Hlavní navigace

Jaký bezplatný účet je ideální přímo pro vás?

23. 3. 2016
Doba čtení: 18 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Aktualizováno 21. 4. 2016 18:00
Které účty můžete mít bez poplatků a jaké podmínky je potřeba plnit, abyste za nejdůležitější služby opravdu nic neplatili? Naučíme vás, jak se chovat, aby vás účet nestál nic.

Zásadní slabinou obvyklých srovnání běžných účtů je tzv. průměrný klient. Ať už je zvolen tak, aby ho vyhrála banka, která test sponzoruje či dokonce sama provádí a na svých stránkách zveřejňuje, nebo je jeho volba vedena opravdu nejlepšími úmysly a vychází z nějakého typického chování bankovního klienta, vždy to vede ke snížení vypovídací schopnosti. Proto jsem problematiku uchopil z jiného konce. Neuvidíte tedy, kolik vás bude účet stát, když se budete nějak chovat, ale jak se chovat, aby vás účet nestál vůbec nic.

Neexistuje žádný účet, který by měl úplně vše zdarma, a to v neomezené míře. Ale je tu dost účtů, které mají ty nejdůležitější služby zdarma, ale i tak se budete muset občas přizpůsobit a v některých oblastech své konání omezit nebo upravit. Výsledkem pak ale opravdu může být, že za celý rok nezaplatíte své bance ani korunu na poplatcích.

Účty, za jejichž používání nemusíte platit, lze rozdělit podle různých kritérií. Třeba podle toho, jaké služby můžete mít zdarma (vedení účtu, platební kartu, výběry z bankomatů, tuzemské převody), nebo podle toho, jaké podmínky musíte plnit (žádné, obrat na účtu či na kartě).

Já jsem zastáncem toho názoru, že základní služby by banka měla poskytnout zdarma, a to bez dalších podmínek, proto účty, které toto splňují, uvedu hned na začátku článku. Mezi základní služby počítám:

 • vedení účtu,
 • tuzemské bezhotovostní převody,
 • platební kartu
 • alespoň nějaký způsob výběru hotovosti, ať už kartou z bankomatu, nebo na přepážce banky.
Vysvětlivky


1) pokud zmiňuji „odchozí i příchozí transakce“, vždy to znamená bezhotovostní bankovní převody, a to v rámci ČR a v českých korunách

2) pokud uvedu, že u účtu je zdarma kontokorent, je tím míněno, že zdarma je pouze vedení, nikoliv že neplatíte úroky z půjčených peněz

3) pokud mluvím o „obratu na účtu“, jedná se o souhrn příjmů na účet. Do tohoto obratu se nepočítají převody z účtů stejného majitele v rámci banky

Základní služby bez poplatků a bez dalších podmínek

Equa bank

Bez poplatků: vedení účtu, platební karta (MasterCard debit), odchozí i příchozí transakce a výběry ze všech bankomatů v ČR

Omezení: K účtu je možné vydat pouze jednu platební kartu, druhou není možné vydat ani za poplatek. Jako společný účet pro manžele se tak zatím nehodí.

Další výhody: při výběru ze zahraničního bankomatu zaplatíte jen 9 Kč, což je velmi příznivá cena. Máte možnost napojit kartu na eurový účet (rovněž vedený bez poplatku). Při výletu do zemí, kde se platí eurem, tak můžete eurový účet naplnit (příchozí europlatba je za 9 Kč) výhodně koupenými eury přes devizovou společnost (Akcenta, Easychange (případně přes jejich platformu pro příležitostné klienty www.europlatba.cz/) Exchange, SAB, Divíšek, Citfin, Fortissimo a další), přes P2P systém Valuto či přes RoklenFx a na místě pak levně vybrat (případně kde lze platit kartou). Pozor ale na to, že pokud kartu připojíte k eurovému účtu, budou všechny platby v eurech zúčtovány právě proti němu. Nebudete-li zde mít dostatečný zůstatek, celá platba bude stržena z korunového účtu. Napojení a odpojení karty je ale vždy možné přes internetové bankovnictví.

Protože banka nemá vlastní pokladny, proplácí jedenkrát měsíčně 40 Kč při vkladu poštovní poukázkou. Stačí do variabilního symbolu uvést „111“.

