Hlavní navigace

Nejlevnější banka zdražuje!

2. 10. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Živnostenská banka nejprve změnila majitele, pak logo a od včerejšího dne i sazebník. Klienti se mohou rozloučit s vedením účtu a přímého bankovnictví zdarma, smířit se musí i s dalšími poplatky. Navíc dostávají nové balíčky služeb. Zůstává Živnobanka stále výhodná?

Živnostenská banka řadu měsíců kralovala na trhu jako nejlevnější banka s kvalitními službami pro fyzické osoby. Nic ovšem netrvá věčně a pod taktovkou nového majitele zvedla Živnobanka ceny.

Zdražení stávajících produktů

Zřejmě nejdramatičtěji na současné i potenciální nové klienty zapůsobí zvýšení poplatku za vedení účtu na 30 Kč/měsíc z původní sazebníkové ceny „zdarma“. Stejný osud ovšem čeká i všechny formy přímého bankovnictví – každá bude zpoplatněna také 30 Kč měsíčně.

Pro nové klienty platí změna sazebníku od 1. 10. 2003, stávající klienti mají jeden měsíc k dobru a zdražení se jim do rozpočtu promítne o měsíc později.

U telefonního bankovnictví si do včerejšího dne mohl klient vybrat, zda ho bude využívat s paušálním poplatkem 50 Kč nebo s poplatkem za každé spojení ve výši 5 Kč. Nyní si vybrat nemůže – zaplatí jak paušál (30 Kč/měsíc), tak za zavolání (6 Kč „člověku“, 3 Kč hlasovému automatu).

Zdražují také platby v rámci banky, které byly zcela zdarma. Přijmout peníze zaslané z Živnobanky můžete i nadále bez poplatku, za platbu zaplatíte 2 nebo 10 Kč podle toho, zda zvolíte způsob šetřící lesy nebo papírový příkaz k úhradě. Zvýší se cena i za provedení platby na základě trvalého příkazu či inkasa (v rámci ŽB na 2 Kč, opět z nuly), jednorázový příkaz k inkasu bude stát stejně jako příkaz k úhradě.

Jsou i produkty, jejichž cena se snižuje. Bohužel jich není mnoho a nepatří k masově využívaným. Levnější bude vedení účtu ke kreditním kartám VISA (50 Kč, u dodatkové karty zdarma).

Ostatní změny sazebníku si dovolím označit jako nepodstatné – většina lidí např. mince na účet neukládá, proto se zdražení této položky valného množství klientů nedotkne.

Pokud jste stávajícími klienty a změny v sazebníku se vám nelíbí, nesouhlasíte s nimi a chcete změnit banku nebo stát se „bankovními bezdomovci“ bez běžného účtu, můžete účet kdykoli zrušit za nezměněný poplatek 100 Kč.

Nové balíčky

Živnostenská banka kromě „změn v sazebníku“ od počátku roku přináší tři nové balíčky produktů. Všechny tři balíčky jsou pozoruhodné tím, že veškeré tuzemské přijaté i odeslané transakce jsou zdarma. Odchozí jen musí klient zadat elektronicky či jiným samoobslužným způsobem.

Všechny balíčky dále obsahují:

  • Založení a vedení běžného účtu
  • Možnost přečerpání účtu
  • Založení a vedení internetové bankovnictví NetBanka
  • Založení a vedení telefonní bankovnictví Telebanka (za „kontakt“ se ale již platí)
  • Založení a vedení GSM bankovnictví MiniBanka (ovšem SMS zprávy zdarma nejsou)
  • Vydání a vedení mezinárodní platební karty
  • Zadávání, změna, rušení korunových trvalých příkazů prostřednictvím přímých kanálů a provádění plateb
  • Zadávání, změna, rušení souhlasů s inkasem včetně SIPO a provádění plateb
  • Výběry z vlastních bankomatů
  • Dva výběry z bankomatu jiných bank

Na výběru balíčku závisí typ platební karty a další služby v ceně s účtem spojené. U účtu Osobní Menu Standard dostane klient za 99 Kč měsíčně pouze elektronickou kartu VISA Eletctron a žádné další bonusy.

To již s balíčkem Osobní Menu Forte, který je o 50 Kč dražší, a stojí tedy 149 Kč/měsíc, dostane embosovanou debetní nebo kreditní kartu VISA dle výběru i s cestovním pojištěním a všechny formy přímého bankovnictví nejen pro sebe, ale též pro druhého uživatele.

Osobní Menu Grand v ceně 289 Kč měsíčně je oproti Menu Forte rozšířeno o zlatou kreditní nebo debetní kartu i s pojištěním (první karta – klasická – i s pojištěním v balíčku zůstává).

Ceny balíčků tedy přibližně odpovídají cenám za jednotlivé služby v nich obsažené. Pokud klient Živnobanky chce využívat dva kanály přímého bankovnictví (např. NetBanku a MiniBanku), zaplatí jen za jejich vedení podle nového ceníku 90 Kč, balíček se třemi kanály stojí jen o 9 Kč více. Elektronická platební karta je zdarma v obou případech.

Živnobanka vs. konkurence

Balíčkové produkty nabízí většina bank v České republice. Klient díky „spakování“ dostane více služeb za cenu nižší, než jakou by zaplatil při pořizování jednotlivých komponent. Zpravidla ale koupí i několik drobností, které nevyužije. Právě z důvodu rozdílných služeb je velmi obtížné balíčky porovnávat (což je z pohledu bank také jedna z výhod).

Nejlevnější balíčky na trhu nabízí Česká spořitelna (Výhodný program) a Komerční banka (Ideal Konto), shodně za 35 Kč. Zatímco Výhodný program obsahuje vedení účtu, telefonního a internetového bankovnictví a elektronickou platební kartu, Ideal Konto nabízí vedení účtu a elektronickou platební kartu bez přímého bankovnictví.

Podrobné srovnání balíčkových produktů přineseme v nejbližších dnech.

Změny v sazebnících ostatních bank

Většina ostatních bank nepřichází k 1. 10. se změnami sazebníků a žádná banka neupravuje ceny tak dramaticky jako Živnobanka.

Nejvýznamnější krok udělala eBanka, která se vrací k dávné praxi Expandie – odpouštění poplatků za vedení účtu a přímého bankovnictví v případě (tentokráte nikoli průměrného zůstatku) pravidelného příjmu přesahujícím stanovený limit.

Pro program Základ minimální příjem pro odpuštění poplatků činí 15 000 Kč, majitelé programu Plus musí mít příjem minimálně 30 000 Kč. Pokud však poplatkového osvobození chcete využít a jste majitelem pro vás méně výhodného programu, za změnu zaplatíte úctyhodných 169 Kč.

Drobnosti se týkají České spořitelny, která prodlužuje akci „prodej valut bez poplatků“ do 31. prosince.

Zajímavější je „Perfektní půjčkaKomerční banky, zcela osvobozená od poplatků za zřízení a vedení. Klienti si ale připlatí, pokud chtějí změnit smlouvu – 2 000 Kč místo 500 Kč při klasickém úvěru.

Tím se již dostávám na pole nových produktů, a tak nemohu nezmínit ani Raiffeisenbank, nabízející pojištění pro případ ztráty či zcizení karty, které porovnáme s ostatními pojištěními tohoto druhu v některém z nejbližších vydání Měšce.

Musí Živnostenská banka zdražit?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šefredaktor odbormných komutních webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz. Šéf obsahu EMA data.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).