Hlavní navigace

Šmelináři s rouškami. Tváří se, že pomáhají, ale jde jen o byznys

28. 3. 2020
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Šít roušky je nyní bohulibá činnost. Existují ale i šmejdi, kteří situace vysloveně zneužívají. Odvolávají se třeba na solidaritu a neziskové fungování. Je to však jen byznys. K roušce si můžete dokoupit i titul.

Šíření nemoci COVID-19 má bránit nošení roušek, tyto se nyní podomácku ve velkém šijí. Šijí jak celebrity, tak obyčejní lidé. Šijí i firmy, které mají potřebné vybavení a k podnikání potřebné licence. Roušky ale vyrábí a prodávají i ti, kdo živnostenským oprávněním nedisponují. Asi si neuvědomují, že úředníci živnostenských úřadů nespí a jsou placeni za to, že nedovolené podnikání postihují.

Cena signalizuje: Levně koupit a draze prodat

Když v lednu epidemie koronaviru řádila v Číně, nikdo v Česku ještě netušil, jak krušné chvíle to v našich končinách způsobí. Už v té době Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zveřejnilo posouzení rizik spojených s koronavirem. Bylo vysloveno i upozornění na hrozbu jeho rozšíření po celém světě. Jinak se oficiálně vcelku nic nedělo.

Už tehdy v Česku existovali tací, kteří ochranné pomůcky nakupovali. Někteří je dokonce spekulačně vykupovali v duchu „levně koupit a draze prodat“. Novináři si toho povšimli a vzniklou situaci popsali: „Roušky a ochranné respirátory zmizely z obchodů, objevují se ale na internetových bazarech“.

Právě v té době vedení Městské policie hl. m. Prahy rozhodlo o nákupu ochranných pomůcek pro pražské městské strážníky – šéf strážníků to nedávno v televizi komentoval „kdy ještě byly za vcelku rozumné peníze“. To, co ale kdosi v lednu označil za „předraženou“ cenu, se v březnu ukazuje jako cena „rozumná“.

Pokud nejsou ceny regulovány, mají možnost se měnit. Růst a klesat podle nabídky a poptávky, stejně jako nákupní horečky nebo spekulace. Rostoucí ceny pak lákají k výdělku všechny, kteří dokáží nabídnout, prodat.

Rouškový byznys, nebo solidarita?

Pohled na inzertní servery napovídá: „Bavlněné roušky v okrese Beroun, cena 100 Kč“,  „Prodám design roušky“. Byznys s podomácku šitými rouškami se rozjel a v průběhu posledních několika dní tržní ceny díky konkurenci a nasycení poptávky klesají.

Tak třebas prostřednictvím inzerátu jakási paní jménem „salonu“ nabízí denně 200 kusů roušek. To, že by její aktivity mohl a měl (z)kontrolovat živnostenský úřad, že regule týkající se podnikání platí i v době nouzového stavu, jí možná nedochází. Anebo možná třeba jen v inzerátu chybí pokutovatelná patřičná identifikace podnikatele.

Nabídka roušek za peníze je normální podnikání. (03/2020)
Autor: Radovan Novotný, repro bazos.cz

Nabídka roušek za peníze je normální podnikání, ne dobročinnost. (03/2020)

O tom, že někdo podniká načerno a v době nouze šije a prodává roušky, si lze myslet cokoliv. Někdo by řekl, že je to schopnost a pružnost toho, kdo vnímá skulinu na trhu. Nějakou odměnu si snad za své úsilí zaslouží. Jiný by moralizoval, že by to přece mohl dělat zdarma ve jménu dobra a prospěchu všech okolo. Pracovníci kontrolních orgánů by asi řekli, že je taková diskuse bezpředmětná – kdo činnost dělá opakovaně za účelem dosažení profitu, potřebuje licenci a zaslouží si pokutu.

My se ale podíváme na aktivity firmy s patřičným živnostenským oprávněním (jde o živnost volnou), která za podpory agresivního marketingu a manipulace stávající situace zneužívá.

Šijeme roušky a pomáháme

Dne 21. 3. 2020 své adresáty hledala emailová zpráva

Vážení fanoušci, přátelé a spoluobčané, dnes Vám opět jako první médium v ČR přináším šokující zjištění a informaci o řediteli …, který nedodržuje karanténu v souvislosti s aktuální problematikou COVID-19. … Jeho podřízení jsou v přímém kontaktu s… Více informací se dozvíte v přiloženém videu. … Hezký den a hodně zdraví, B. A. Valentin Dobrotivý, Dr. h. c.