Při splnění dalších podmínek (3 platby kartou nebo obrat 10 000 Kč za měsíc na běžném účtu) získáte úrokový bonus 0,5 % k základní sazbě na spořicím účtu HIT (základní sazba pro vklady do 200 000 Kč je aktuálně 0,75 % p.a.).

Fio banka

Bez poplatku: vedení účtu, platební karta (MasterCard debit), odchozí i příchozí transakce, vklady a výběry hotovosti na pobočkách, výběry z vlastních bankomatů, kontokorent (jeden z tarifů)

Omezení: v případě výběru hotovosti na pobočce je dobré vybírat alespoň 1000 Kč, výběry menších částek jsou zpoplatněny. Stejně tak jsou zpoplatněny vklady neklienty – pokud tedy chcete, aby Vám třeba někdo z rodiny ukládal hotovost na účet, udělejte ho disponentem, v tom případě bude i jeho vklad zdarma. Případně si musí vložit na svůj účet a v internetovém bankovnictví vám pak peníze převést.

Z vlastního bankomatu můžete vybrat pouze 10× za měsíc, ostatní výběry jsou již zpoplatněné (9 Kč). Pokud chcete vybrat i z cizího bankomatu bez poplatku, i to je možné, ale zde již musíte splnit podmínku obratu na kartě. Za každých celých 4000 Kč, které kartou utratíte v rámci jednoho měsíce, máte jeden výběr z cizího bankomatu (v ČR) zdarma. Navíc tento výběr nemusíte využít ve stejném měsíci, dokonce ani v následujícím. Výběry je možné si „spořit“ až do počtu pěti (jejich počet vidíte v internetovém bankovnictví) a využít klidně až za několik měsíců. Dva výběry „do zásoby“ dostanete hned při vydání karty.

Bankomatová síť Fio banky není příliš rozsáhlá, ale stále se rozrůstá. Už neplatí, že v některých krajích nemá ani jeden bankomat.

Výhody: mezi výhody účtu u Fio banky patří velmi levné europlatby. Na Slovensko v eurech zaplatíte zcela bez poplatku, do ostatních zemí eurozóny pak za 20 Kč. Stejné ceny platí i pro příchozí transakce.

Fio je jedna z mála bank, která nabízí stejný ceník i podnikatelům, včetně právnických osob.

Platební kartu je možné vydat jak k běžnému, tak ke spořicímu účtu, ke korunovému i k eurovému. Vždy první dvě karty pro různé držitele jsou ke každému účtu bez poplatku, každá další je za 99 Kč za vydání. Stejně tak jsou karty bez poplatku i pro disponenta.

Air Bank – Malý tarif

Bez poplatku: vedení účtu, platební karta (MasterCard debit), odchozí i příchozí transakce, vklady a výběry hotovosti přes vlastní bankomaty

Bankomatů Air Bank je opravdu velice málo, mimo pobočky je jich jen několik. Pokud chcete ušetřit 25 Kč za výběr z cizího bankomatu a nemáte pobočku po ruce, můžete využít za 10 Kč výběr přes terminál Sazky, to ale platí pouze pro drobné částky.

Zajímavostí je možnost vybrat (v provozních hodinách pobočky) z vlastního bankomatu, i když nemáte kartu s sebou. Na pobočce vám bezplatně vygenerují kód, který je možné použít až pro 4 vklady nebo výběry, nebo jejich kombinaci. Platnost kódu je časově omezena, v praxi tedy tyto 4 operace musíte provést během jedné návštěvy pobočky.

Při splnění podmínky 5 plateb kartou v předešlém měsíci získáte zvýhodněný úrok jak na spořicím účtu (do 250 000 Kč), tak na běžném (do 100 000 Kč). Bohužel od 1. dubna 2016 končí možnost založit si až 10 běžných účtů a zvýhodněný úrok užívat na všech. Tedy možnost založení dalších 9 běžných účtů zůstává a zvýhodněný úrok také platí, ale nově se částka 100 tisíc korun bude počítat pro všechny běžné účty dohromady.

K účtu jsou dvě karty v ceně. Je jedno, jestli bude jedna pro vás a druhá pro disponenta, nebo jedna ke korunovému a druhá k eurovému či dolarovému účtu. Za vydání každé další karty zaplatíme stovku.

