Hlavní navigace

Slovensko si užívá ekonomického růstu a optimistických prognóz

13. 9. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Slovensko je poslední zprávou OECD hodnoceno jako jedna z ekonomicky nejúspěšnějších členských zemí. Ekonomickému růstu pomáhá reforma z roku 2004 a země je na dobré cestě vstoupit do Evropské měnové unie již za dva roky. Slováci zažívají citelný růst životní úrovně a zdá se, že ten jen tak neskončí.

Slovenská ekonomika „šlape”

Statistické údaje o vývoji slovenského hospodářství potvrzují, že výkonnost slovenské ekonomiky roste. Významně k tomu přispělo snížení daňového zatížení a sociálních dávek. Celkové daňové zatížení k HDP na Slovensku je 30,9 % a po Lotyšsku je druhé nejnižší z členských zemí Evropské unie. Současně byla reformou zrušena daň darovací a dědická. Daň z převodu nemovitostí má taky pouze jednu sazbu ve výši 3 %. Rovná daň se sazbou 19 % byla jedním z podnětů pro zahraniční investory. Z členských zemí OECD je nižší sazba pro právnické osoby pouze v Irsku (12,5 %), Maďarsku (16 %) a na Islandu (18 %).

Na vzestupu je mimo jiné díky zahraničním investicím například automobilový průmysl: Volkswagen Slovakia, a.s. v Bratislavě, PSA Peugeot Citroen v Trnavě a Kia Motors Slovakia v Žilině. Předpokládá se, že do čtyř let by automobilky na Slovensku měly zaměstnávat přes 100 tis. pracovníků.

Průměrná mzda vzrostla za tři a půl roku o 4 000 Kč!

Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku činila na Slovensku 19 598 Sk měsíčně, přitom ještě začátkem roku 2004 byla 15 825 Sk. Slovensko tak patří mezi země s nejvyšším růstem průměrné mzdy v Evropské unii. Minimální mzda je 7 600 Sk měsíčně, ještě počátkem roku 2004 činila 6 080 Sk. Za práci přesčas náleží zaměstnanci 25% příplatek a je povoleno 468 přesčasových hodin za rok.

Průměrnou a vyšší mzdu na Slovensku pobírá 33,3 % občanů, vyšší mzdu než 30 000 Sk pobírá 12,3 % občanů a plat přes 50 000 Sk má 2,9 % občanů. Za 8 000 Sk a méně pracuje 5,2 % občanů. Nejvyšší mzdy jsou pochopitelně s velkým náskokem v Bratislavě, následují další velká města (Nitra, Bánská Bystrica, Trnava a Žilina), nejnižší příjmy jsou potom v nejvýchodnější části země.

Povinné odvody jsou nízké

Od zavedení rovné daně odevzdají na daních z příjmu všichni občané méně než dříve. Na reformě daně z příjmu fyzických osob na Slovensku tedy vydělaly všechny příjmové skupiny obyvatelstva. Nejvíce potom vícečlenné rodiny (díky daňovým bonusům na děti) a občané s vysoce nadprůměrnými příjmy, kde úspory na daních činí u jednotlivce tisíce slovenských korun ročně. Daňová reforma prospěla dokonce i svobodným a bezdětným lidem, kteří nejméně využívají výhod rovné daně, jak ukazuje tabulka s výpočtem průměrné čisté mzdy za druhé čtvrtletí – 19 598 Sk.

skoleni_7_4

Povinné odvody Částka SK
Průměrná mzda 2.Q 2007 19 598
Sociální pojištění 1 843 (9,4 %)
Zdravotní pojištění 784 (4,0 %)
Daň z příjmů 1 710
Čistá mzda 15 261
Čistá mzda v % z hrubé mzdy 77,87 %

Nezaměstnanost klesla o 10 %!

Dle posledního sčítání počtu lidí bez práce z července letošního roku činí míra nezaměstnanosti na Slovensku 8,3 %, přitom ještě v lednu 2004 byla 17 %. Nezaměstnanost se po dobu tři a půl roku postupně každý měsíc mírně snižovala a doby, kdy Slovensko spolu s Polskem vykazovaly nejvyšší nezaměstnanost v Evropě, jsou již minulostí. Snížení míry nezaměstnanosti během tak krátké doby o téměř 10 % jasně dokazuje, že slovenská ekonomika je ve velmi dobré kondici.

Prameny:

  • Štatistický úrad SK (www.statistics.sk)
  • OECD FACTBOOK 2007 a OECD „Economic Survey of Slovakia“

Anketa

Daňová reforma Slovákům údajně prospěla. Bude podle vás situace v České republice stejná?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).