Srdceryvná doména pomozmerouskou.cz motivuje k pomoci, firma sídlí v Tuchoměřicích. Je to ale jen byznys stejné osoby se základním vzděláním, která má „pojišťovnu na pokuty“ a spoustu dalších aktivit s jediným cílem: dostat z vás peníze pro její nicnedělání.

Součástí této poplašné zprávy šířené v podobě spamu je i odkaz na video. Na tom mladík vehementně vysvětluje údajné pikantnosti kolem údajného dění týkající se toho, že „představitel státu nedodržuje karanténu“. Hlavním sdělením ovšem je „kupte si roušku, pomůžete druhým“.

Máme dva šicí stroje, máme látky na 37 tisíc roušek, 13 tisíc prodáme a zbytek rozdáme „potřebnejm“, dozvídá se divák od youtubera. Slečna sedící na pozadí záběru skutečně pilně šije. Pan Dobrotivý vysvětluje cosi jako jedna rouška pro vás, druhá „potřebnejm“.

Mike Pán jako „Valentin Dobrotivý“, aneb „Arogantní Youtuber“. (03/2020)
Autor: Radovan Novotný, repro YouTube.com

Mike Pán jako „Valentin Dobrotivý“ aneb „Arogantní youtuber“. (03/2020)

Na odkazovaných webových stránkách optimalizovaných pro vyhledávání „roušky zdarma“ si lze objednat roušku „bílou dvouvrstvou s kapsou na filtr“ za 119 korun, nebo černou košíkovou za 149 korun. Jde o regulérní internetový obchod, v souladu se zákonem je zde identifikace prodávajícího, jsou zde obchodní podmínky. Kontrola z živnostenského nebo jiného úřadu by stěží asi našla nějaký prohřešek. Člověk znalý marketingu by dojista udělil pochvalu, na pozadí stojí profesionální marketing.

Propagace samotná je doprovozena textem poukazujícím na solidaritu a dobré srdce kupujícího:

Na projektu … nevyděláváme. Jsme soukromá společnost, která se rozhodla v této složité situaci pomoci potřebným. Cena našeho produktu je kalkulována … zaplatit za odvedenou práci lidem, kteří jsou v této době nejvíce ohroženi ekonomicky a dále odvést zákonné odvody … zaplatit dalším lidem, … děkujeme tímto našim skladníkům, řidičům a jiným … náklady na rozvoz a administrativu.

Kupte si roušku, pomůžete „potřebnejm“. (03/2020)
Autor: Radovan Novotný

Kupte si roušku, pomůžete „potřebnejm“. (03/2020)

Legální obchod, legální byznys?

Kupte, pomůžete ostatním, informuje odkazovaný internetový obchod:

Vážení spoluobčané, za každou objednanou roušku na našem e-shopu darujeme jednu roušku ZDARMA potřebným. Vyplňte prosím níže uvedený formulář s rodinou či organizací, která potřebuje naši pomoc, a my uděláme vše pro to, abychom byli schopni roušky bezplatně v nejbližších dnech dovézt.

Provozovatelem onoho webu údajně zajišťujícího roušky, mimo jiné, „potřebnejm“ je v Česku registrovaná společnost s ručením omezeným. To je i na webu v souladu se zákonem uvedeno, jsou zde i s patřičnou pečlivostí propracované obchodní podmínky. Zajímavé je ustanovení:

Veškerá prezentace zboží umístěná v katalogu internetového obchodu je informativního charakteru…

Vykládat ho lze různě, třebas to, že některá sdělení by měla být vykládána s jistou opatrností.

Stejně zvláštně zní ustanovení obchodních podmínek:

Odpovědnost za nahodilou zkázu, poškození či ztrátu zboží přechází na kupujícího okamžikem převzetí zboží nebo okamžikem, kdy měl kupující povinnost zboží převzít, ale v rozporu s kupní smlouvou tak neučinil.

Vyznívá tak trochu jako klička, výklad by si žádal radu právníka.

Další byznys firmy Valentina Dobrotivého: Kupte si titul!

Za projektem, který v zájmu solidarity a vzájemné pomoci nabízí roušky, stojí B. A. Valentin Dobrotivý, Dr. h. c. Podle dostupných informací by mělo jít o pána, který byl nejprve „bouchačem pojistek“. Pak se spolupodílel anebo spolupodílí na fungování právnických osob, které mají řidičům a provozovatelům vozidel pomoci neplatit pokuty za dopravní přestupky. Jde o používání triků v jednání s úřady, omezené odpovědnosti právnické osoby, stejně jako uplatňování obstrukčních postupů zatěžujících správní orgány i české soudy.