Základní služby bez poplatku, ale při splnění podmínek

mBank

Bez poplatků: vedení účtu, odchozí i příchozí transakce, tři výběry z bankomatu za měsíc, europlatby, kontokorent

Bez poplatků při splnění podmínek: platební karta

Omezení: platební karta (Visa Classic, Visa payWave nebo MasterCard debit) je bez poplatků, pouze pokud s ní utratíte v daném měsíci alespoň 500 Kč, jinak stojí 29 Kč za měsíc. Poplatku se můžete vyhnout také v případě, že máte úvěrový produkt, ať už kontokorent, nebo kreditní kartu (pak je třeba podmínku obratu plnit zde). Obrat se vztahuje na daný měsíc.

Tipy, jak se poplatku vyhnout:

 1. Zřídit si kontokorent a nevyužívat jej. Je také bez poplatku. Negativum – banka může nevyužívaný kontokorent vypovědět.
 2. Zřídit si kreditní kartu a tu zrušit, ale pouze kartu (v internetovém bankovnictví), nikoliv úvěr jako takový. Za kreditku tak platit nemusíte (fyzicky kartu nemáte), ale zároveň neplatíte za debetku (protože máte zřízený úvěrový produkt).

Výhody: Účet u mBank je jeden z mála na trhu, který umožňuje dva opravdu rovnocenné spolumajitele. Podmínky pro vedení karty zdarma pak musí splňovat každý zvlášť. Stále je ale zachována možnost jednoho majitele účtu, který může někoho učinit disponentem. Karta pro disponenta je za 100 Kč za vydání a po ukončení platnosti za obnovu.

mBank nabízí i výběry z bankomatů v zahraničí bez poplatku, pokud jednotlivé výběry překročí ekvivalent 2500 Kč. Bohužel kurzy banky jsou natolik nevýhodné, že se to ve většině případů nevyplatí.

Era/Poštovní spořitelna – Online účet

Bez poplatků: platební karta (MasterCard debit), odchozí i příchozí transakce, výběry z bankomatů ČSOB/Era/Poštovní spořitelna, kontokorent

Bez poplatků při splnění podmínek: vedení účtu

Omezení: pro bezplatné vedení účtu je třeba mít na něm měsíční obrat 15 000 Kč, jinak vás bude účet stát 69 Kč měsíčně, obrat se posuzuje pro následující měsíc.

Výhody: za používání účtu (např. i za jednorázové nebo trvalé příkazy, za platby kartou) je možné sbírat body a ty vyměnit za dárky z katalogu.

ČSOB – ČSOB Plus konto

Bez poplatku:‭ ‬platební karta‭ (‬MasterCard debit‭)‬,‭ ‬tuzemské příchozí i odchozí bezhotovostní transakce,‭ ‬výběry z bankomatů ČSOB,‭ ‬kontokorent

Bez poplatků při splnění podmínek:‭ ‬vedení účtu‭ ‬‬

Omezení:‭ ‬pro bezplatné vedení účtu je třeba mít na něm měsíční obrat‭ ‬15‭ ‬000‭ ‬Kč,‭ ‬jinak vás bude účet stát‭ ‬99‭ ‬Kč měsíčně,‭ ‬obrat se posuzuje pro‭ ‬následující měsíc.‭ ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

Sberbank

Sberbank nabízí tři účty – Mini, Aktiv a Optimal. Účet Mini je veden bez poplatků bez podmínek, v ceně má i všechny příchozí platby. Odchozí platby jsou bez poplatků, pouze pokud jsou v rámci banky. Platíte i za kartu. Z tohoto důvodu se dále budu věnovat pouze účtům Aktiv a Optimal.

Bez poplatků: platební karta (Visa Classic nebo MasterCard Standard), tuzemské příchozí i odchozí bezhotovostní transakce, vklady hotovosti na pobočce, výběry z bankomatů (všechny v ČR a ve světě pro účet Aktiv, nebo pouze bankomaty skupiny ČSOB (ČSOB, Poštovní spořitelna/ERA, Sberbank) pro účet Optimal), kontokorent

Bez poplatků při splnění podmínek: vedení účtu

Omezení: pro vedení účtu zdarma je nutné mít obrat 15 000 Kč u účtu Aktiv nebo 25 000 Kč u účtu Optimal. Při nesplnění podmínek je měsíční poplatek u Optimal 99 Kč a u Aktiv 199 Kč. Poplatek bude vždy k poslednímu dni v měsíci naúčtován a v případě splnění podmínek první den následujícího měsíce vrácen.

