Hlavní navigace

Splácíte úvěr? Jak budou banky postupovat, když na něj nebudete mít?

16. 3. 2020
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Karanténa i nemožnost vždy pracovat z domova může vehnat do finanční pasti klienty bank a úvěrových společností. Zjišťovali jsme, jak, ke komu a kdy budou vstřícní.

Některé banky v souvislosti s šířením koronaviru umožní na základě doporučení České bankovní asociace klientům odložení splátek úvěrů až o tři měsíce. Řadu opatření, které mají ulehčit lidem a firmám tíživou finanční situaci, chystá i vláda.

Česká bankovní asociace (ČBA) 12. března 2020 vydala mimořádné doporučení bankám. Klienti bank mohou žádat až o tříměsíční odklad splátek hypotéčních a spotřebitelských úvěrů. Prezidium ČBA dále uvedlo, že banky se zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože se dá očekávat, že na ně epidemie dopadne nejtíživěji.

„Prezidium asociace si je vědomo možných dopadů epidemie COVID-19 na bankovní klienty a potvrzuje, že banky za svými klienty stojí a budou připraveny konkrétně pomoci těm klientům, na které ekonomické důsledky epidemie dopadly,“ komentoval rozhodnutí prezidia Pavel Štěpánek, výkonný ředitel bankovní asociace.

Banky současně zahájily konzultace s Českou národní bankou, jejímž cílem je, aby v těchto případech byl mírnější přístup ke klientům zohledněn při bankovním dohledu, který centrální banka nad bankami provádí.

Konkrétní podobu odložení splátek banky zatím zvažují

Ne všechny banky v tuto chvíli vědí, jak konkrétně na zmiňované opatření ČBA zareagují. Několik bank na dotaz Měšce.cz uvedlo, že možnost snížení splátek nabízejí v rámci svého běžného bankovnictví a další podrobnosti o případných úlevách pro klienty postižené koronavirem zveřejní v nejbližších dnech.

My už teď našim klientům nabízíme možnost si splátku u půjčky i hypotéky snížit. Klienti to mohou udělat jednoduše a zdarma přímo ve svém internetovém bankovnictví. Snížením splátky se pak prodlouží doba splácení. Tuto možnost nabízíme standardně a platí pro všechny naše klienty. Nově také umožníme odložení splátek o tři měsíce, a to pro klienty, které postihne epidemie koronaviru. Na podrobnostech pracujeme, uvedla pro Měšec.cz Jana Karasová, tisková mluvčí Air Bank.

Podobně se k možnosti odkladu splátek vyjádřila mBank. Odložení splátek umožňujeme svým klientům běžně. V tuto chvíli v souvislosti s doporučením České bankovní asociace připravujeme další opatření a o jejich konkrétní podobě budeme naše klienty informovat v nejbližších dnech, sdělil pro Měšec.cz Štěpán Dlouhý, tiskový mluvčí mBank.

Odklad splátek budou banky posuzovat u klientů individuálně

Jednoznačný postup zatím nemá k doporučení ČBA ani Hello Bank! O rozhodnutí banky však bude v nejbližších dnech své klienty informovat na Facebooku.

Samozřejmě, že v současné situaci se budeme snažit našim klientům vyjít co nejvíce vstříc. Doporučení ČBA vnímáme pozitivně, ale každý případ je individuální. Pokud se tedy naši klienti dostanou díky aktuální situaci do problémů se splácením, mohou nás kontaktovat emailem či telefonicky pro nalezení konkrétního řešení, objasnila nynější stanovisko banky pro Měšec.cz Gabriela Pithartová, tisková mluvčí Hello bank!

