Hlavní navigace

Názory k článku Slovensko si užívá ekonomického růstu a optimistických prognóz

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 9. 2007 9:16

  V.Mlich (neregistrovaný)
  Cesko na danovou reformu teprve ceka, posledni vladni 'batoh' bych reformou nenazyval. Ale az se udela opravdova reforma, tak ta pochopitelne pomuze.
 • 13. 9. 2007 10:50

  Bob (neregistrovaný)
  Mam poznamku k mire nezamestnanosti. Statistiku je treba umet cist. Dle vypoctu se mezi nezamestnane nepocitaji Ti, kteri jsou v evidenci uradu prace dele nez (ted neznam cislo presne) 1 rok. Cili budu-li mit vysokou nezamestnanost ve state danu nezamestnanymi Romy zijicimi predevsim na vychode Slovenska, tak je ani nemusim zamestnat a cislo vykazujici miru nezamestnanosti mi po roce klesne. Takze by me zajimalo cislo jine - vydaje statu na socialni davky a podpory v nezamestananosti atp. (muze se to jmenovat ruzne) na pocatku roku a nyni a to i s ohledem, zda se evidovani uchazeci meni, ci zustavaji stejni a meni se jim vypocet davek.
  Jinak si myslim, ze Slovensko tahle cast obyvatelstva tahla ke dnu a zmena musela prijit. Stat musel upravit sve vydaje. Z lidskeho hlediska by me zajimalo, jake dopady to melo na nejchudsi vrstvy spolecnosti.
 • 13. 9. 2007 13:13

  v. hamel (neregistrovaný)
  Je rozdíl být chudý třeba v Česku a jinde. Bydlím na hranicích s Německem a tak vidím jejich chudé a naše chudé. A pokud si německý chudák vyjede za hranice k nám, je tady králem nejen hospod, ale i dalších obchodů.
  Podíváme-li se na Slovensko, vidíme, kam to s "úspěšnou" reformou dotáhli. Kdo má na Slovensku nějaké známé či příbuzné, rovněž ví, jak se má i většina ostatních, "nechudých" občanů. Naprostá většina běžných občanů si díky reformám p o h o r š i l a ! A nedají "dopustit" na s. Havla, Dlouhého a jim podobné, kteří jim tam nechali zrušit v rámci "boje za svobodu a demokracii" zbrojovky, které místní živily. Dodnes se z léčby šokem nevzpamatovali a slovenské zbrojní dodávky rychle nahradily zahraniční demokracie. Kdyby boj za demokracii chtěli opravdu dotáhnout, tak by museli zrušit či zakázat výrobu zbraní ne celém světě. Ale takto se konalo jen ekonomické faux paux.

  My si ale také už od 89. utahujeme opasky - a kde jsme ...?
  Slováci na tom moc dobře nejsou. Asi je rozdíl v ekonomice a v životní úrovni. Pokud běžní občané berou zhruba poloviční mzdu oproti nám ale ceny mají o polovinu vyšší, nevypovídá to o dobré situaci. Pokud máte na Slovensku známé či příbuzné, víte, jak na tom ve skutečnosti jsou. Přetvářka v podobě nucených úsměvů některých politiků a nově otevřený tunel v Blave nezajistí Slovákům blaho.
  Kdyby na tom Slováci byli dobře, nebyly by české super a hypermarkety plné slovenských pokladních (ale aspoň se je na co koukat - představa, že by mne kasírovala nějaká německá Gertruda, mne odhání z obchodu), nemocnice plné zdravotnického personálu z SK, ale i filmy a seriály plné slovenských umelcov.