Výhody: k účtům Aktiv a Optimal je možné mít spořicí účet se zvýhodněnou úrokovou sazbou 1,03 % p.a. do 300 000 Kč (bez účtu je sazba 0,73 % p.a.).

Zvláštnost: transakce na účtu (včetně přihlášení) se nepotvrzují SMS kódem, jak je zvykem u většiny bank, ale opsáním kódu z RSA tokenu. Jde o přívěšek na klíče o velikosti asi poloviny balíčku žvýkaček s displejem, kde v cca 20vteřinovém intervalu mění čísla. Token není třeba nijak připojovat k PC, telefonu, nastavovat, seřizovat nebo jinak ovládat, stačí opsat číslo z displeje v danou chvíli a doplnit vlastním PINem (klient si volí). Životnost tokenu sice teoreticky omezuje nevyměnitelná baterie, téměř jistě ale přežije 3 roky, po kterých je vám vydán token jiný. Zajímavá alternativa pro ty, kdo nemají/nechtějí mobilní telefon (většina bank vyžaduje i českou SIM kartu).

GE‭ Money‬ Bank – Genius Free & Flexi

Bez poplatků:‭ ‬debetní platební karta‭ (‬Maestro nebo MasterCard Standard‭)‬,‭ ‬tuzemské korunové příchozí i odchozí bezhotovostní transakce,‭ ‬4‭ ‬výběry z bankomatů GE‭ (‬další za‭ ‬15‭ ‬Kč‭)‬

Bez poplatků při splnění podmínek:‭ ‬vedení účtu při sumě příjmů‭ ‬7000‭ ‬Kč a více‭ (‬při nesplnění podmínky‭ ‬149‭ ‬Kč‭)

ZUNO BANK

Běžný účet

Bez poplatků: platební karta (VISA Classic), odchozí i příchozí transakce, zahraniční příchozí bezhotovostní transakce, kontokorent

Plus účet

 • Bez poplatků navíc oproti základnímu běžnému účtu: výběry z bankomatů v ČR i v zahraničí
 • Bez poplatků při splnění podmínek: vedení účtu, výběry ze všech bankomatů

Jednotlivé výběry z bankomatů musí být vyšší než 1000 Kč (jinak za ně u PLUS účtu zaplatíte 18 Kč), pro bezplatné vedení PLUS účtu je nutné mít na kartě obrat 3000 Kč, posuzuje se pro daný měsíc. V případě nesplnění podmínky obratu vás bude PLUS účet stát 68 Kč, ostatní výhody ale zůstanou zachovány.

Výhody PLUS účtu: Kromě výběrů z bankomatů v ČR i v zahraničí nabízí PLUS účet i pojištění platební karty, informační SMS a automatické doplňování spořicího účtu (pod názvem Autopilot). S PLUS účtem dostanete také (o 0,3 až 0,5 % p.a.) vyšší úrokové sazby na spořicích účtech. K oběma účtům je možné mít bezplatně kontokorent, u PLUS účtu není úročen, pokud dluh nepřesáhne 2500 Kč.

Raiffeisenbank‎

eKonto SMART

Bez poplatků: vklady hotovosti na pobočce, jeden výběr měsíčně na pobočce, tuzemské příchozí i odchozí transakce, výběry z bankomatů v ČR, platební karta

Bez poplatků: při splnění podmínek: vedení účtu

Pro bezplatné vedení účtu je nutné na něm mít měsíční obrat 15 000 Kč a také nejméně tři odchozí platby (nemusí to být pouze převody, počítají se i platby platební kartou). Splnění podmínek zajistí odpuštění poplatku pro následující měsíc. V případě nesplnění platíte 99 Kč. Jako výhoda je uvedeno i vedení kreditní karty Easy, ale tu může získat i neklient a rovněž zdarma.

