Hlavní navigace

Jaké další změny přinese v novém roce malá důchodová reforma?

10. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Malá důchodová reforma přinese řadu změn. V dnešním článku si nastíníme další novinky, které začnou platit od nového roku.

Malá důchodová reforma je nejznámější kvůli změnám, které proběhly ke konci září. Čtěte více: Vyplatí se vám odejít do důchodu před důchodovou reformou?

Tím ale novinky nekončí. Od roku 2012 se bude valorizovat jinak, než se původně předpokládalo. Čtěte více: Valorizace důchodů bude nižší, než se předpokládalo. O kolik penze vzrostou?

Nová bude také konstrukce pro výpočet předčasného důchodu. Prakticky to bude znamenat tvrdší postihy pro ty, kteří chtějí odejít do penze před dosažením důchodového věku. Čtěte více: Malá důchodová reforma nekončí. Jaké změny vás čekají od nového roku? 

Změny se dotknou i pozůstalostních důchodů. První změna se dotkne tzv. odbytného v případech, kdy vdova/vdovec ztrácí nárok na pozůstalostní důchod z důvodu uzavření nového manželství.

Co platí u odbytného?

Nyní platí, že vdova/vdovec mají ke dni zániku nároku na pozůstalostní důchod z důvodu uzavření dalšího manželství, právo na tzv. odbytné. Tedy na výplatu jednorázové částky, která odpovídá 12 měsíčním výplatám vdovského/vdo­veckého důchodu, pokud na něj měli k okamžiku zániku nároku právo.

Jak to bude po novém roce

Od nového roku se toto odbytné ruší. Odbytné tedy náleží pouze v případě, že v důsledku uzavření nového manželství zanikl nárok na vdovský/vdovecký důchod v období do 31. 12. 2011, zdůraznila pro server Měšec.cz Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Do kdy nyní znovu získáte pozůstalostní důchod?

Změna se dotkne také lhůty, do které je možné – při obnově plnění podmínek pro přiznání – znovu  získat pozůstalostní důchod. Do konce roku bude platit, že pokud zanikne nárok na vdovský či vdovecký důchod po uplynutí 1 roku od smrti manžela/manželky, vznikne vám nárok znovu, jestliže začnete plnit některou z podmínek do 5 let po zániku dřívějšího nároku.

Podmínky, za kterých po uplynutí doby 1 roku od smrti manžela/manželky znovu vznikne nárok na vdovský/vdovecký důchod:

  • péče o nezaopatřené dítě,
  • péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo IV,
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s vdovou (vdovcem) žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV,
  • invalidita ve třetím stupni,
  • dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Od nového roku budete mít lhůtu kratší

Od prvního ledna bude platit, že pokud zanikne nárok na vdovský/vdovecký důchod po uplynutí jednoho roku od smrti, vznikne nárok znovu, jestliže bude splněna jedna z podmínek do 2 let po zániku dřívějšího nároku.

Vznikl-li nárok na vdovský/vdovecký důchod před 1. 1. 2012, vznikne nárok na tento důchod po 31. 12. 2011 znovu, splní-li se podmínky nároku na tento důchod ve lhůtě stanovené zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění účinném do 31. 12. 2011, tj. ve lhůtě do 5 roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský/vdovecký důchod, zdůraznila Buraňová z ČSSZ.  Změna délky lhůty z pěti na dva roky se tedy týká těch vdovských či vdoveckých důchodů, na které vznikne nárok až po 31. 12. 2011.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).