  Jak ve světě mají na podřadné práce Čechy, Slováky, Poláky, Turky, Rumuny a jinou pro ně havěť, tak u nás je tomu obdobně. Kdo ale bude dělat podřadné práce v Rumunsku či Bulharsku? Afričani? A když se tak posouváme dál a dál na východ, dojdeme na západ. A komu budou posluhovat západní lidé typu Němci, Francouzi, Angličané ...?
 • 13. 9. 2007 17:12

  anonymní
  Tohle píšete na různé servery už pěknou dobu. Nevím, jaké Vy máte známe na Slovensku, ale ti, co znám já, jsou celkem spokojeni. Platy se jim zvyšují rychleji než u nás a přitom mají nižší odvody. Tudíž na hrubou mzdu, která se často porovnává, dostávají více v čistém. Na zbrojovky Vám už dávno kašlou a jsou rádi, že je to pryč. Ostatně jedna nedávno trochu pšoukla a jsou z toho dost otraveni. Dnes je na místě bývalých socialistických nesmyslů mnoho nových firem, hlavně se zahraniční účastí. Chápu, že i tam je spousta lidí, kteří nadávají, jako u nás, ale v celku jsou spokojeni. Hlavně když prognozy do příštích deseti let slibují, že nás předeženou a to dost výrazně. Oni totiž říkají, že čehuni nikdy žádné reformy neudělají, vždy prý to bude JAKO ....... To už znají z federace..

  PS: Na Slovensku mám podnikatelské aktivity a zaměstnávám tam pár lidí. Tudíž si myslím, že lžete, jako když bolševik tiskne....
 • 14. 9. 2007 7:55

  v. hamel (neregistrovaný)
  Pro anonymního uživatele z 13.9 17:12: nic takového jsem na jiné, různé servry nepsal.

  Situace obyvatel na Slovensku je podobná té naší, ale v trochu horší podobě. Když se podíváte do Prahy, která žije na úkor venkova, tak tam se lidi mají dobře. Mohou si dovolit starý byt od 2 mega, nový za podstatně větší peníz, kromě socek už nejezdí ve škodovkách, každý týden jezdí někam na venkov na chalupu ... Zbytek republiky z venkova si většinou nemůže dovolit mít rekreační byt někde v Praze nebo mít tak drahé bydlení, jezdí v humpoláckých škodovkách nebo šrotu dovezeného sem z vrakovišť západní Ervropy. Tak i v Blave se mají lidi lépe než ve zbytku Slovenska. Takže pokud budete Pražák či Blavan, budete situaci vyzdvihovat, zbytek venkovanů bude nadávat. A je Praha či Blava většina republiky? Není!

  Vysvětlete mi, když se tam mají lidi podle vás tak dobře, proč jsou naše obchody, nemocnice, stavby atp. plné personálu ze Slovenska, který ovšem dělá u nás za příšerně nízkou mzdu? Kolik dáváte těm svým zaměstnancům? Proč si na to nevezmete Čecháčky?

  Pokud se Slovákům snížily odvody, tak na úkor něčeho. Pokud si otevřete noviny, pustíte TV, uvidíte, uslyšíte nářky, jak všude brečí, že nejsou peníze na tohle a na tohle, na co v minulosti byly. Přitom to nejsou výdaje nijak nedůležité. To, že se vše odsouvá na později, se nám jednou vymstí, ale nevím, z čeho to budeme financovat, když už je stát rozkradený a už není takřka co prodávat? Viděl jste v nějaké civilizované zemi, že by rozprodávali nějaký majetek, aby mohli silnici potáhnout novým asfaltem? Kde tam na to berou, když mají údajně ještě nižší daňové zatížení než my?

  Na Slovensku nedávno nepšoukla žádná zbrojovka, ale vojenský opravárenský podnik. Dost podstatný rozdíl. Jestli takto podobně registrujete informace od svých slovenských zaměstnanců a slovenský svět vidíte ze zatmaveného okénka limuzíny, tak se nedivím, že máte o Slovensku tak bláhové představy. U nás se také objevila v jednom závodě munice s ostrou složkou, ačkoliv měla být od armády předána jako vybraná. A jestli myslíte "na místě bývalých socialistických nesmyslů mnoho nových firem, hlavně se zahraniční účastí" montovny využívající levnou slovenskou pracovní sílu, tak to bych moc nevyzdvihoval.