UniCredit Bank

Ukonto a Konto PREMIUM

Bez poplatků při splnění podmínek: vedení účtu, výběry z bankomatů v ČR i v zahraničí, tuzemské bankovní převody, platební karta (3 karty u varianty PREMIUM), kontokorent, vklady hotovosti na pobočce, jeden (2 u varianty PREMIUM) výběr hotovosti na pobočce

Podmínkou pro bezplatné služby je obrat 12 000 Kč u Ukonta a 50 000 Kč u Konta PREMIUM. Obrat se počítá pro daný měsíc. U konta PREMIUM je možné splnit podmínku i celkovým úhrnem prostředků ve výši 1 milion Kč na všech účtech klienta v rámci banky. Za vedení účtů je účtován poplatek 199 Kč u Ukonta a 499 Kč u U konta PREMIUM, který je začátkem následujícího měsíce vrácen, pokud klient splní výše uvedené podmínky.

Zvláštnosti: pokud nesplníte podmínky, budou vám zpětně naúčtovány i všechny výběry z bankomatů (5 Kč z vlastního, 30 Kč z ostatních) a všechny převody (až 6 Kč). Další zvláštností je, že Unicredit zpoplatňuje autorizační SMSky, a to částkou 50 haléřů za 1 SMS, vždy v balíčku po 100 kusech.

Tomuto se dá vyhnout dvěma způsoby:

 1. Nezdokumentovaná funkce (tedy bez jakékoliv záruky, ale dle informací z diskusních fór to funguje) je, že SMSky nejsou účtovány, pokud jsou napojeny na spořicí účet – zkrátka požádáte, aby vám byly poplatky za SMS strhávány ze spořicího účtu.
 2. Další variantou je autorizační SMSky nepoužívat a používat (virtuální) token v mobilu. Zde je třeba ale mít na paměti, že v případě reinstalace, selhání nebo ztráty zařízení je nutné provést opětovnou aktivaci SW tokenu. Není sice třeba jít osobně na pobočku, lze vyřešit přes telefon, posílá se jen aktivační SMS zpráva, v každém případě je ale nutno mít k dispozici své číslo, resp. SIM kartu, takže v případě ztráty zařízení se SIMkou si klient bez návštěvy operátora neškrtne.

Expobank

Běžný účet Expo Active

Bez poplatků: ‬2‭ ‬debetní karty MasterCard Standard,‭ ‬odchozí i příchozí transakce,‭ ‬výběr ze všech bankomatů v ČR

Bez poplatků při splnění podmínek:‭ ‬vedení účtu ‬

Omezení: pro bezplatné vedení účtu je nutné mít v bance vklady ve výši minimálně 250 000 Kč a měsíční obrat 40 000 Kč, nebo vklady ve výši 500 000 Kč. Při nesplnění podmínek je vedení účtu v daném měsíci zpoplatněno částkou 149 Kč.

Běžný účet Expo‭ ‬Global ‬

Bez poplatků: ‬1‭ ‬debetní karta MasterCard Gold s pojištěním,‭ 1 debetní karta MasterCard Standard,‭ ‬odchozí i příchozí transakce,‭ ‬výběr ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí‬‬‬‬‬

Bez poplatků při splnění podmínek:‭ ‬vedení účtu ‬

Omezení: pro bezplatné vedení účtu je nutné mít v bance vklady ve výši minimálně 750 000 Kč. Při nesplnění podmínek je vedení účtu v daném měsíci zpoplatněno částkou 299 Kč.

VIP konto

Bez poplatků: 1 platební karta MasterCard Gold, 1 platební karta MasterCard Standard,  odchozí i příchozí transakce, kontokorent

Bez poplatků při splnění podmínek: vedení až 3 účtů (v CZK nebo cizích měnách)

Omezení: pro bezplatné vedení účtu je nutné mít v bance aktiva ve výši minimálně 3 miliony Kč. Při nesplnění podmínek je vedení účtu v daném měsíci zpoplatněno částkou 499 Kč.

Česká spořitelna

ČS nabízí‭ ‬tři možnosti,‭ ‬jak mít bezplatný účet‭ ‬– službu Moje zdravé finance‭,‭ ‬službu Blue a službu‭ Erste Premier.‭ ‬Pro vedení‭ ‬všech služeb zdarma je ale nutné splnit podmínky.‬‬‬‬‬‬‬‬

Moje zdravé finance

Bez poplatků:‭ ‬debetní platební karta Visa Classic,‭ odchozí i příchozí transakce,‭ ‬2‭ ‬výběry z bankomatu ČS,‭ ‬kontokorent

Bez poplatků při splnění podmínek:‭ ‬vedení účtu‭ ‬‬

Omezení:‭ ‬pro vedení účtu zdarma je třeba mít‭ ‬příchozí platby na účet ve výši minimálně‭ ‬7000‭ ‬Kč,‭ ‬minimálně‭ ‬1‭ ‬platbu kartou a jeden aktivně využívaný produkt‭ ‬– akceptovány‭ ‬jsou stejné produkty jako u služby BLUE‭. Je potřeba zdůraznit, že služba Moje zdravé finance je pilotním projektem a je dostupná pouze na vybraných pobočkách.

