Hlavní navigace

Recenze HomeBank: spravujte domácí finance zdarma

8. 10. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Máme pro vás tip, jak můžete pohodlně analyzovat vlastní finance a účinně a smysluplně ušetřit. A zadarmo.

Důvodů, proč si vést domácí účetnictví, je celá řada. Od základní potřeby přehledu domácích financí přes snahu najít mezery v hospodaření až po téměř nutnost ve chvíli, kdy spravujete větší množství bankovních kont a kreditních karet.

Aplikace HomeBank je jednou z nejklasičtějších a nejstarších aplikací, která se domácím účetnictvím zabývá. Vyvíjena je již od roku 1995, kdy byla určena pro Amigu. Dnes je tento původně francouzský program k dispozici ve více než 50 jazykových mutací (včetně té v jazyce českém) a je k dispozici pro Linux, Windows, FreeBSD či mobilní Symbian. Napsaná je v jazyce C s použitím knihovny GTK+ a šířena pod licencí GNU-GPL, takže není problém s využitím i v komerční sféře.

Instalace je jak v Linuxu, tak ve Windows bezproblémová a poměrně rychlá. Po jejím úspěšném spuštění se objeví jednoduché okno aplikace, a pak je již možné pustit se do zadávání základních údajů. Napřed je potřeba vytvořit “zřídla” finančních prostředků; tedy zadat do systému svá bankovní konta, hotovosti či kreditní karty. U každé položky můžete zvolit mimo typu zdroje také jméno banky, jméno účtu, číslo karty, aktuální stav financí a několik dalších parametrů.

Po dokončení této fáze je možné se již naplno ponořit do účetního systému. Základní obrazovka vám nabídne přehled jednotlivých položek s aktuálním zůstatkem na jednotlivých položkách i celkový součet.

Jako druhý krok je potřebné si nadefinovat zdroje výdajů, abyste získali lepší přehled, za co konkrétně utrácíte své finanční prostředky. Ty můžete samozřejmě postupně doplňovat, modifikovat či promazávat, stejně jako prve zmíněná finanční zřídla. Nastavit lze také trvalé platební příkazy, což vám usnadní agendu transakcí.

Jednotlivé transakce mají opět celou řadu parametrů, které můžete vyplňovat. Kolik jich reálně zadáte, záleží jen na vás, ale obecně platí, že čím více informací, tím podrobnější a zajímavější reporty z pohybů na účtech jsou. Nastavit lze, ze kterého účtu a kolik peněz odebíráte či připisujete (to je povinný údaj), dále kategorii, které se pohyb týká, poznámku, příjemce platby atp.

Aplikace také podporuje správu nákladů na automobil; včetně souhrnu najetých kilometrů, cen paliva, dílů a dalších informací, což opět mohou někteří uživatelé vnímat jako pozitivum. Kromě pohybu na účtu si aplikace poradí i s takovými věcmi, jako je rozpočet (ten umožňuje hlídat výdaje a kontrolovat, zdali jste již neutratili příliš mnoho) na dané období, zvládne také statistiky.

Dle mého soudu se jedná o vůbec nejlepší a nejsilnější parametry aplikace. Výdaje i příjmy lze všemožně filtrovat, vyhledávat v nich, třídit je, automaticky vyhodnocovat, sledovat, porovnávat jednotlivá období atp. Program také vyhodnotí, jak velká je vaše útrata v daném časovém úseku, můžete si odfiltrovat jednotlivé položky, abyste věděli, kde můžete ušetřit atp.

Data je možné vynášet do různých grafů a následně je vyhodnocovat. Pakliže chcete dopodrobna analyzovat své finanční toky či možnosti rodinného rozpočtu, pak vám HomeBank nabídne nástrojů více než dost.

Investiční portfólio nezachytíte

I přes všechna výše zmíněná pozitiva má aplikace celou řadu rezerv, které mohou představovat limity v jejím užívání. Chybí nástroje, které by umožnily efektivně zpravovat devizy, podílové fondy, komodity či akcie. Pakliže je vaše investiční portfólio široké, pak jeho celkový přehled bude při užití HomeBank značně nepohodlný až nepoužitelný. Například propojení s akciovými či devizovými trhy by přitom nemusel být až tak velký problém.

Aplikace se jinak chová stabilně a předvídatelně a její ovládání je poměrně jednoduché, takže nemusíte mít kurz účetnictví ani matematiky, abyste do jeho možností pronikli. Je potřebné pamatovat na to, že jeho smysluplné využívání do velké míry vyžaduje pedantskou přesnost, systematičnost a ochotu do aplikace zadávat pravidelně všechny údaje. Žádný sběr dat z účtů ani výpisů z nich (naštěstí nebo bohužel) čekat nemůžeme, což ale u téměř žádného programu podobného charakteru. Jedinou možností by mohl být import dat v podobě CSV souborů, které umožňují generovat některá bankovnictví (např. mBanka); ani tato možnost se ale nezdařila a pokus o import skončil chybou. Soubor byste si tedy podle dokumentace museli upravit ručně, což se asi vyplatí jen u opravdu hodně aktivního konta, nebo ve chvíli, kdy chcete importovat položky za delší dobu zpětně.

Pro českého uživatele je aplikace velice dobře použitelná, i když některé možnosti ve výběru způsobu plateb asi nevyužije a ocenil by jiné, výše zmíněné. Jako možné negativum lze uvést skutečnost, že aplikace nenabízí překročení stínu z domácího monitoringu financí někam dále – neumí vás upozornit, kdy a jaké máte platit daně, nepodporuje nástroje ani pro drobné řemeslníky atp.

Na druhou stranu právě tato oblast je něčím, co je pro každou zemi dosti specifické a udržovat aktuální stav těchto informací je v bezplatné verzi, která je určena pro celý svět, je v podstatě nemožné.

Máte volné peníze a chcete spořit?

Jsou i alternativy

Aplikace nabízí snadnou možnost importu či exportu dat, práci s více samostatnými přehledy a jednoduché ukládání. To vše spolu s nulovou cenou (i když je možné tvůrce finančně podpořit) z ní dělají téměř ideálního správce rodinných financí, i když je jasné, že svými funkcemi na firemní účetnictví nedosahuje a ani to není její ambicí. Naopak nabízí jednoduchý přístup, dobré analytické metody a praktickou ukázku toho, jak a na čem lze ušetřit. A to vše při jednoduchém a přehledném ovládání. Co více si od podobné aplikace přát?

Pokud nehledáte účetní aplikaci, ale méně náročný jednoduchý monitoring financí pak je HomeBank rozhodně nástrojem, který může uspokojit vaše požadavky. Alternativou ani k menším účetním systémům ale rozhodně není.

Pakliže by vám z nějakého důvodu aplikace nevyhovovala, je možné sáhnout po některé z alternativ – z těch linuxových je možné uvést robustnější MyMoney nebo GnuCash, který je k dispozici nejen pro Linux, ale také pro Windows či MAC OS a poradí si i s náročnějšími účetními operacemi pro menší firmy, živnostníky a jednotlivce. Oproti MyMoney nabízí také příjemnější a více osobní prostředí. Na druhou stranu je jasné, že zmíněné programy naleznou spíše (polo)profesionální využití, zatímco HomeBank najde své místo v domácnostech a u jednotlivců, kteří chtějí mít přehled o svých penězích a mají potřebu ušetřit.

Anketa

Jak spravujete vlastní finance?

Autor článku

Zabývá se webovými technologiemi, vztahem společnosti a ICT a věcmi souvisejícími se vzděláváním


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).