Pokud chcete v současné době žádat o podporu v nezaměstnanosti, musíte splnit několik podmínek:
- musíte mít za poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání odpracováno alespoň 12 měsíců,
- nesmíte ke dni přiznání podpory v nezaměstnanosti pobírat starobní důchod nebo nemocenské dávky,
- nesmíte ke dni přiznání podpory v nezaměstnanosti být ve výkonu trestu,
- váš případný výsluhový příspěvek nesmí být vyšší než vaše případná podpora v nezaměstnanosti.
Odpracovaných 12 měsíců v uplynulých 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání má také samo o sobě určité podmínky. Touto prací musíte získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Pouze brigády malého rozsahu se proto nepočítají. Stejně tak pokud byste naopak měli souběh několika zaměstnání, které by obě vytvářely dobu důchodového pojištění, započítává se vám pro účely nároku na podporu v nezaměstnanosti tato doba jen jednou.
Na podpoře můžete být skoro rok
Doba, kterou můžete strávit pobíráním podpory v nezaměstnanosti, jinak také podpůrčí doba, se liší podle dosaženého věku v den podání žádosti.
Věk uchazeče | Délka podpůrčí doby |
do 50 let | 5 měsíců |
50–55 let | 8 měsíců |
nad 55 let | 11 měsíců |
Na podpoře tedy v závislosti na věku můžete strávit téměř rok. Částka, kterou dostanete, se pak odvíjí jednak od vašeho průměrného měsíčního výdělku, a také od způsobu, jak jste odešli z předchozího zaměstnání.
Standardně platí, že první dva měsíce dostáváte jako podporu v nezaměstnanosti 65 % svého průměrného měsíčního výdělku. Třetí a čtvrtý měsíc se podpora zmenší na 55 % a od pátého měsíce dál už pobíráte jen 45 % průměrného měsíčního výdělku.
Pokud jste ale ukončili pracovní poměr vy, a to bez závažného důvodu, nebo jste v práci podepsali dohodu, od začátku pobíráte jen 45 % vašeho průměrného čistého příjmu.
Na podpoře můžete být i opakovaně, ale…
Pochopitelně může dojít i k situaci, že za život budete potřebovat podporu v nezaměstnanosti vícekrát. S tím zákon o zaměstnanosti počítá a při splnění podmínek můžete podporu v nezaměstnanosti čerpat opakovaně. Záleží ale i na tom, jak dlouho jste v nové práci vydrželi a jestli jste minulou podporu využili až do konce.
V případě, že jste minulou podporu v nezaměstnanosti nevyužili plně, našli jste si nové zaměstnání, ve kterém jste byli alespoň 3 měsíce a opět vám dají výpověď a potřebujete podporu v nezaměstnanosti, můžete ji čerpat v plné délce v závislosti na vašem věku, viz tabulka výše.
Pokud jste v zaměstnání byli méně než 3 měsíce, máte na podporu v nezaměstnanosti také nárok, ale už ne na základě tabulky. Využít můžete jen tu zbývající část, kterou jste nevyužili při minulém čerpání podpory v nezaměstnanosti.
V případě, že jste ale minulou podporu využili až do konce, nemůžete znovu žádat o podporu v nezaměstnanosti po 3 měsících, ale nejdříve po půl roce. A právě tyto zmíněné lhůty, po kterých nejdříve můžete znovu žádat o podporu, se možná prodlouží.
Současně s tím vším samozřejmě stále musíte splnit podmínku, že jste v uplynulých 2 letech odpracovali alespoň 12 měsíců.
Vládní konsolidační balíček chce zatrhnout činnost spekulantům
Ne každý si aktivně a rád hledá práci a pak do ní rád a aktivně chodí. Někdo funguje spíše na principu kalkulu. Spočítá si, kolik času nejméně musí strávit v dalším zaměstnání, aby znovu dosáhl na podporu v nezaměstnanosti a dalších 5–11 měsíců pracovat nemusel. Někteří takovou praxi dovedli k dokonalosti tím, že nevyčerpali jeden den podpory v nezaměstnanosti, na 3 měsíce se nechali zaměstnat a následně opět strávili řadu měsíců pobíráním podpory v nezaměstnanosti.
Právě takovým spekulantům chce vláda učinit přítrž, a tak je součástí konsolidačního balíčku mimo jiné i návrh na prodloužení zmíněných lhůt.
Pokud by byl návrh zákona v takové podobě schválen, místo dosavadních 3 měsíců v případě, že jste nevyčerpali předchozí podporu v nezaměstnanosti, byste nově mohli znovu požádat o podporu až po 6 měsících. A pokud byste podporu vyčerpali, místo dosavadního půl roku byste museli čekat 9 měsíců, abyste znovu mohli o podporu požádat.
Samozřejmě i nadále bude potřeba splnit dobu důchodového pojištění, tedy odpracovat alespoň 12 měsíců v uplynulých 2 letech.
Novela by zrušila i kompenzace
Novela ale v této oblasti počítá i s dalšími změnami. Aktuálně platí, že pokud vám v zaměstnání vzniklo právo na odstupné, odchodné nebo odbytné, posouvá se vám případná výplata podpory v nezaměstnanosti o dobu, která je násobkem průměrného měsíčního čistého výdělku vašeho odstupného, odbytného nebo odchodného. Pokud například vyděláváte 35 000 Kč čistého měsíčně a dostanete odstupné ve výši 70 000 Kč, posouvá se vám výplata podpory v nezaměstnanosti o 2 měsíce. Následně ji můžete čerpat v plném rozsahu v závislosti na věku.
Novela zákona ale počítá s tím, že by se tato praxe zrušila. A společně s tím by se zrušila i tzv. kompenzace. Na tu máte nárok, pokud vám odstupné náleží, ale zaměstnavatel vám ho nevyplatí.