Blue

Bez poplatků při splnění podmínek: vedení účtu, odchozí i příchozí transakce, platební karta (Visa GOLD), výběry z bankomatů ČS v rámci ČR, vedení kontokorentu

Omezení: Pro vedení služby BLUE zdarma je třeba používat nejméně 3 služby z nabídky ČS a zároveň splnit podmínku „aktivního využívání“ (3 transakce měsíčně a příjem ve výši 30 000 Kč) nebo mít u ČS úhrn vkladů a úvěrů ve výši alespoň půl milionu.

Akceptovány jsou tyto služby:


 • Řádné splácení hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření (1 z těchto produktů nahradí 2 jiné produkty) 

 • Řádné splácení ostatních úvěrů
 • Používání kreditní karty
 • 
Pravidelné investování nebo hodnota zainvestovaných prostředků alespoň 100 tisíc Kč
 • Řádné hrazení životního pojištění Flexi nebo kapitálová hodnota alespoň 100 tisíc Kč 

 • Pravidelná úložka na penzijní připojištění nebo hodnota úspor na produktech penzijního zabezpečení alespoň 100 tisíc Kč 

 • Využívání Konta Maxi nebo Klasik (podnikatelské účty)

V případě využívání pouze dvou služeb je měsíční poplatek za službu BLUE 60 Kč, v ostatních případech 120 Kč. Pokud nesplníte podmínku aktivního užívání nebo úhrnu vkladů a úvěrů, vyjde vás služba měsíčně na 400 Kč.

Erste Premier

Bez poplatků při splnění podmínek: vedení účtu v CZK, EUR, USD a GBP (za poplatek i v dalších měnách), odchozí i příchozí transakce, výběry z bankomatů ČS v tuzemsku a ze všech bankomatů v zahraničí, dvě debetní platební karty

Omezení: Abyste mohli mít službu Premier bez poplatků, musíte mít u ČS sumu úvěrů a depozit nad 5 milionů korun, nebo roční obrat na platební kartě 250 000 Kč. Případně mít úhrn úvěrů a depozit nad 2,5 milionu a zároveň roční obrat na platební kartě nad 150 000 Kč.

Zajímavosti: Debetní platební karty jsou multiměnové, lze je navázat na účty v EUR, USD, CHF, GBP, CAD, DKK, JPY a SEK. Při platbě (nebo výběru z bankomatu) je pak částka přednostně stržena z devizového účtu a nedochází tak ke konverzi.

K účtu pak můžete mít až 4 kreditní a 2 debetní karty Visa Infinite a MasterCard World Elite, byť některé bezplatné kombinace nejsou možné (např. kreditní a debetní Visa Infinite zároveň). Součástí Visa Infinite jsou 4 vstupy do letištních salonků – počítáno na celý účet. Je tedy jedno, jestli půjdete 4krát sami, nebo s sebou vezmete při jedné návštěvě 3 přátele. S MasterCard World Elite můžete zase neomezeně navštěvovat salonky Erste v Praze a salonky MasterCard v Praze a Vídni. K Visa Infinite je navázáno cestovní pojištění s limitem 6 milionů Kč.

