Hlavní navigace

Senát schválil kompenzační bonus pro „dohodáře“, žádosti už lze podat online

22. 7. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
O peníze si mohou zažádat lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti a také OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu. Žádosti jsou už vyvěšené na stránkách Finanční správy.

Kompenzační bonus pro osoby pracující na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ) dnes, 22. července 2020, schválil Senát Parlamentu ČR. O peníze mohou žádat ti, kteří současně platili nemocenské pojištění (tzv. pojištěná dohoda) a nemohli kvůli vládním omezením souvisejícím s pandemií koronaviru plnohodnotně pracovat kvůli ohrožení zdraví nebo omezení vyplývajících z krizových opatření. Stejně tak mohou o kompenzační bonus žádat také OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.

Vyplňovat a posílat žádosti o kompenzační bonus můžete už nyní na webu Finanční správy. K dispozici jsou verze: interaktivní PDF (bez doložky / s doložkou) a webová aplikace.

Vyplňování žádosti

Při elektronickém vyplňování žádosti nejdříve vyberte, zda budete žádost o kompenzační bonus vyplňovat jako OSVČ, jako společník společnosti s ručením omezeným, nebo jako osoba vykonávající práce na základě DPČ/DPP.

Dále vyplníte období, za které požadujete výplatu kompenzačního bonusu.

  • Prvním bonusovým obdobím je období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020.
  • Druhým bonusovým obdobím je období od 1. 5. 2020 do 8. 6. 2020.
  • Období je možné zadat obě najednou (tj. od 12. 3. 2020 do 8. 6. 2020), nebo i na více částí (např. od 12. 3. 2020 do 23. 5. 2020 a od 1. 6. 2020 do 8. 6. 2020).

Uvedete počet odpracovaných dnů a požadovanou částku.

Následně vyplníte informace o vás jako žadateli o poskytnutí kompenzačního bonusu.

Jestliže vyplňujete žádost jako společník s. r. o., pak vyplňte také údaje o společnosti s ručením omezeným, jejíž výkon činnosti je předmětem kompenzačního bonusu. V případě, že vyplňujete žádost jako osoba vykonávající práci na základě DPČ/DPP, pak vyplňte i údaje o zaměstnavateli a nezapomeňte vložit přílohy (kopie příslušné dohody a mzdových listů nebo jiné relevantní potvrzení zaměstnavatele).

Poté vyplníte, ke kterému územnímu pracovišti finančního úřadu je žádost o poskytnutí kompenzačního bonusu podávána a kdo žádost podává. Součástí žádosti je také čestné prohlášení.

Žádosti jsou přijímány:

  • e-mailem,
  • datovou schránkou,
  • prostřednictvím Aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO),
  • prostřednictvím poštovních služeb,
  • osobně na podatelnách finančních úřadů.

Vyplněnou žádost můžete podat na finančním úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Všechny pokyny k vyplnění žádosti jsou dostupné na webu Finanční správy.

Finanční správa zpracovávala žádosti o kompenzační bonus pro živnostníky a společníky s. r. o. většinou v řádu několika dní. Dohodáři budou sice muset navíc se žádostí doložit kopii příslušné dohody a mzdových listů nebo jiné relevantní potvrzení zaměstnavatele, ale očekáváme, že výplata státní podpory bude stejně bezproblémová jako u předchozích skupin, podotýká Tatjana Richterová, generální ředitelka Finanční správy.

Podmínky nároku na kompenzační bonus pro DPČ a DPP

Lidé pracující na DPČ a DPP mají nárok na kompenzační bonus za období od 12. března do 8. června 2020, a to ve výši 350 korun denně. Ministerstvo financí očekává, že o podporu v maximální výši 31 150 korun by mohlo žádat zhruba 116 tisíc dohodářů, kteří zatím zůstávali bez státní pomoci.

FIN21

  • Nárok máte, pokud jste pracovali nejméně 4 z 6 měsíců před krizí (od 1. října 2019 do 31. března 2020) na pojištěnou dohodu.
  • Došlo k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu vaší pracovní činnosti z důvodu koronavirové krize (například ukončením spolupráce ze strany zaměstnavatele).

Podobně jako u kompenzačního bonusu pro podnikatele nemají na kompenzaci nárok osoby, které vedle DPP nebo DPČ vykonávají jiné zaměstnání. Souběh čerpání bonusu pro OSVČ se zaměstnáním povolený u pěstounů a dobrovolných pracovníků pečovatelské služby bude ale nově rozšířen nejen na pojištěné dohodáře, ale i na společníky eseróček.

Peníze dostanou i OSVČ, které si našly brigádu

Finanční pomoc je určena také pro OSVČ a společníky s. r. o., kteří dosud na kompenzační bonus kvůli souběhu s pojištěnou dohodou nedosáhli. Část drobných podnikatelů si po uzavření svých provozoven našla práci a šli si přivydělat na DPČ nebo DPP. Mnohým z nich vznikla účast na nemocenském pojištění, kvůli čemuž ztratili nárok na státní pomoc. Zpětně jim stát přizná kompenzační bonus ve výši 500 korun denně, nejvýše ale 44 500 korun. O kompenzační bonus budou moci dle návrhu žádat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce od nabytí účinnosti novely.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).