Hlavní navigace

První klubová pojišťovna: P2P projekt, který vám (možná) zlevní pojistku

23. 3. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna
Nebaví vás platit pojišťovně pořád stejné pojistné, když nemáte žádnou škodu? Nová pojišťovna to chce změnit. Členy klubu motivuje finančními bonusy.

V úterý 22. března 2016 zahájila ostrý provoz PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna. V pilotním provozu byla již od 21. září 2015. Je to první pojišťovna v České republice, která funguje na základě peer-to-peer modelu.

P2P model

Klasický P2P (peer-to-peer) model funguje na principu, že jeden člověk půjčuje například peníze druhému člověku. Na podobné bázi si můžete vzít půjčku například u společností, které se na podobný model půjček zaměřují. Více si můžete přečíst v článku P2P půjčky: Platformu vyberte pečlivě, rozhodne o vašem úspěchu.

V případě pojišťoven, které u nás na trhu běžně fungují, si sjednáte pojistku a následně od vás pojišťovna vybere pojistné. Z něj vyplatí škody a určitou část spotřebuje na provoz, marketing či odměny zprostředkovatelům. Zbytek tvoří zisk, ze kterého ale vy z pozice klienta nic nedostanete.

U PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny je model nastaven jinak. Lidé zde ukládají finanční prostředky do společného fondu a pojišťovna s těmito prostředky hospodaří. Na oplátku poskytuje servis v případě škody. Ostatní prostředky pouze spravuje – vyplácí z nich škody. A za tuto službu si bere určitou částku, která v tomto případě činí 17 % z vybraného pojistného.

Nevyčerpané pojistné představuje klubový zisk. Ten se rozděluje ve smluvně daném poměru – ¼ si nechá pojišťovna a ¾ se vrací členům klubu za pojistky, na kterých neměli daný rok hlášenu škodu.

Rodiny a běžní lidé

Pojišťovna se orientuje na drobné klienty a občanské pojištění, zvláště na rodiny s dětmi. Poskytovat však bude pouze neživotní pojištění. Životní pojištění ani pojištění podnikatelských rizik si u ní nesjednáte, pojišťovna je nenabízí a ani to neplánuje.

Podle Marka Orawskiho jsou veškeré produkty modelovány a kalkulovány na příkladech rodin s dětmi. Ačkoli životní pojištění si tu nesjednáte, i tak toho pojišťovna nabízí poměrně dost.

Auto a majetek

Z oblasti neživotního pojištění si můžete sjednat následující druhy pojištění:

 • Pojištění vozidel (osobní vozidla, motorka) – povinné ručení, havarijní pojištění, asistence, úrazové připojištění.
 • Pojištění nemovitostí – pojištění domácnosti, pojištění budovy, asistence.
 • Pojištění odpovědnosti – pojištění odpovědnosti z občanského života, pojištění odpovědnosti zaměstnance, pojištění odpovědnosti vlastníka budovy.

V případě povinného ručení si však sjednáváte pouze samotné povinné ručení, tzn. bez dalších připojištění. Pokud budete chtít například připojištění skel, musíte si sjednat havarijní pojištění. Pojišťovna to odůvodňuje tím, že nechce míchat dohromady povinné a nepovinné pojištění. Nepojistí vám ani kamiony, taxíky, autobusy a firemní vozy. Pokud si však pojistíte osobní vozidlo, pojistí vám i motorku.

Do budoucna pojišťovna připravuje i úrazové pojištění a pojištění nemoci. Půjde o pojištění pro případ výpadku příjmu, pojištění pro případ trvalých následků a smrti následkem úrazu a pojištění vážných nemocí.

Likvidace pojistných událostí probíhají pomocí asistenční služby AXA Assistance a jejich smluvních partnerů, a to 24 hodin 7 dní v týdnu.

Abyste si mohli sjednat pojistku, musíte být nejdříve členem klubu.

Chcete sjednat pojistku? Musíte být členem

Pokud si chcete u PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny sjednat pojištění, musíte se nejdřív stát členem klubu. V zásadě máte 2 možnosti, jak se stát členem:

 • Pozve vás někdo, kdo již členem je.
 • Oslovíte pojišťovnu sami.

V situaci, kdy už znáte někoho, kdo je členem klubu, je pro vás situace snadnější. Tento člověk vám prostřednictvím klubového portálu pošle pozvánku, vy ji přijmete a pojišťovna vás na základě toho okamžitě schválí. Nebude vás nijak prověřovat ani zkoumat. Doporučení od svého člena bere v tomto případě jako dostatečnou záruku a vy se automaticky stáváte členem klubu.

