Hlavní navigace

Pomoc pro podnikatele: ČMZRB zveřejnila předběžnou výzvu k Úvěru COVID

Sdílet

Veronika Němcová 13. 3. 2020

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) zveřejnila výzvu k národnímu programu Úvěr COVID, který v pondělí schválila vláda. Úvěr má pomoci malým a středním podnikatelům zajistit provozní financování v případě, že jejich provoz narušily vládní preventivní opatření zavedené kvůli koronaviru.

ČMZRB připravila Úvěr COVID ve spolupráci s ministerstvem průmyslu. Jeho prostřednictvím budou moci podnikatelé získat provozní úvěr s nulovým úrokem a až ročním odkladem splátek k úhradě provozních nákladů. Provozní úvěr bude možné využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k profinancování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur nebo k předfinancování pohledávek.

O podporu může požádat od 1. dubna 2020 jakýkoliv malý a střední podnikatel (včetně živnostníků), který se v důsledku koronavirové infekce či souvisejících opatření dostal do problémů a chybí mu zdroje k uhrazení výše uvedených nákladů. Žádosti bude možné podat na kterékoliv pobočce ČMZRB a její součástí bude muset být i doklad prokazující, že se podnikatel dostal do potíží právě v souvislosti s koronavirem.

Může se jednat například o doklady potvrzující zrušení zájezdů v případě cestovních kanceláří, potvrzení o zrušení zakázky, dodávky materiálu v případě výrobních společností, nařízení hygienických stanic, obcí či obdobných orgánů o zrušení kulturních, sportovních a jiných akcí apod. 

Provozní úvěr bude ČMZRB poskytovat v rozmezí 500 000 Kč až 15 000 000 Kč s nulovou úrokovou sazbou, do výše 90 % způsobilých výdajů a se splatností 2 roky včetně možnosti odloženého splácení až na dobu 12 měsíců. Předběžná výzva s bližšími informacemi, jejíž parametry se mohou ještě změnit, je k dispozici zde – Předběžné znění výzvy k programu Úvěr COVID.

ČMZRB v současné době připravuje pokyny pro zájemce o tuto formu podpory a formuláře k podání žádosti, včetně seznamu nejčastějších otázek. Všechny dokumenty budou postupně zveřejňovány na www.cmzrb.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).