Hlavní navigace

Desetník: Daně, úroky a kuřáci

3. 9. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zdánlivě nesouvisející název dnešního desetníku má mnoho společného – stoupají úroky u bank, společenská nepřijatelnost kouření a zvýšení DPH.

DESETNÍK 114/2007 (20. 8. 2007 – 2. 9. 2007)

Tak nám schválili reformu

Reforma veřejných financí se dotkne každého z nás a o její definitivní platnosti už nemusíme mít pochyby. Stoupne daň ve snížené sazbě na 9 %, návštěvy u lékaře se nám prodraží a prodraží se i naše nemoci. Do příjmu se bude počítat i sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. Bohatí jásají, chudým je to stejně jedno a střední třídu obyvatel může hřát po zdražení elektrické energie pocit, že pomohla ke stabilizaci veřejného rozpočtu.

skoleni_27_5


Anketa

Jak se vás dotkne reforma veřejných financí?


Za úroky vyšší bojujeme

Stesky spotřebitelů byly vyslyšeny a banky zvedají úroky na spořících účtech. Úrok se zvýšil hlavně na ING Kontu na 2,25 % p.a. Jen dva dny dala náskok konkurenci Citibank, která se probojovala do sazby 2,5 % p.a. na svém spořícím účtu CitiOne. Do úrokové bitvy vytáhla i Poštovní spořitelnaČerveným kontem a zvýšila na 2,1 % p.a. Úroky však způsobují i vrásky, zvláště našim radarovým přátelům v USA. Situaci musel uklidnit minulý týden i americký prezident Bush, který slíbil pomoc těm, které by měly vyšší úroky vyhnat z domovů. Americký sen přece nemůže být zničen. V České republice se špatných hypoték údajně nemusíme obávat, naše banky se dušují, že k úvěrování přistupují velmi odpovědně a mají jiná hodnotící kritéria.


Anketa

Nastane v Česku předlužení?


Za zdravý vzduch vpřed

Kuřákům nastávají těžké časy. V Německu začali proti kuřákům veřejně bojovat dokonce zákonem, jen jim to malinko komplikuje těch šestnáct spolkových zemí s vlastní kompetencí. Jste-li vášnivým kuřákem, raději se zamyslete, v jaké německé spolkové zemi se nacházíte. Co je v jedné dovoleno, je v jiné zakázáno. Budete-li ve špatné části a na špatném místě, může vás doušek hřebíčku do rakve vyjít na 100 eur. Naproti tomu v německých vlacích je jasno, tam si už kuřák nezapálí, a od prosince si kuřák nebafne ani ve vlacích Českých drah. Teoreticky. Ono s dodržováním zákazu kouření si u nás stejně nikdo hlavu neláme, takže obavy stranou.


Anketa

Vadí vám kouření na veřejných místech?


Finanční střípky:

  • Dnes už pojistíte i psa a je jedno, zda je to váš Mazlík (Česká podnikatelská pojišťovna) nebo Mazlíček (Česká pojišťovna). Můžete mít oba.
  • Pohonné hmoty si načepujeme bez obsluhy, pokud k tomu využijeme nové tankautomaty od HVB Bank anebo z Adamovských strojíren.
  • Raiffeisenbank a eBanka už nemají společné jen některé produkty, ale i úrokové sazby.
  • Novou jedničkou na trhu mezi řetězci se chce stát Albert. A údajně to myslí fakt vážně a přemaloval i všechna svoje auta.
  • Věrnost se cení a cenami chce odměnit Poštovní spořitelna všechny své věrné klienty, kteří používají platební kartu k placení.
  • Pendolino pro chudé zlevnilo, pro snoby a bohaté zdražilo, ale v každém případě na jízdenku z Pendolina dojedete nyní dál, než tomu bylo původně.
  • Kdo si chce vyzkoušet bankovní účet nanečisto, může začít u GE Money Bank. Když ho do šesti měsíců zruší, dostane zpět všechny peníze zaplacené za měsíční paušál.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).