Hlavní navigace

Rodí se v Česku nová banka pro bohaté?

Petr Bukač

V pondělí, dne 5. listopadu 2007, zanikne jedna z nejstarších původně českých bank. Živnostenská banka, založená už v 19. století, se sloučí s HVB Bank. Jejich spojením vznikne UniCredit Bank Czech Republic, která se chce zaměřit na služby podnikatelům a movitější klientele.

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Živnobanka po 139 letech zanikne

Živnostenská banka patří k nejstarším finančním institucím v České republice. Byla založena v roce 1868 jako první akciová banka s výhradně českým kapitálem. Z provinčního peněžního ústavu soustřeďujícího vklady drobných střadatelů, řemeslníků a živnostníků se postupně stala největší prvorepubliková československá banka ovládající většinu zdejšího průmyslu.

Po znárodnění v roce 1945 a dočasném útlumu aktivit v padesátých letech se Živnobanka díky svým zahraničním kontaktům a zkušenostem stala bankou orientovanou hlavně na dovozní a vývozní operace. Významnou roli přitom sehrála její londýnská pobočka. Přestože v dalších letech svou činnost banka postupně znovu rozšířila, předválečného významu už nedosáhla.

Po sametové revoluci se Živnobanka stala první bankou ve střední a východní Evropě privatizovanou vstupem zahraničního kapitálu. Na přelomu let 2002 a 2003 pak německá banka Bankgesellschaft Berlin AG prodala svůj majoritní akciový podíl v Živnobance italské bance UniCredito Italiano S.p.A. Živnobanka se tak stala členem silné finanční skupiny UniCredit Group.

Dobrou zprávou pro Živnobanku ovšem nebyly námluvy italské skupiny UniCredit s německou HVB. Po jejich fúzi v roce 2005 bylo zřejmé, že na pořadu dne v Česku bude sloučení Živnobanky s HVB Bank Czech Republic. Posledním hřebíčkem do rakve Živnobanky bylo rozhodnutí, že v rámci této operace Živnobanka letos zanikne.

Zbývají dva a půl měsíce

Sloučit dvě samostatné banky do jednoho subjektu s sebou nepřináší jen posílení pozice na trhu a úspory provozních nákladů, ale i spoustu menších, či spíše větších problémů – zajištěním jednotného bankovního systému počínaje a sjednocením nabízených služeb a jejich marketingové podpory konče.

O složitosti integračního procesu vypovídá fakt, že termín dokončení fúze se banka dlouho zdráhala zveřejnit. Ještě na podzim loňského roku se uvažovalo zhruba o polovině letošního roku. Nakonec však ke sloučení dojde až v listopadu, tzn. o pět měsíců později.

Od 5. listopadu 2007 se tedy na českém bankovním trhu objeví nový hráč, který svou příslušnost k mezinárodní skupině UniCredit bude deklarovat už ve svém názvu. Banka vzniklá sloučením Živnobanky s HVB Bank bude používat název UniCredit Bank Czech Republic a bankovní kód 2700 dosud patřící HVB Bank.

Jasno je už delší dobu alespoň v personálních otázkách. Generálním ředitelem UniCredit Bank Czech Republic bude Jiří Kunert, který tuto funkci dosud zastává v Živnostenské bance. Současný generální ředitel HVB Bank David Grund se stane jeho prvním náměstkem. Obě banky mají už několik měsíců stejné představenstvo.

Co nabídne UniCredito

UniCredit Group patří ve střední a východní Evropě k finančním skupinám s nejsilnější pozicí. Kromě Živnobanky a HVB Bank kontroluje největší polskou komerční banku Bank Pekao, největší chorvatskou banku Zagrebacka banka a další velké banky na Slovensku, v Bulharsku, Rumusku, na Ukrajině a v dalších zemích.

Bližší informace o tom, co nová banka nabídne svým stávajícím klientům a čím se bude snažit získat klienty nové, zatím skupina UniCredit nezveřejnila. Pouze oznámila, že se chce soustředit na služby podnikatelům a movitější klientele. Svou pozici na trhu pro drobné klienty hodlá posílit hlavně v hypotékách a kreditních kartách.

Nabídnout chce podle prohlášení svých představitelů „nové moderní produkty a další zvýšení úrovně služeb“ a samozřejmě také „individuální péči a diskrétnost“. Otázkou je, kolik peněz to její klienty bude stát. Skupina UniCredit má totiž v místech svého působení pověst tvrdého obchodníka tlačícího na snížení nákladů a zvýšení výnosů i za cenu vyšších poplatků.

Lze očekávat, že doménou UniCredit Bank Czech Republic bude především firemní a privátní bankovnictví pro klienty z vyšších příjmových skupin včetně správy aktiv. Připraveny pro ně jistě budou sofistikované, ale patrně nákladnější produktové balíčky i individuální služby. Důraz bude kladen na kontakt s klienty prostřednictvím osobních bankovních poradců.

Reorganizace nekončí

S názvem UniCredit se brzy budeme setkávat nejen v bankovním sektoru, ale i v oblasti leasingu. Do skupiny UniCredit Group totiž patří CAC Leasing. Jedná se o společnost s největším objemem leasovaného majetku v Česku (32,1 mld. Kč po odpisech za rok 2006). Od listopadu letošního roku se CAC Leasing přejmenuje na UniCredit Leasing.

To ale není všechno. Skupina UniCredit počátkem července oznámila svůj záměr spojit své leasingové společnosti v Německu, Itálii, Rakousku, střední a východní Evropě do jedné leasingové sub-holdingové společnosti UniCredit Global Leasing S.p.A. Od tohoto kroku si slibuje „jasné a udržitelné vedení v Evropě“.

V poslední době se také objevily spekulace, že změny se dotknou i HYPO stavební spořitelny. Tato specializovaná banka rovněž patří do skupiny UniCredit Group, ale údajně příliš nezapadá do její strategie pro Česko. Zprávu o tom, že se připravuje její prodej, přinesl v pátek server Aktuálně.cz. Oficiální zdroje ji však zatím nepotvrdily.

Anketa

Bude UniCredit Bank CZ velkou konkurencí pro tuzemské finanční domy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).