Hlavní navigace

Spasitel Obama podruhé

7. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výhru Obama získal v nevyhraněných státech. Nyní bude muset USA odvrátit od fiskálního útesu. Kompromis mezi republikány a demokraty se bude rodit těžce.

Tématem číslo jedna včerejšího večera byly volby amerického prezidenta. Ty slibovaly vyrovnaný boj až do samotného konce, kdy nakonec obhájil svou pozici Barack Obama. Výhru na svoji stranu převážil v nevyhraněných státech a může tak vstoupit do druhého funkčního období. Hlavním úkolem, který bude muset vyřešit do konce roku, je odvrácení USA od fiskálního útesu. Očekávat můžeme tvrdé vyjednávání. Jelikož senát ovládají demokraté a kongres zase republikáni, společné východisko se bude rodit těžce. Jen si vzpomeňme na minulý rok, kdy situace zůstala vyhrocená až do posledního dne.

Kde jsme mohli pozorovat pozitivní vývoj, byl sektor drahých kovů. V očekávání výhry demokratického kandidáta zažily tyto komodity prudký nárůst. Důvodem je jistota pokračování ve velmi uvolněné měnové politice, která bude vést k znehodnocování dolaru. Proto například zlato vystoupalo až na hodnoty 1.730 USD/unci.

Důležité zprávy neminuly ani Evropu. Evropská komise si vzala na paškál ekonomický výhled eurozóny, když snižuje výhled pro roky 2012 a 2013. Letos očekává –0,4% HDP, příští rok +0,1%. Německá ekonomika podle výhledu poroste jen o +0,8%, oproti předchozímu odhadu +1,7%. Navíc se Španělsku nepodaří snížit deficit dle plánu. Evropská komise tak jenom potvrzuje, že situace ve Španělsku se vůbec nelepší. Po těchto zprávách investoři přepnuli do režimu „sell“ a indexy začaly strmě klesat. Aktuálně se DAX obchoduje na hodnotách 7.250 bodů (-1,7%), S&P 1.401,5 bodů (-1,9%), PX zavřel na hodnotách 990,38 bodů(-0,52%).

Jelikož se blíží čas řešení řecké krize a stále nejsou na stole konkrétní návrhy a navíc 11. listopadu bude Řecko schvalovat výši svého rozpočtu, vidím další krátkodobý vývoj spíše skepticky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).