Hlavní navigace

Sedm změn, které odolaly obstrukcím a v roce 2012 zasáhnou vaši peněženku

9. 11. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: vlada.cz
Zvýšení spodní sazby DPH bude rodinám kompenzovat vyšší daňová sleva na dítě. Mění se také pravidla rodičovské, stavebního spoření nebo podpory v nezaměstnanosti.

Samotné šestidenní obstrukce, během kterých na nás z televizní obrazovky promlouvali nevyspalí poslanci, možná zastínily jejich samotný důvod. Následujících sedm bodů rekapituluje nejdůležitější změny, které vláda navzdory opozici prosadila, a které od příštího roku budou mít přímý dopad na vaši peněženku.

1) Vyšší DPH

I když v souvislosti s horšícími se výhledy domácí ekonomiky z vlády stále zaznívají hlasy hovořící o tom, že obě sazby DPH se mohou třeba již příští rok sjednotit na 19 či 20 procentech, sněmovnou zatím prošel návrh postupného sjednocování.

V roce 2012 by tak snížená sazba DPH měla vzrůst z 10 na 14 %, a základní by měla zůstat na 20 %. O rok později by se obě sazby měly spojit do jedné o velikosti 17,5 %. Jak se tyto změny promítnou do rodinných rozpočtů?

Ekonomové Libor Dušek a Petr Janský z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) zveřejnily 15. března letošního roku studii pod názvem Jak by sjednocení DPH na 17,5 % dopadlo na domácnosti a veřejné rozpočty. Najdete tu konkrétní metodiku výpočtů a první tabulka vám odpoví na otázku, do jaké míry trh okopíruje růst spodní a mírný pád horní sazby. Ekonomové počítají s tím, že růst spodní sazby v roce 2012 z 10 na 14 % se projeví kumulovaným růstem cen v této sazbě o 3,6 % a následný růst na 17,5 % se má projevit růstem cen oproti dnešnímu stavu o 6,8 %. Snížení horní sazby o 2,5 % se má v roce 2014 na cenách v této sazbě projevit poklesem o 2,1 %.

Zvýšení spodní sazby zdraží především potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu, knihy, časopisy a noviny. Vyšší DPH se dotkne také ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce, léků a zdravotnických pomůcek, stavebních prací, dětských plen nebo svozu odpadu.

Odhadovaný dopad na vaši peněženku zjistíte z následující tabulky. Ta ukazuje, jak v jednotlivých letech po zavedení změn u DPH, stoupnou výdaje domácností v závislosti na počtu dětí. Samotná studie ukazuje také dopady na důchodce a na skupiny rozdělené podle příjmů nebo vzdělání. Více: Pokud daně budou reformovány, polepšíte si i přes růst DPH

Jak se změny DPH projeví v rodinném rozpočtu (oproti současnému stavu)
Počet dětí Zvýšené výdaje 2012 Zvýšené výdaje 2013 Zvýšené výdaje 2014 Zvýšené výdaje 2015
0 201,26 Kč 290,75 Kč – 24,95 Kč 83,32 Kč
1 278,41 Kč 537,42 Kč 181,68 Kč 198,74 Kč
2 367,20 Kč 685,23 Kč 283,77 Kč 292,32 Kč
3 366,57 Kč 683,38 Kč 291,32 Kč 295,76 Kč
4 331,49 Kč 726,04 Kč 262,93 Kč 270,47 Kč

Zdroj: Studie IDEA

2) Kompenzace slevou za dítě

I když tato změna souvisí s daní z příjmů a mohlo by se tedy logicky zdát, že bude až součástí daňové reformy, není tomu tak. Právě proto, že má rodinám kompenzovat růst spodní sazby DPH, bylo navýšení daňové slevy součástí návrhu měnícího pravidla DPH.

Sleva na dítě tak bude od příštího roku o 150 korun měsíčně vyšší než letos. Což jednoduše znamená, že kdo má jedno dítě bude mít v příštím roce o 150 korun vyšší čistou mzdu (samozřejmě to platí jen pro jednoho z rodičů). Kdo má děti dvě, polepší si o 300 korun atd.

Platí to přitom i v případě, pokud jste zaměstnáni nebo podnikáte a státu kvůli výši (spíše níži) vašeho příjmu odvádíte nulovou nebo minimální daň z příjmů. Daňové slevě na dítě totiž zůstane zachována funkce daňového bonusu. Což ve zkratce znamená, že platíte minusovou daň a ještě lidověji řečeno, že místo toho, abyste platili daň vy státu, platí stát daně vám.