Pokud ale nikoho takového neznáte, budete mít cestu ke členství o něco složitější. Musíte pojišťovnu oslovit skrze její web. Napíšete, proč máte zájem stát se členem, a pojišťovna vás následně sama kontaktuje. Pracovník pojišťovny s vámi povede rozhovor, ve kterém bude mimo jiné zjišťovat následující:

 • Proč se chcete stát členem PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny?
 • Co se vám nelíbí na ostatních pojišťovnách?
 • Jaké máte pojistky?
 • O jaké pojistky máte zájem?
 • Jaké jste měli v minulosti škody?
 • Jak tyto škody vznikly atd.

Na základě výsledků strukturovaného rozhovoru pak buď pojišťovna souhlasí a z vás se stává člen, anebo vás odmítne.

Už jsem členem

Ve chvíli, kdy se stanete členem, sepíše s vámi pojišťovna smlouvu. V té se mimo jiné zavazuje, že 3/4 ze zisku se každoročně dělí mezi členy klubu, tedy i mezi vás. Podle odhadů pojišťovny bude tento zisk činit 15–20 % z ceny vašeho pojistného. Následně si budete moci vybrat, zda si o tuto částku ponížíte další splátku pojistného, nebo si ji necháte vyplatit na svůj účet.

Pojišťovna se smluvně zavazuje, že na provoz si vezme pouze 17 % z vybraného pojistného. Veškeré náklady, které budou nad tuto částku, musí uhradit akcionáři z vlastních zdrojů.

Ve smlouvě máte rovněž stanoveno, že z pojišťovny můžete kdykoli odejít, a to na základě dohody. Vaše pojistné smlouvy a pojistky si můžete převést k jiné pojišťovně, nebo je vypovědět, kdykoli se rozhodnete. Pojišťovna si pouze nechá poměrnou část pojistného a zbytek vám vrátí.

Bodový systém

V pojišťovně funguje bodový systém, na základě kterého je vám každoročně vyplácen zisk. Za pojistné, které pojišťovně odvedete, získáváte body. A za ně poté na konci roku podíl ze zisku.

Bodový systém v PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovně funguje následujícím způsobem. Každá stokoruna, kterou zaplatíte na pojistném, má hodnotu 2 bodů. Na konci roku se vaše body sečtou a vás podíl na zisku tvoří vaše body krát cena jednoho bodu. Situace tak může vypadat i následovně.

Příklad: Máte sjednané produkty, za které ročně platíte 10 000 Kč.

Typ pojištění Pojistné Škody Body
Povinné ručení 3500 Kč Ne 70
Havarijní pojištění 5700 Kč Ne 120
Pojištění domácnosti 800 Kč Ne 16

Za toto pojistné, které jste pojišťovně zaplatili, získáváte 200 bodů. Pokud bude na konci kalendářního roku hodnota jednoho bodu 10 Kč, činí váš zisk 2000 Kč. Ty vám pojišťovna pošle na účet, nebo vám o 2000 Kč sníží následnou splátku vašich pojistek.

Další body můžete získat za doporučení vašich přátel. V takovém případě má každá stokoruna, kterou vámi doporučený přítel utratí na pojistném, hodnotu 2 bodů pro něj a 1 bodu pro vás.

Sledujte pojistné krytí, nejen cenu

Pobočky PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny byste hledali marně. Pojišťovna funguje striktně on-line a brání se i jakémukoli papírování. Veškerá komunikace mezi vámi a pojišťovnou tak bude probíhat na dálku prostřednictvím internetových stránek nebo telefonního kontaktu.

Jestli u vás pojištění u PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny bude výhodnější než u jiné, nelze jednoznačně určit. Musíte se prvně stát členem klubu a následné nabídky pojištění jsou neveřejné.

Pojišťovna má na svých internetových stránkách bodovou kalkulačku, kde si můžete propočítat, jakou částku z výše pojistného dostanete zpět, pokud nebudete mít celý rok škodu.

Když zadáte výši stávajícího pojistného konkurenční pojišťovny, kalkulačka vám porovná, o kolik nižší pojistné byste platili u PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny, resp. jaký bonus by vám vyplatila při bezeškodném průběhu. Je tu však jedna neznámá. Předem neznáte rozsah pojistného krytí klubové pojišťovny, takže zatímco na první pohled může být cena u konkurence vyšší, její součástí je třeba výrazně vyšší krytí nebo další pojistná rizika, která u PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny naopak nenajdete. Při výběru pojišťovny byste proto neměli zkoumat jen výši pojistného, ale zvláště to, na co a jak jste pojištěni.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).