Hlavní navigace

Názor k článku Revoluce v taxislužbě. Přehledně, co se mění od 1. července 2020 od Dalibor Z. Chvátal - Zákon nepřipouští jezdit na aplikaci, která (přes GPS)...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 4. 2020 1:36

  Dalibor Z. Chvátal

  Zákon nepřipouští jezdit na aplikaci, která (přes GPS) bude ukazovat či účtovat ujetou vzdálenost. Nic takového není možné, resp. je to protizákonné. Aplikace musí ukazovat přesnou, tedy pevnou a konečnou cenu za jízdu. Tím to nekončí.
  Pokud jde o aplikaci místo taxametru, cituji:

  ....
  a) objednateli přepravy byla před objednáním přepravy sdělena konečná cena za tuto přepravu a, je-li přeprava zprostředkována zprostředkovatelem taxislužby, jeho jméno, popřípadě jména, a příjmení, obchodní firma nebo název, adresa sídla a identifikační číslo, bylo-li přiděleno,
  ....

  Takže konečná cena, žádná cena za kilometr a čekání. A dále:

  ......
  b) objednateli přepravy byly před zahájením přepravy sděleny údaje o
  1. dopravci, který přepravu poskytne, kterými jsou jeho jméno, popřípadě jména, a příjmení, obchodní firma nebo název, adresa sídla a identifikační číslo,
  2. řidiči taxislužby, který přepravu provede, kterými jsou jeho jméno, popřípadě jména, a příjmení, a
  3. vozidle taxislužby, kterým bude přeprava poskytnuta, kterými jsou jeho státní poznávací značka, tovární značka a obchodní označení.
  ......

  Informovat před zahájením. Což ale může řešit třeba SMS zaslaná zákazníkovi (např. Dekujeme vam za objednavku taxi Adam Novak, ICO 123456780. Ridic: Petr, Vuz: Skoda Octavia, RZ1A1111). Dá se nastavit třeba v mobilu jako předdefinovaná.

  Pokračujeme:

  ......
  c) objednateli přepravy bylo bezprostředně po ukončení přepravy na jím uvedenou adresu elektronické pošty zasláno potvrzení o přepravě
  ......

  Takže aplikace musí umět vygenerovat záznam o jízdě a umět jej odeslat e-mailem.

  Pokud někdo bude chtít legálně jezdit bez taxametru mimo aplikace typu Bolt, Liftago, Uber či aplikace taxi dispečinků (také to umí), musí používat appku, která umí to, co vyžaduje zákon = pevná cena a zaslat doklad. Takto lze plus minus fungovat při objednávce předem (alespoň přes telefon), ale ne na ulici.

  Kdo chce mít klid a nechce nic řešit, nechá si taxametr, protože mu umožní legálně poskytovat služby jakéhokoli rozsahu. Bez taxametru to jde taky, ale jen s jasně danou konečnou cenou a elekronickým dokladem.

  V praxi však z toho zákaznici budou stejně zmatení a 99 % to řešit nebude, protože přece "v novinách psali, že nemusí mít taxametry".

  Takže když někdo bude jezdit bez taxametru s nějakou free aplikací, která bude (nelegálně) účtovat podle GPS a ujetých km, lidé to řešit nebudou, protože tomu nerozumí a může to spolehlivě fungovat velmi dlouho.

  Do doby, než se najde první uvědomělý zákazník a "hodí šoféra i dopravce do správka". Pak přijde citelná sankce a riziko zákazu činnosti.

  Ale mohu Vás uklidnit, že není moc lidí, kteří by se ve svém volném čase dobrovolně dostavili na své náklady svědčit na místě příslušný odbor dopravy (podle toho, kde k přestupku došlo) a pravidelně se účastnili všech správních řízení a následných odvolacích řízení, často za účasti právního zástupce obviněného, a to jen proto, aby dosáhli (u jediné jízdy) spravedlnosti :-) I když by následně mohli žádat svědečné a náhradu mzdy/příjmu po vypsání řady formulářů - kdo by to dělal kvůli pár stovkám? Ten ztracený čas by byl k nezaplacení. Jen kvůli spravedlnosti? "V Česku se přece prošustrují miliardy na předražených zakázkách." Každý nad tím mávne rukou, zanadává si na taxikáře a příště pojede jinak. Na tom to stojí a padá. Takže je to sice nelegální, ale bude to fungovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).