Kalkulačka čisté mzdy po reformě

Co s vaší čistou mzdou udělá plánovaná daňová reforma? Nelamte si hlavu s výpočty, použijte naši kalkulačku

3) Konec povodňové stokoruny

Tato změna nevychází z nyní odhlasovaných zákonů, ale při promítání zisků a ztrát v příštím roce by rozhodně neměla chybět. Na rok 2011 již vláda Petra Nečase, v souvislosti s povodněmi v roce 2010, schválila tzv. povodňovou daň nebo povodňovou stokorunu. V praxi to znamenalo, že se základní sleva na poplatníka daně z příjmů snížila o stokorunu měsíčně. Více: Povodně přinesou kromě zkázy o 1200 korun vyšší daň z příjmů

Opatření však již dopředu bylo odsouhlaseno s roční platností. Od příštího roku by tedy většina zaměstnanců měla opět mít o stokorunu vyšší čistou měsíční mzdu. Otázkou ovšem zůstává, zdali v době nejistých ekonomických výhledů nebude z dočasného opatření učiněno opatření trvalé. Uvidíme.

4) Stavební spoření bude definitivně omezeno

Ústavní soud sice dal na začátku roku sociálním demokratů za pravdu, že „protlačit“ změny stavebního spoření ve stavu legislativní nouze není „košer“, ale vládní koalici dal do konce roku čas změnu ještě jednou v parlamentu prohlasovat. Poté, co ji očekávaně vrátili opoziční senátoři do poslanecké sněmovny, ale nakonec změny parlamentem prošly.

Od příštího roku tedy bude platit, že státní podpora se sníží ze současných 15 na 10 procent z výše ročního příspěvku střadatele. Zároveň se sníží maximální výše ročního příspěvku ze 3000 na 2000 korun a nově budou úrokové výnosy zdaňovány 15% srážkovou daní. Změny se dotknou i již uzavřených smluv.

Naopak Ústavní soud zrušil původně na rok 2011 naplánovanou 50% daň státního příspěvku připisovaného za rok 2010 v roce 2011. Nedoplatek již ministerstvo financí poslalo stavebním spořitelnám a ty jej připsaly svým klientům. Více: Stát vám musí doplatit stavební spoření, příště ale dostanete méně

5) Rodičovská bude pružnější

Pravidla rodičovského příspěvku (tedy té dávky, která navazuje na mateřskou) se výrazně zjednoduší a samotné jeho pobírání zpružní. Zatímco nyní si rodiče vybírají ze dvou-, tří- nebo čtyřleté varianty, nově budou volit jak do čtyř let věku dítěte rozdělit 220 tisíc korun. Nejméně výhodná čtyřletá volba zbude v současné podobě jen na rodiny, kde se ani jeden z rodičů neúčastnil po potřebnou dobu nemocenského pojištění.

Změna ovšem zřejmě nepotěší ty, kterým rodičovská začne až v příštím roce a předběžně se těšily na tříletou variantu. V novém systému totiž budou brát zhruba o 15 tisíc méně. Oproti zbylým dvou variantám bude nový systém naopak o 3400 korun výhodnější. Do nového systému budou moci dobrovolně přistoupit i ti rodiče, kteří již rodičovskou čerpají. „Zjemní“ také možnosti, jak zároveň umísťovat děti do školek a pobírat rodičovskou. Více: Rodičovská 2012: Čerpání bude příjemnější, většina ale přijde o 15 tisíc

6) Přísnější pravidla podpory v nezaměstnanosti

Ministrem práce plánované změny v této oblasti byly dlouho dopředu hodně diskutované. Lze je totiž bez nadsázky označit za kontroverzní. Pokud tak od roku 2012 budete podporu v nezaměstnanosti pobírat déle jak dva měsíce, může vám úřad práce nabídnout výkon veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně. Nemusíte přijímat, připravíte se ovšem o další pobírání podpory, případně o dávky v hmotné nouzi. Podle ministerstva práce bude ale tento institut využíván citlivě – tedy u dlouhodobě nezaměstnaných, kde je předpoklad, že systém zneužívají. Více: Odstupné, podpora a nucené práce: nic dobrého vás na „pracáku“ nečeká

Nelegálnímu zaměstnávání pak má zabránit druhé z hojně diskutovaných opatření. Někteří nezaměstnaní se tak budou muset hlásit v předem určených termínech na kontaktním místě Czech Point nejblíže místu trvalého bydliště. Podrobný přehled změn podpory v nezaměstnanosti najdete ve finanční sekci serveru Aktuálně.cz.

skoleni_8_6

7) Levné léky z vlastní kapsy

Léky do 50 korun si od roku 2012 budete hradit sami. Definitivně také začne platit dlouho slibovaná změna, kdy se již nebude platit za každou položku na receptu zvlášť 30 korun, ale zaplatí se 30 korun za celý recept.

Anketa

Komu jste během šestidenních obstrukcí drželi palce?

Zdroj perexové fotografie: vlada.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).