  Prognózy "odborníků" typu V.Klause nám také při převratu slibovaly růst, a kam jsme se dostali? V některých "růstech" jsme stále nedosáhli úrovní před r. 1989 - ale o tom se příliš mluvit nesmí. Kolik reformních počinů, odrazů ode dna, balíčků atp. se už od r. 1989 konalo a s jakým výsledkem? Pokud by předchozí "léčby šokem" byly tak úspěšné, nemusely by se vymýšlet a konat stále nové a nové!

  PS: Na Slovensku máme známé a příbuzné, jezdíme tam. Obchody sice plné, ale drahota a nízké mzdy nedovolí řadovým občanům tolik utrácet. Tudíž si myslím, že lžete, jako když odeesesák tiskne....
 • 13. 9. 2007 21:36

  anonymní
  náš soused se na Slovensku narodil a několikrát do roka tam jede. Když vypráví a popisuje, je tam fakt bída s nouzí. Veze tam vždy plné auto všeho. Pár lidí se tam má dobře, ale zbytek ne. Proto tam taky ve volbách zvítězil někdo jiný - běžní lidé měli plné zuby ekonomických nesmyslných experimentů. Pro lidi je důležitá životní úroveň, ne stav ekonomiky.
  U nás se taky máme v průměru "dobře", jen 2/3 lidí na to "dobře" nedosáhnou. A lidé ze západu se diví, jak za tyhle výdělky a vysoké ceny tady můžeme vůbec přežívat.
 • 14. 9. 2007 6:14

  anonymní
  Pokud je váš soused z východu Slovenska, tak je to možné. Jsem na Slovensku tak polovinu času a nic takového jsem nezaznamenal. Žádná bída a nouze. Stejně jako u nás plné supermarkety lidí s plnými vozíky a hodně se staví. A nestaví jen těch, jak rádi říkáte, hodních deset tisíc. Po silnicích na Slovensku jezdí zrovna tak, jako u nás, většina jiných vozů, než staré Š-105, jak také s oblibou říkají někteří demagogové. V obchodech je něco dražší a něco levnější, než u nás. Celkově v porovnání jsou tamní ceny dražší a příjmy nižší. To nepopírá nikdo, ale rozdíl se stále snižuje.
  Občas někdo píše o tom, že lidé raději volili Fica, že už toho mají dost. Jenže co udělal Fico? Zjistil, že vše "špatné" od Dzurindy funguje dobře a tak to nechal. Jen tak trochu bombasticky řešil kosmetické změny, ale podstatu nechal. Nyní se Fico spíše zaměřuje, jak rozkráct to, co ještě zbylo.
  Závěrem. Na Slovensku se žije o něco hůře než u nás, ale pokud půjde jejich ekonomika stejným směrem a tempem, tak si budeme za pár let rovni. A co se týče lidí? Mě osobně připadají slováci upřímnější.
 • 14. 9. 2007 12:22

  XY (neregistrovaný)
  No, že by u nás jezdila nějaká novější auta - furt jde o přestárlé škodovky (ať už 105/120ky nebo Favoriti). Průměrné stáří našeho vozového parku je neuvěřitelných 13,5 roku! tak nevím, kde se pohybují ta novější auta - buď v Praze nebo stojí v bazarech. A na Slovensku je to obdobné, zrovna tak jako že tam mají nezaměstnanost a hluboko do huby. Obchody jsou plné nakupujících - ale zase jen v Bratislavě. Podívejte se do českých příhraničních oblastí, jak tam Slováci nakupují - a kvůli nim tam mají vyšší ceny než jinde, protože Slováci koupí i to pro nás drahé, protože tam u nich je to ještě mnohem dražší. A mzdy tam mají nízké - aspoň běžní lidé, u manažerů, patolízalů a politiků bude situace samozřejmě jiná, ale podle této kasty nemůžeme posuzovat životní úroveň ostatních běžných občanů.
 • 15. 9. 2007 13:47