Náš pan Valentin Dobrotivý, a jeho společnost s ručením omezeným, která dnes ve jménu vzájemné pomoci a solidarity prodává roušky, podniká také na poli „udělování“ titulů. To v únoru nějaký student vtipálek objednal svému docentovi „doktorát“. Ve jménu společnosti pana Dobrotivého došlo emailem potvrzení objednávky:

Potvrzujeme přijetí Vaší objednávky č. 719 ve výši 699,00 Kč za: 1 ks Titul Dr. h. c. včetně poštovného. (Motivační poradenství). 1 1 Bez rámu. 1 ks Doručení na adresu.

Má jít o prestižní titul Dr. h. c. bez studia, zbytečného cestování, stresu, ztráty času a námahy, udělovaný Univerzitou v Hongkongu.

Internetový obchod, který stojí na pozadí, pak vysvětluje, že doktorát zvýší vaši atraktivitu na trhu práce. Je propůjčen doživotně, přičemž nemusíte ani studovat. Deklarováno je i stěží pravdivé tvrzení, že je v několika případech správní orgán zapsal do občanského průkazu:

Z námi testovaných 5 správních orgánů na různých osobách byl titul zapsán 4 osobám. V každém případě lze titul využívat na vizitkách, v běžném životě i například v životopise do zaměstnání.

A jak jinak, i v tomto obchodu lze v obchodních podmínkách dohledat poznámku o tom, že veškerá prezentace zboží je informativní. Jako provozovatel webu je uvedena údajná Univerzita registrovaná v Hongkongu.

Legální podnikání, které je morálně za hranou?

Vysokoškolský pedagog, který o prestižní titul od pochybné a asi ani neexistující Univerzity určitě nestojí, se podle v poslední době zasílaných emailů automatizovaným fakturačním systémem měl stát neplatičem, když si takový titul objednal:

Vážený zákazníku, již potřetí Vás upozorňuji na neuhrazenou objednávku č. 719, jejíž splatnost uplynula dnem 02. 03. 2020 a úhrada neproběhla ani na základě předchozích upomínek. Pevně věřím v okamžitou nápravu situace z Vaší strany. … Pevně věřím v okamžitou nápravu situace z Vaší strany.

Kupte si titul, bez studia. Je to skvělý byznys, něco jako prodávat v lahvi „pravý vzduch“. (03/2020)
Autor: Radovan Novotný

Kupte si titul, bez studia. Je to skvělý byznys, něco jako prodávat v lahvi „pravý vzduch“. (03/2020). Své peníze můžete vyhodit na doktoratonline.cz

To, že udělení titulu nelze brát až tak vážně, poskytuje na webu konečně i vysvětlení pana Dobrotivého:

Moje fyzikářka tvrdila, že nikdy nedostuduji žádnou školu. Měla naprostou pravdu. Jsem vandrák se základkou, co má 2 koupené tituly a má nyní vlastní univerzitu, díky které si může titul zakoupit kdokoli.

Aniž by si autor článku dělal ambice činit jakýkoli právní výklad, právě toto sdělení by v případě poukázání na to, že koupě titulu je podvodem, mohlo být použito jako obrana toho, že nejde o udělování titulů neexistující univerzitou. Jde o recesi, symbolický produkt, nebo tak něco.

Mobilizované struktury

Příležitost k zisku motivuje, láká. Firma, která za sedm stovek naivkům prodává doktoráty (či spíše barevně potištěný papír tvářící se jako diplom neexistující hongkongské univerzity), se v době koronavirové krize přeorientovala. Prodává roušky. Nejprve osloví emailem prostřednictvím poplašné zprávy, pak apeluje na solidaritu. Deklaruje, že nevydělává. Rozhodla se v této složité situaci pomoci potřebným. Někdo ale něco zaplatit musí, je přece nutné platit zákonné odvody a náklady. Všichni ti zapojení skladníci a řidiči chtějí své.

Tip do článku - účto fakturace duben

Zatímco Evropská komise mobilizovala krizové manažerské struktury a eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčić ohlásil, že Evropská komise vytvoří fond zásob zdravotnických ochranných pomůcek, česká vláda tyto pomůcky prostřednictvím leteckého mostu akčně zajišťuje. Pomáhá i soukromý sektor. Je to nutně součástí podnikání, toho, že firmy a podnikatelé hledají, jak přežít. Jsou ale i tací, kteří tolik potřebné solidarity zneužívají.

Článek prošel redakční úpravou.

Autor článku

Autor se věnuje šíření poznání, uplatňování procesního i finančního řízení podniků, optimalizaci investic, strategickému a manažerskému poradenství včetně lektorské činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).