Hlavní navigace

Rodičovská 2012: mění se k lepšímu, někoho ale připraví o 15 tisíc

28. 11. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pravidla rodičovské pro příští rok byla odhlasována. Čerpání bude snazší, příjemnější a to i pro nezaměstnané. Kdo by ale nyní volil tříletou variantu, radost mít nebude.

V případě mateřství vám stát výpadek příjmů ze zaměstnání nebo z podnikání nahradí nejprve peněžitou pomocí v mateřství, tedy mateřskou dovolenou (pokud na ní budete mít nárok) a po půl roce jejího čerpání následně budete pobírat rodičovský příspěvek, kterému se zase zkráceně říká rodičovská. Mezitím ještě po porodu můžete zažádat o porodné, na které mají ale od roku 2011 nárok jen ty rodiny, jejichž příjmy nepřesahují 2,4násobek životního minima (to se má v roce 2012 zvýšit).

Pravidla mateřské se pro příští rok nemění. Naopak ale pravidla rodičovského příspěvku doznají opět po roce výrazných změn. Zatímco poslední změna pravidel výrazně znehodnotila čtyřletou variantu čerpání, nová pravidla pro rok 2012 připraví o zhruba 15 tisíc ty, kteří by si vybrali variantu tříletou. Změny jsou ovšem i pozitivní. Tak například budete nově moci každý čtvrt rok měnit měsíční výši rodičovské a nově o ni nepřijdete, pokud umístíte dítě do školky.

Zlatá střední cesta

Dnes jsou tři varianty čerpání. Pokud máte nárok na mateřskou, pak můžete volit minimálně ze dvou variant. Ze tříleté a čtyřleté. V praxi ovšem asi váhat nebudete, protože u čtyřleté varianty pobíráte do devátého měsíce věku dítěte 7600 korun měsíčně a od desátého měsíce až do čtyřicátého osmého měsíce věku dítěte pak dostáváte sníženou výměru ve výši 3800 korun. Rozdíl v obou variantách v takovémto případě činí zhruba 57 tisíc korun.

Pokud máte nárok na mateřskou a zároveň její denní dávka dosahuje alespoň 380 korun (což odpovídá zhruba 16 500 korun hrubého), pak se vaše volba dále rozšiřuje o dvouletou variantu. Během ní vyčerpáte od konce mateřské do dvou let věku dítěte celkem 216 600 korun a měsíčně budete pobírat rodičovskou ve zvýšené výměře 11 400 korun.

Stejných 216 600 korun za celou dobu čerpání rodičovské dostanou ti, kdo nemají nárok na mateřskou a automaticky tak po porodu začínají čerpat rodičovskou.

Rozdělte si 220 tisíc

Od roku 2012 se většina rodin již nebude s takto přednastavenými variantami čerpání zabývat. Stát totiž dá všem k dispozici celkovou částku 220 tisíc, kterou budou muset rodiny během čtyř let věku dítěte vyčerpat.

Svoboda v rozhodování bude ale mít své mantinely. Tím prvním je maximální výše měsíčního rodičovského příspěvku, který nebude smět přesáhnout 11 500 korun. Zároveň nebude moci být měsíční dávka vyšší než 70 % předešlého příjmu.

Nová pravidla umožní rodinám, na rozdíl od těch stávajících, měnit si měsíční výši rodičovské. Kdo tedy například bude potřebovat 220 tisíc vyčerpat rychleji (například kvůli možnosti dříve se vrátit do zaměstnání nebo kvůli dalšímu potomkovi), ten si bude moci jednou za čtvrt roku výši rodičovského příspěvku změnit.

Osm změn v důchodech, které přinese nový rok

Změna je život a na přelomu roku to platí dvojnásob. Přinášíme proto kompletní přehled novinek, které do oblasti penzí přinese nový rok.

Již čerpáte? Přechod na nová pravidla bude dobrovolný

Většinu změn připravených v rodičovské od roku 2012 oceníte. Nová pravidla se vám ale nebudou líbit v případě, že jste měli v plánu čerpat rodičovskou podle stávajících pravidel do tří let věku dítěte. V takovém případě místo dnešních 235 600 korun v úhrnu získáte celkovou rodičovskou ve výši 220 000 korun.

Pokud již rodičovskou čerpáte, zvolili jste zrovna tříletou variantu a máte po přečtení minulého odstavce obavu, že přijdete o více jak 15 tisíc, pak vás můžeme uklidnit. Přestup na nová pravidla pro ty, co již čerpají, nebude automatický, ale dobrovolný. Vyplatí se tedy těm, kdo již dříve zvolili dvouletou nebo čtyřletou variantu. Celkově si polepší o 3400 korun.

Motivací k přestupu na nová pravidla nemusí být jen peníze, ale také již zmíněná možnost rychlejšího vyčerpání rodičovské.

Jak postupovat v případě zájmu o tento přestup? Jak již dříve zjistil server Aktuálně.cz, o změnu budete moci požádat až v lednu roku 2012, nelze ji tedy podat předem.

Příznivější pravidla pro nezaměstnané

Novou absolutní výši rodičovské bude moci vyčerpat drtivá většina rodin. Nezaměstnanou matku, studentku či OSVČ, která si neplatila dobrovolné nemocenské pojištění, nově v získání nároku volby délky pobírání rodičovského příspěvku bude moci zastoupit otec dítěte. Pokud tedy bude plátcem nemocenského pojištění.

Pouze rodiče, kteří jsou oba nezaměstnaní, nebudou mít od příštího roku možnost volby a automaticky „spadnou“ do současné čtyřleté varianty. Tím přijdou v součtu o 3400 korun a hlavně o možnost zvolit si konkrétní dobu čerpání a tu také následně měnit.

Pomozte si školkou, o rodičovskou nepřijdete

Příjemnější pro rodiny bude i možnost využít jesle či mateřské školky. Nyní platí, že na rodičovskou máte nárok pouze tehdy, když dítě do tří let dáte do školky na maximálně pět dní v kalendářním měsíci. Nerozlišuje se přitom, jestli dítě bylo ve školce dvě nebo třeba osm hodin. S tříletým dítětem pak dostanete rodičovskou, jestliže ho do školky dáváte na maximálně čtyři hodiny denně nebo na celých pět dnů v měsíci.

Od roku 2012 budete moci dítě, které dovrší dvou let, dát do školky bez omezení a nepřipravíte se tím o rodičovský příspěvek. U dětí mladších dvou let pak nebude platit ono neurčité omezení na pět dnů v kalendářním měsíci, limit bude nově stanoven na 46 hodin měsíčně.

FIN revoluce - tip do článku 1

Změny, které odolaly obstrukcím a zasáhnou vaši peněženku

Zvýšení spodní sazby DPH bude rodinám kompenzovat vyšší daňová sleva na dítě. Mění se také pravidla stavebního spoření nebo podpory v nezaměstnanosti.

Sankce za špatnou školní docházku

Novinkou roku 2012 je možnost snížit rodičovský příspěvek v případě, že starší dítě řádně neplní povinnosti spojené s povinnou školní docházkou. Pokud rodiči byla již dříve pravomocně uložena sankce podle přestupkového zákona, může nově úřad rozhodnout o tom, že celkový limit v současnosti čerpaného rodičovského příspěvku (220 tisíc korun) sníží až o 22 800 korun.

Čerpáte nebo budete čerpat rodičovskou? Jsou pro vás pravidla roku 2012 atraktivnější než ta současná? Využijete možnosti přestupu na nová pravidla? Budeme rádi, když nám v diskusi pod článkem napíšete svůj názor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).