může zaujmout především méně náročné uživatele. Import dat funguje pomocí elektronických výpisů, které vám posílá banka. Tyto výpisy jsou zpracovány a zavedeny do systému. Údajně jsou podporovány všechny české banky.

Mimo obligátních příjmů a výdajů, je k dispozici nástroj na tvorbu rozpočtu nebo poměrně pěkná animace spoření. Můžete si nastavit, na co spoříte a aplikace vám bude automaticky ukazovat, jakou část již máte naspořenou. Oproti konkurenci je také výhodou bezpečné šifrované spojení. Pokud tedy hledáte rychlou a jednoduchou službu na správu financí, stojí Futu jistě za zvážení. Zvláště pokud nepotřebujete nějakou velkou paletu analytických funkcí a nevadí vám přeposílání elektronických výpisů.

I pro drobné živnostníky

Česká republika je poměrně unikátní tím, že je v ní velké procento živnostníků, kteří většinou zaměstnávají jen sami sebe. Je zřejmé, že pro takovéto uživatele nemusí být obyčejná správa financí dostatečná a na řadu tak nastupují nástroje na práci s účetnictvím. Také ty jsou k dispozici v češtině a online.

Zřejmě nejznámější českou aplikací tohoto druhu je Flexibee, u kterého je ale třeba již počítat s poplatky (pokud nejste opravdu velmi malými živnostníky). Výhodou je poměrně velká robustnost – díky obchodnímu modelu můžete postupně rozšiřovat paletu služeb, které potřebujte s tím, jak vaše firma roste.

Služba nabízí propojení online databáze s klientem a v programu je možné vykonávat všechny běžné účetní úkony – od fakturace, evidence a pohybu zboží, monitoringu příjmů, správu majetku a výdajů až například po mzdy. Mezi výhody pak patří jistě i možnost jednoduchého propojení s eShopem. Ostatně ve spolupráci s Flexibee funguje i online účetnictví na sesterském serveru Podnikatel.cz.

Jak je vidět, nabídka online aplikací pro správu osobních financí je poměrně bohatá i v češtině a záleží jen na vás, po které službě sáhnete. Pro osobní finance bych zřejmě osobně doporučil eÚčty.cz, které nabízejí solidní množství funkcí s jednoduchým ovládáním.

Autor článku

Zabývá se webovými technologiemi, vztahem společnosti a ICT a věcmi souvisejícími se vzděláváním


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).