Hlavní navigace

Jak získat daňovou slevu za manželku, když vám minule „nevyšla“?

29. 3. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Stát nabízí možnost získat slevu na dani za manžela/-ku s nízkými příjmy. Bezmála 25 000 Kč nejsou malé peníze. Co a jak udělat, abyste o slevu nepřišli, anebo ji získali aspoň v dalším roce?

Stát proklamuje, že podporuje děti. Je zde několik příjmů, které za určitých podmínek můžete získat na děti. Bohužel podmínky jsou složité, terminologie nesjednocená – to vše znamená, že abyste tyto příjmy získali, strávíte pravděpodobně nezanedbatelné množství času vyplňováním a mnozí i cestováním. Věřím, že mnozí zjistí, že na dávky mají nárok, zvláště se zvýšením životního minima od 1. 4. 2020. Tento první díl se bude věnovat daňovým odpočtům na dítě a na manželku. Druhý díl bude o přídavku na dítě.

Pro puntičkáře: Z důvodu stručnosti, ale i srozumitelnosti se přesně nedržím pojmů, přesné pojmy hledejte v zákoně. Aby článek by srozumitelnější než zákony, příjem dle zákona o sociálních dávkách budu dávat do uvozovek, příjem dle daňového zákona bude bez uvozovek, v obou dílech.

Pokud se vám narodí dítě, můžete získat jednorázové porodné. Ještě před porodem, nejpozději s porodem můžete mít nárok na tzv. mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), následovanou rodičovským příspěvkem, popř. rodičovským příspěvkem hned od porodu. V rámci daňového přiznání můžete uplatnit slevu na dani za dítě a za manžela. Těmto odpočtům se budu věnovat blíže v tomto díle.

Sleva na dani a jeho kuriozity

Co je sleva na dani za dítě? Odměna za to, že máte děti a příjem. Čím více dětí, tím vyšší sleva na jedno dítě. Pokud máte dítě, můžete si odečíst z daní (a to i do záporné daně) za každé dítě výše uvedené částky. Rodiče dohromady na každé dítě jen jednou. Pokud si všechny děti odečte jeden rodič, je částka vyšší na dítě napsané jako druhé, třetí, než když si je rodiče rozdělí.

Pokud jste rodič, který má děti s více rodiči, domluvte se, aby všechny děti si napsal ten, který jich má nejvíce. Pokud se jedná o dítě ZTP, napište ho v každém případě jako v pořadí poslední. Ano, čtete správně, i to, v jakém textovém pořadí děti napíšete do daňového přiznání, má vliv na výši daňového odpočtu.

Kromě logické podmínky být rodičem dítěte je zde další podmínka, že příjmy daného rodiče musí být v nějaké minimální výši (pro rok 2019 je to 80 100 Kč, pro rok 2020 je to 87 600 Kč, je to polovina roční minimální mzdy k 1. 1.) a tento příjem musí být z paragrafu 6 („zaměstnání“) nebo z paragrafu 7 (OSVČ, podnikání).

Pokud máte dostatečný příjem, ale je např. z nájmu, dividend, úroků, prodeje akcií, máte smůlu. Pokud pronajmete byt za 100 000 Kč ročně a máte pak už jen příjmy ze závislé činnosti ve výši 80 000 Kč, nemáte na daňový odpočet na dítě nárok.

Daňový odpočet na manžela je o něco jednodušší. Manžel musí mít nižší příjem než 68 000 Kč, abyste si mohli odečíst od daňového základu de facto druhou slevu na poplatníka.

Státní podpora „tradičních“ rolí rodičů

Nedá mi to, abych se nezamyslel nad účinky daňového odpočtu na dítě. Daňový odpočet na dítě je relativně snadno získatelný (šestinásobek minimální mzdy) a režie s ním spojená není veliká: stačí uvést děti do daňového přiznání a buď vyjde, nebo ne. A současně se jedná o tisíce měsíčně, které za vyplnění řádku na každé dítě získáte. Stejně tak získat daňový odpočet na manželku, pokud jste se s partnerem vzali, je relativně snadné.

