Hlavní navigace

Proč zloději vykradou zrovna váš dům?

24. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jaké chyby vás budou stát vykradenou domácnost? Napravení vykradači bytů se podělili o tipy, co jim usnadňovalo práci.

Jaké vaše nejčastější chyby usnadní práci bytařům, kteří si o dovolené vytipují váš příbytek pro své letní přivýdělky?

Stále stejné chyby

Je to k neuvěření, ale spousta lidí dělá stále stejné chyby. Schovávají klíče do květináčů či pod rohožku, otevírají okna před odjezdem na dovolenou nebo o ní nadšeně píší na sociálních sítích. Právě tyto prohřešky proti bezpečnosti nejčastěji usnadňují práci bytařům. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny More Than ve Velké Británii mezi bývalými zloději. Pojišťovna More Than je sesterskou společností Direct Pojišťovny, která teprve nedávno ohlásila svůj odchod z českého trhu. Přečtěte si také: Pojištění chat a chalup: zvolte si to nejlepší na trhu

Podle průzkumu nic neulehčuje vykradači práci tolik, jako lehkovážné chování majitelů domů či bytů. Ideální oběť vloupání tedy žije v samostatně stojícím domě či chatě, má dražší auto, schovává si cennosti v nočním stolku a o své plány se dělí s přáteli na sociálních sítích. 

Jste ideální oběť?

Pokud si schováváte klíč od domu třeba pod rohožkou nebo v květináči pak vězte, že 78 % lupičů tyto úkryty kontroluje jako první. 58 % bývalých bytařů pak usnadňovalo práci otevřené okno. Stále jste v klidu? Podle průzkumu dokáže šest z deseti zlodějů dokonale vybílit byt za pět minut.

Více než třetina dotázaných v průzkumu uvedla, že jako první se v bytě za své zlodějské kariéry sháněli po klíčcích od auta, další třetina směřovala své první kroky k nočnímu stolku a pětina pátrala po sejfu. 4 % bytařů dokonce prohledávali také ledničku.

Když ještě zůstaneme u statistik, 68 % dotázaných bývalých zlodějů potvrdilo, že si předem sháněli informace o cílové domácnosti a jejím režimu. K tomu jim stále ve větší míře pomáhají i sociální sítě. 12 % respondentů uvedlo, že využili sociální síť, aby předem zjistili, kde se nachází budoucí oběť a jak dlouho bude pryč. Kromě toho, že lidé do statusů uvádějí své plány na dovolenou, přes různé aplikace dokonce na svou zeď píší, kde se přesně ve kterou chvíli nachází.

Práce navíc odrazuje

Průzkumu se zaměřoval také na to, jaké formy zabezpečení jsou nejefektivnější podle samotných zlodějů. 40 % z nich uvedlo, že zvědavý soused pro ně neznamenal žádnou velkou překážku. Naopak 28 % dotázaných uvedlo zkušenost s tím, že sousedé raději předstírají, že si ničeho nevšimli, než aby ztráceli čas s policií.

Podle respondentů průzkumu od vloupání nejefektivněji odrazuje alarm, dále pes anebo kamerový systém. Tyto ochranné prvky mohou podle výsledků od tipu na váš dům zloděje naprosto odradit. 

I drobnosti se počítají

Kromě klasických rad, které nabádají k sousedské výpomoci, která zajistí vybírání schránky a dojem obydlené domácnosti, pomohou i další drobnosti, na které byste měli myslet mnohem dříve, než na dovolenou odjedete.

Pokud začneme už u dveří, zlodějům práci ztíží ukotvené bezpečnostní zárubně a v panelových bytech pak vylití zárubní řídkým betonem proti roztažení. Pokud nechcete instalovat bezpečnostní dveře, pomoci může jejich zpevnění po celém obvodu například s kovovým páskem nebo oplechování dveřního křídla proti vyražení či prokopnutí.  Čtěte také: Jak zabezpečit domácnost, aby vám pojišťovna nezkrátila plnění?

Křídlo dveří byste měli zavěsit na tři panty umístěné uvnitř bytu a panty ještě opatřit zarážkou proti vysazení. Zámek by měl mít profilovou cylindrickou vložku krytou kováním. Ještě lepší službu odvede rovnou vícebodový uzamykatelný systém po celém obvodu dveří. 

Dveře na balkon můžete pojistit tvrzeným sklem případně bezpečnostní fólií, uzamykatelným uzávěrem a závěsy s pojistkou proti vysazení.

U rodinného domu své venkovní osvětlení vybavte čidlem na pohyb. Svítidla uvnitř domu se také vyplatí vybavit spínačem, který může jednotlivá světla nahodile rozsvěcet a zhasínat.

Tak nebo tak?

Pokud jste před dovolenou sami pročítali různé weby, abyste získali ty nejlepší rady, jak si zajistit domácnost před dovolenou svépomocí, určitě jste také narazili na dvojaké rady. Některé nabádají k tomu, pořídit na všechna okna a prosklené dveře rolety. Zatáhnete-li je, zloději neuvidí na váš majetek.

Stejně tak se dá na internetu ale najít i rada: Nechce rolety roztažené. Bude-li vám v domě někdo krást, ať je na něj pěkně vidět. Zatažené rolety přes den navíc prozradí prázdnou domácnost.

skoleni_8_6

Stejně tak najdete rady: Klidně nechte prádlo venku, jen ať to vypadá, že to v domácnosti žije. A naproti tomu zase: Nenechávejte prádlo na šňůře a kolem domu povalovat žádné další věci. Zloději uvidí, že se s věcmi nic neděje, což opět potvrdí, že dům je prázdný.

Nejlepší bude asi volit kompromis, ke kterému dopomůže rodinný přítel. Kromě zalitých kytek a vybrané schránky tak může svými – byť i krátkými ale každodenními pobyty u vás doma zmást zloděje, kteří nebudou riskovat nechtěné setkání.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).