Hlavní navigace

Jaké další změny přinese v novém roce malá důchodová reforma?

Gabriela Hájková

Malá důchodová reforma přinese řadu změn. V dnešním článku si nastíníme další novinky, které začnou platit od nového roku.

Doba čtení: 2 minuty

Malá důchodová reforma je nejznámější kvůli změnám, které proběhly ke konci září. Čtěte více: Vyplatí se vám odejít do důchodu před důchodovou reformou?

Tím ale novinky nekončí. Od roku 2012 se bude valorizovat jinak, než se původně předpokládalo. Čtěte více: Valorizace důchodů bude nižší, než se předpokládalo. O kolik penze vzrostou?

Nová bude také konstrukce pro výpočet předčasného důchodu. Prakticky to bude znamenat tvrdší postihy pro ty, kteří chtějí odejít do penze před dosažením důchodového věku. Čtěte více: Malá důchodová reforma nekončí. Jaké změny vás čekají od nového roku? 

Změny se dotknou i pozůstalostních důchodů. První změna se dotkne tzv. odbytného v případech, kdy vdova/vdovec ztrácí nárok na pozůstalostní důchod z důvodu uzavření nového manželství.

Co platí u odbytného?

Nyní platí, že vdova/vdovec mají ke dni zániku nároku na pozůstalostní důchod z důvodu uzavření dalšího manželství, právo na tzv. odbytné. Tedy na výplatu jednorázové částky, která odpovídá 12 měsíčním výplatám vdovského/vdo­veckého důchodu, pokud na něj měli k okamžiku zániku nároku právo.

Jak to bude po novém roce

Od nového roku se toto odbytné ruší. Odbytné tedy náleží pouze v případě, že v důsledku uzavření nového manželství zanikl nárok na vdovský/vdovecký důchod v období do 31. 12. 2011, zdůraznila pro server Měšec.cz Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Do kdy nyní znovu získáte pozůstalostní důchod?

Změna se dotkne také lhůty, do které je možné – při obnově plnění podmínek pro přiznání – znovu  získat pozůstalostní důchod. Do konce roku bude platit, že pokud zanikne nárok na vdovský či vdovecký důchod po uplynutí 1 roku od smrti manžela/manželky, vznikne vám nárok znovu, jestliže začnete plnit některou z podmínek do 5 let po zániku dřívějšího nároku.

Podmínky, za kterých po uplynutí doby 1 roku od smrti manžela/manželky znovu vznikne nárok na vdovský/vdovecký důchod:

  • péče o nezaopatřené dítě,
  • péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo IV,
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s vdovou (vdovcem) žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV,
  • invalidita ve třetím stupni,
  • dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Od nového roku budete mít lhůtu kratší

Od prvního ledna bude platit, že pokud zanikne nárok na vdovský/vdovecký důchod po uplynutí jednoho roku od smrti, vznikne nárok znovu, jestliže bude splněna jedna z podmínek do 2 let po zániku dřívějšího nároku.

Vznikl-li nárok na vdovský/vdovecký důchod před 1. 1. 2012, vznikne nárok na tento důchod po 31. 12. 2011 znovu, splní-li se podmínky nároku na tento důchod ve lhůtě stanovené zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění účinném do 31. 12. 2011, tj. ve lhůtě do 5 roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský/vdovecký důchod, zdůraznila Buraňová z ČSSZ.  Změna délky lhůty z pěti na dva roky se tedy týká těch vdovských či vdoveckých důchodů, na které vznikne nárok až po 31. 12. 2011.

Našli jste v článku chybu?