Nicméně stát penalizuje rovnoměrné rozepsání dětí na oba rodiče u daňového odpočtu na dítě, v takovém případě totiž dostanete dohromady nižší daňové odpočty, než když si děti napíše všechny jeden rodič. Stejně tak různé střídavé péče mají nárok na různé daňové odpočty. Pokud jste se vzali, dostanete další odměnu, pokud druhý manžel či registrovaný partner má menší roční příjem než 68 000 Kč, a to slevu na dani ve výši 24 840 Kč.

Představitelé státu mají plná ústa slov, jak je česká společnost „tradiční“, jak jeden z partnerů často nevydělává, stará se o děti. Druhý naopak buduje kariéru. Nicméně jak daňový odpočet na dítě (podmínka je na jednoho z rodičů, součet jim nepomůže), tak odpočet na manžela (kde přímo je podporováno, aby jeden z partnerů měl nižší příjem než 68 000 Kč) finančně motivuje tohle tradiční uspořádání.

Popravdě nevím, co má podporovat daňová sleva na manželku. Manžela, který se na plný úvazek stará o dítě? Nebylo by jednodušší a víc motivační navýšit základní slevu na poplatníka o 50 % pro ty, co mají dítě? Aby naopak pár byl motivován, aby příjmy měli oba dva v páru? I kdyby jen přes institut spolupracující osoba?

Co dělat tento rok jinak?

Zjistili jste, že vám za minulý rok nevznikl daňový odpočet na dítě? Unikl vám odpočet na manžela, protože překročil příjem? Zvažte, co udělat letos jinak, abyste příští rok nárok měli.

Měli jste příjmy s partnerem, které by dohromady splnily podmínku pro daňový odpočet, ale samostatně je nesplňujete? Zvažte podvolit se nátlaku státu a rozdělte si role klasicky, jeden především příjem, druhý především starost o děti. Je to nevýhoda pro oba dva, ale možná najdete nějaký kompromis. Nebo najdete legální formální příjmy jen na jednoho, ale v realitě se oba budete podílet jak na příjmech, tak na výchově. Nebo prostě se vzdejte příjmu, přestaňte vydělávat, stát chce málo vydělávajícího jednoho z partnerů, a to tak, že příjem (ne zisk) testuje na hranici 68 000 Kč a za to dává odměnu téměř 25 000 Kč, tak nechť je má. Je to smutné, ale tak prostě zákony nějaký „sociální architekt“ nastavil.

FIN21

Nesplnili jste tento rok podmínku příjmu u daňového odpočtu na dítě? Typicky to bývá při přechodu ze zaměstnání na začínající podnikání. Nebo v případě pronájmu bytů nebo investování. Tento rok může pomoct nějaký miniúvazek v roční výši 87 600 (tj. 7300 Kč měsíčně). V případě, že i klasicky podnikáte, prostě přijmete i nevýdělečnou, nebo dokonce ztrátovou zakázku, jen abyste si navýšili příjem – zde to dává smysl pro mnoho lidí, protože se u dvou dětí jedná o částku 2884 Kč měsíčně.

Nebo to klidně doplníte nějakým miniúvazkem, minizakázkou dle své odbornosti a možností. Podmínku splníte, i když nakoupíte jako podnikatel zboží za 100 000 Kč a obratem ho se ziskem, byť malým, prodáte. Mnohdy stačí jen formalizovat to, co stejně mnozí soukromě dělají např. kvůli poštovnému či množstevní slevě. Nakupuje se na jeden účet a pak si to vyrovnávají. Tak to přetáhněte přes IČO, jde-li to, nebude-li např. problém záruka, reklamace. Nebo nákup v Makru je na IČO. Jen je třeba prodat se ziskem.

Autor článku

Autor je finančním poradcem firmy OK Klient a předseda zájmové skupiny SIG Peníze v Mense ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).