Individuálně bude k posouzení případného odložení splátek patrně přistupovat většina bank. Plošné odložení splátek není pravděpodobné, protože případné odsunutí splátek a prodloužení doby splácení a následné možné zdražení úvěru by nemuselo vyhovovat klientům, kteří žádné problémy v souvislosti s koronavirem neřeší. Podle Lucie BrunclíkovéBanky CREDITAS je důležité hlavně dát bance vědět, že máte se splácením úvěru problém. Banka CREDITAS je samozřejmě připravená pomoci klientům zasaženým situací kolem koronaviru, ať už odkladem splátek, nebo jinou formou. Důležité je, aby se na nás včas obrátili a mohli jsme společně najít to nejlepší řešení, komentovala rozhodnutí ČBA pro Měšec.cz Lucie Brunclíková, tisková mluvčí Banky CREDITAS.

Splátky sníží i Oberbank. V souladu s opatřením České bankovní asociace budeme k takovým žádostem přistupovat vstřícně, vždy na základě posouzení individuální situace konkrétního klienta, uvedla pro Měšec.cz Monika Heiserová z Oberbank.

Jakým způsobem budou postupovat, banky zveřejní v nejbližších dnech 

Podle vyjádření tiskového mluvčího UniCredit Bank, Petra Plocka, se hodlá banka doporučením ČBA řídit. „Další podrobnosti týkající se konkrétního postupu banky uveřejníme příští týden,“ sdělil pro Měšec.cz Petr Plocek.

Splátky svým klientům, kteří se dostanou do potíží, sníží i Equa bank. Každý případ budeme posuzovat individuálně, pokud klienti prokážou, že mají problémy v souvislosti s mimořádnou situací spojenou s onemocněním COVID-19, rozhodně jim nebudeme dělat potíže a splátky jim odložíme, řekla pro Měšec.cz Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank.

Podobně reagoval na dotaz Měšce.cz mluvčí Raiffeisenbank. Každý jednotlivý případ budeme posuzovat individuálně a na základě konkrétních okolností. Žádosti budeme přijímat elektronickou cestou. Konkrétní postup, jak přesně žádost podat, zveřejníme na začátku příštího týdne na našich webových stránkách a sociálních sítích, prohlásil pro Měšec.cz Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Fio banka vyzývá své klienty, kteří se kvůli koronaviru dostanou do potíží se splácením, aby o tom banku informovali. Zachováme se v souladu s doporučením ČBA a jsme připraveni vyhovět klientům, kteří si o odklad splátek ve spojitosti s aktuální situací požádají. Kontaktovat nás mohou prostřednictvím sítě našich hypotečních specialistů nebo online zprávou přes Internetbanking či mobilní aplikaci Smartbanking. Každý případ budeme řešit individuálně. V našem případě se to týká zejména hypoték, jelikož splátkové spotřebitelské úvěry neposkytujeme, řekl pro Měšec.cz Jakub Heřmánek, tiskový mluvčí Fio banky.

Aktuální informace najdete i na sociálních sítích

Několik bank už zveřejnilo stanoviska k opatření ČBA na svých webových stránkách, případně sociálních sítích. Přicházející týdny mohou být pro mnoho našich klientů náročné nejenom psychicky, ale i finančně. Proto v následujících dnech nabídneme zaměstnaným klientům a OSVČ tříměsíční odklad hypotečních a spotřebitelských úvěrů, a to v případě, že je současný stav ekonomicky poškodí, informovala například na svých stránkách ČSOB.

Andrea Vokálová z Hypoteční banky ČSOB k tomu pro Měšec.cz doplnila: Banka o dalších podrobnostech teprve jedná. Více informací budeme mít k dispozici pravděpodobně koncem příštího týdne, upřesnila Vokálová.

V souvislosti s koronavirovou epidemií umožníme odklad splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů o 3 měsíce klientům v zaměstnaneckém poměru a OSVČ. Žádosti budeme přijímat elektronicky. Jak přesně žádost podat, zveřejníme brzy na našem webu a sociálních sítích, uvedla na Twitteru Česká spořitelna.

Česká spořitelna oznámila možnost odložit si splátky svým kleientům i na twitteru. (13. 3. 2020)
Autor: Lenka Kašparová

Česká spořitelna oznámila možnost odložit si splátky svým klientům i na Twitteru. (13. 3. 2020)

Odklad úvěrových splátek umožní klientům také Komerční banka.