  Fany (neregistrovaný)
  Člověče vám není asi pomoci. Mluví z vás závist, nepřejícnost až nenávist. Dobře si to po sobě přečtěte. U nás, ale i na Slovensku se nežije špatně. To jsou opravdu keci starého bolševika. Přeji vám pobyt třeba v Rusku, nebo kdekoliv mimo Evropu. Projel jsem svět a to, co jsem viděl, mě opravňuje k tvrzení, že u nás je velice slušné žití. Většina lidí bydlí ve svém, ti kdo chtějí pracovat, tak pracují. Ti, kdo chtějí podnikat, tak podnikají. Je tu svoboda slova a slušná demokracie. Nikdo netrpí hladem, ba naopak, tolik přebytků, co naše rodiny vyhází do poplenice, nemá obdoby. Dnes jsou různé hypermarkety snad v kažném městečku a hned několik. Nedávno jsem byl na návštěvě v Pelhřimově. To městečko má asi 15 tisíc obyvatel a přitom tam je prý asi 5 supermarketů a o dalších se uvažuje. Když jsem jel kolem, tak parkoviště byla plná, že nebylo pomalu kde zastavit.
  Vážený nenávistný člověče, u nás, ani na Slovensku, žádná bída není. Je třeba abyste se sebou něco udělal a to pokud možno rychle, než špatně skončíte.
 • 17. 9. 2007 9:29

  TO (neregistrovaný)
  Můžete mi vysvětlit, v čem spatřujete závist, nepřejícnost ...když někdo uvede, jak se tam běžní lidí mají? Máme závidět našincům, že se mají lépe než tam na Slovensku?
  I v Rusku najdete oblasti, kde jsou na tom líp než u nás, dokonce i líp než na západě. Ale to jsou extrémy. Na jedné straně Rollsy, kaviár a šampaňské (ne to z umělých sudů z Jablonce), na druhé straně bída - slepice na balkoně - jinak maso ve svátek. A zdá se mi, že tam směřujeme jak my, tak i Slováci. Ve velkých městech vše, na venkově bída s nouzí, nezaměstnanost.
 • 17. 9. 2007 12:00

  XY (neregistrovaný)
  To, co jsem napsal, není závist, ale konstatování skutečností bez pohledu přes růžovou optiku. Už za socialismu se dívalo na některé problémy přes růžové brýle s tím, že vlastně žádné nejsou. Nebo se kontatovalo, že jsou, ale nic dalšího se nedělo. Vidím, že dnes se také nesmí mluvit pravda. Nejsem starý bolševik, ale vidím to co vidím. Bez růžové optiky, realisticky.
  Pokud nás chcete srovnávat s Ruskem nebo Rumunskem (dnes snad už členem nebo čekatelem EU ?), tak to snad ne. Tyto země ale otevřeně neprohlašují, že jsou vyspělé. My se o takováto tvrzení snažíme a tudíž musím srovnávat se srovnatelným - tedy s civilizovaným světem - a tam snad ani slepý nemůže nevidět, že pokulháváme. Pokud je nějaká země 20 let před námi, tak až mi ten 20letý rozdíl doženeme, tak ona země nebude spát na vavřínech a bude zase nějaký ten rok před námi.
  Rozdíl v životní úrovni je - v Praze (nebo i v Bratislavě) jsou na tom občané lépe než někde na dědině - ať příjmově nebo možnostmi nákupů, kulturního vyžití ...
  Já osobně bydlím v cca 7,5 tisícovém městě - velkoplošné samoobsluhy byly přeměněny na "velkoobchody" a obchod funguje v garážích a v krcálcích, které ani za socialismu neeexistovaly. Měli tu otevřít Edeku, ta to však ještě před krachem vzdala, z rozestavěné prodejny pak dostavěli Meinla, který vzápětí zkrachoval a přeměnil se na Alberta, kde ceny jsou nehorázné, chybí zboží v akcích a když slyším brigádníky, jak a co se tam prodává, divím se, že ve městě ještě nevypukla žádná epidemie. Parkoviště plné starých kraksem, nakupující v šusťákách od Vietnamců kupují nejzákladnější potraviny, žádné plné vozíky. Ano, pokud navštívím nákupní centrum někde v Praze, tam vozíky opravdu přetékají (a posléze i poplenice) - u nás však NE !!!
  Každý národ preferuje něco jiného. A tak zatímco češi, pokud nemají na vše, utratí hlavně za potraviny a na zbytek si půjčí, tak třeba poláci si řadu potravin vypěstují na svých záhumencích a chlívcích a prioritou je pro ně muzika a filmy, bez auta se obejdou ve větší míře než u nás, i když tam je auto spíše potřebnější, neboť vzdálenost mezi městy a "civilizací" je větší než u nás. Plyn na topení je skoro raritou - a tamní lidé by na něj ani neměli - proto tam lidi chodí hojně do lesa na dříví a letní víkendy patří vedle zemědělství i dělání zásob dříví na zimu. Ale zase: jinak se chovají ve Waršavě či v Krakově a jinak někde na dědině. Ale v žádných z nových států unie se lidé nemají natolik dobře, aby bez utahování opasků mohli bez problémů pokrýt financování důstojného bydlení, provozu auta, penzijně a stavebně spořit, chodit do multikin za "kulturou" atp. - prostě buď jedno nebo druhé ... Přitom tam lidé dřou většinou více než lidé na Západě. Nebo mají aspoň za stejnou práci daleko menší peníz.
 • 13. 9. 2007 23:26