Komerční banka

TOP nabídka

Bez poplatků:‭ ‬1‭ ‬standardní‭ ‬embosovaná‭ ‬platební karta s cestovním‭ ‬pojištěním,‭ ‬2‭ ‬zlaté karty nebo jedna debetní karta PLATINUM,‭ ‬vedení‭ ‬dalšího běžného účtu‭ (‬lze vybrat z měn‭ ‬CZK,‭ ‬EUR,‭ ‬USD‭)

Bez poplatků při splnění podmínek:‭ ‬vedení účtu‭ (‬490‭ ‬Kč měsíčně‭ při nesplnění) ‬‬‬‬‬

Omezení:‭ ‬pro bezplatné vedení účtu je nutná celková výše prostředků u KB nebo ostatních společností finanční skupiny ve výši alespoň‭ ‬5‭ ‬milionů,‭ ‬nebo obrat na účtu‭ ‬150‭ ‬000‭ ‬Kč.‭ ‬Pokud splníte kritéria přibližně z poloviny,‭ ‬nebudete mít účet zdarma,‭ ‬ale dostanete‭ ‬50‭ ‬%‭ ‬slevu‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬.

Sice bez poplatků a bez podmínek, ale s omezenou nabídkou

ING Bank

ING konto je primárně spořicí účet a jako takový nabízí dostatečný rozsah služeb. Ale nic víc od něj čekat nemůžete, zejména k němu nelze vydat platební kartu. A také nemůžete převádět peníze na libovolný jiný účet, ale pouze na tři tzv. „registrované“ účty. Účet tak nabízí pouze příchozí a odchozí tuzemské transakce. Přijmout platbu můžete z libovolného účtu, odeslat pouze na jeden ze tří registrovaných účtů.

Zvláštnost: Jeden z mála účtů, který má bezplatné telefonní bankovnictví, navíc na zelené lince. Neplatíte tak ani hovorné. Výhoda pro ty, co nemají a nechtějí internetové bankovnictví, protože mohou takto plně ovládat účet po telefonu.

Další zvláštností je, že účet neumí přijmout zahraniční platby. Takže se nemůže najít nějaký vtipálek, který vám pošle pár set jednocentových plateb, což vás u některých bank může stát desetitisíce a jeho to vyjde na pár eur.

Wüstenrot hypoteční banka

Wüstenrot nenabízí jen služby stavební spořitelny, ale i normální banky, byť hodně omezené. K účtu opět nelze vydat platební kartu a banka má pouze jedinou přepážku – v Praze na Kavčích horách, kde můžete pouze vkládat. Využít tak můžete pouze neomezený počet tuzemských odchozích a příchozích plateb. Banka nabízí i spořicí účet, takže je možné běžný mít jako rozšíření počtu účtů, kam lze odeslat platbu. Nejdříve ze spořicího na běžný a pak z běžného ven. Wüstenrot totiž používá stejné omezení na transakční účty jako ING.

Splnění podmínek vás bude stát každý měsíc chvilku času

Plnění podmínek na účtech poměrně obtěžuje a pokud mi nepřináší opravdu zřetelnou výhodu, raději využívám produkty, kde takové podmínky nejsou. Bohužel, „doba je zlá“ a zejména účtů s výhodným úrokem na trhu moc není. Ty, které jsou, mají nízké limity na výši vkladu, takže „musím“ využívat všechny, i ty, které mají nějakou tu obtěžující podmínku.

Podmínky pro využití výhod sleduji a začátkem každého měsíce si vždy vyhradím chvilku a na všech účtech podmínky splním najednou.

V případě podmínky obratu na účtu tedy sednu k internetovému bankovnictví a najednou zadám převody – většinou křížem mezi různými účty. Pak obvykle sjedu do nějakého obchodu, naberu pytel rohlíků a na samoobslužné pokladně je postupně po jednom zaplatím různými kartami, abych splnil podmínku počtu plateb kartou.

skoleni_20_9

Poslední dobou jsem ale objevil lepší způsob – dobíjím si kreditní jízdenku na Student Agency. I když i zde se situace zhoršuje. Dříve byla nejmenší možná platba 1 haléř, nyní už je to 1 koruna.

Dle informací z diskusích fór někteří diskutující podporují těmito drobnými platbami třeba dobročinné organizace. V plnění obratových kritérií na platebních kartách vám může pomoci i Česká pošta, na jejichž vybraných přepážkách můžete platit za poštovní služby.

Splnit podmínku obratu na platební kartě lze např. pomocí dobíjení elektronické peněženky Student Agency.
Autor: Patrik Chrz

Splnit podmínku obratu na platební kartě lze např. pomocí dobíjení elektronické peněženky Student Agency.

Autor článku

Neúnavný přispěvatel do diskuzních fór na českém internetu je zároveň moderátorem diskusí na serverech Měšec.cz a FinExpert.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).