Komerční banka zveřejnila prohlášení, že umožní svým klientům odklad splátek úvěrů.(15.3. 2020)
Autor: Lenka Kašparová

Komerční banka zveřejnila prohlášení na svých webových stránkách. (13. 3. 2020)

Vyjádření k odložení splátek na svých stránkách uveřejnilaMONETA Money Bank. Banka prý analyzuje možnosti, jak odklady splátek realizovat. Jakékoliv řešení, které poskytneme, by nemělo záviset na sáhodlouhých analýzách a dodatečném prokazování. Chceme, aby naše řešení bylo dostupné v jedné návštěvě naší pobočky, a zároveň se budeme snažit co možná nejrychleji poskytnout tuto možnost i prostřednictvím našeho internetového bankovnictví a Smart Banky, píše se v prohlášení banky.

Vlastní prohlášení zveřejnilaSberbankVítáme možnost pomoci těm klientům, na které dopadly ekonomické důsledky epidemie. Banka v doložených a individuálně posouzených případech, u kterých to bude možné, poskytne klientům snížení splátek hypotéčních a spotřebitelských úvěrů, sdělila na svých webovkách banka.

Odložení splátek však není jediným opatřením, které má lidem současnou situaci usnadnit. Vláda chystá pro občany i firmy řadu dalších zvýhodnění, která mají zamezit negativnímu dopadu šíření koronaviru na jejich peněženky.

Stát nejspíš proplatí výplaty zaměstnancům, kteří kvůli karanténě nemohou pracovat

Ministerstvo práce a sociálních věcí v souvislosti s šířením koronaviru připravilo sadu opatření, které mají zmírnit jeho dopady na zaměstnanost, jde o tzv. Program na ochranu zaměstnanosti a má být schválen jako nařízení vlády.

Jeho součástí je mimo jiné plánovaná náhrada mezd zaměstnavatelům, jejichž činnost bude ohrožena. Konkrétně jim má být poskytnut příspěvek na částečnou, případně plnou náhradu mzdy nebo platu, které vyplatili svým zaměstnancům kvůli nařízení karantény.

Vláda schválila finanční pomoc malým firmám a živnostníkům, půjčit si mohou až 15 milionů

Vláda v pondělí 9. března odsouhlasila mimořádnou pomoc pro malé a střední podnikatele a živnostníky postižené preventivními opatřeními v souvislosti s šířícím se koronavirem. Budou si moct požádat o bezúročnou půjčku na provozní financování až do výše 15 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) připravilo nový úvěrový program s názvem ÚVĚR COVID.

Českomoravská záruční a rozvojová banka následně v pátek 13. března zveřejnila předběžnou výzvu k Úvěru COVID. Jeho prostřednictvím budou moci podnikatelé získat provozní úvěr s nulovým úrokem a až ročním odkladem splátek k úhradě provozních nákladů. Provozní úvěr bude možné využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k profinancování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur nebo k předfinancování pohledávek. Bližší informace si můžete přečíst v článku: Pomoc pro podnikatele: ČMZRB zveřejnila předběžnou výzvu k Úvěru COVID.

FIN21

Ministerstvo financí posunulo sankce o tři měsíce

Ministerstvo financí prodloužilo možnost podání daňového přiznání o tři měsíce až do termínu 1. července 2020. Všechny fyzické osoby tedy mohou podat daňové přiznání a zaplatit daň bez sankcí až o tři měsíce později, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem. Zmíněné opatření by se mohlo dotknout až 2,8 milionu OSVČ. Hlavním cílem je podle vyjádření Ministerstva financí zabránit větší koncentraci lidí na finančních úřadech a poštách.

Zvláštní opatření zavádí v souvislosti s šířením koronaviru také Exekutorská komora ČR. Prezídium Exekutorské komory ČR doporučilo soudním exekutorům v zájmu ochrany zdraví zaměstnanců soudních exekutorů, účastníků řízení i třetích osob mimo jiné omezit úřední hodiny i pokladní hodiny pro veřejnost na nezbytně nutné minimum, a to až do 31. března 2020.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).