  TomBA (neregistrovaný)
  Keď tak čítam tento článok, povedal by som, že je tu u nás niečo ako klondike+eldorado.
  To porovnanie mi pripadá asi ako porovnanie hokeja CZ vs. SK. Môžeme hoci aj krajšie hrať, ale aj tak prehráme....
  Rozdiel našich ekonomík pri rozchode bol taký veľký, že nie je možné, aby SK dobehlo CZ v horizonte kratšom ako 50 rokov. A to ani vtedy, keby u nás vydržala tvrdá pravicová vláda a u vás bačovali súdruhovia... Momentálna politická situácia je ale opačná (aj keď tá vaša pravica ma zatiaľ veľmi nepresvedčila).
  Vzdelanostná úroveň (kvalita vysokého školstva je neporovnateľná, stredné školy a učňovky tu nefungujú vôbec) , kvalita+kvantita technických pracovných síl, pomer nepracujúcich (silové zložky + romovia) to všetko hovorí v prospech CZ.
  Jediné, čo podľa mňa hovorí v prospech SK je mentalita a skúsenosť s politikmi. Kým Vám v CZ pán Klaus dlho sugeroval aký ste výnimočný a v bývalom ostbloku najlepší, nám tu bolo okamžite jasne aké hovädá (KSS+STB) nám tu šéfujú a že ako 5mil fliačik sme oproti krajinám ako PL alebo ROM pre západ nezaujímaví.. Prakticky nikto od politikov neočakáva nič pozitívne. My proste vieme že sme v prdeli a preto nás to nemôže nas*ať. Vy sa to len teraz dozvedáte....a bolí to.
  Každopádne prajem všetkým pracovitým ľuďom či už v CZ alebo SK všetko dobré.
  Ešte k niekoľkým mýtom v diskusii nado mnou:
  - nikomu tu nie je ľúto za zbrojárskym priemyslom. Výrobky ktoré produkoval išli prakticky len do krajín ktoré aj tak neplatili (viď. Lýbia). Vyspelé krajiny záujem nemali.
  - rozvoj obcí na Slovensku je mimoriadny. Pravidelne cestujem (pracovne) po Slovensku a môžem len konštatovať mimoriadny rozvoj. Stavia sa a obnovuje o dušu.....
  - nie je pravda že ceny sú na Slovensku vyššie ako v Čechách. Bolo obdobie, keď som to sledoval a niektoré veci v CZ nakupoval, ale dnes je to cca. egal. Príjmy sú nižšie, ale to boli historicky vždy.
  - Ficko spáchal nový zákonník práce, takže tie údaje (468 hod presčas, 25% príplatok a podobne) sú pasé...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).