Hlavní navigace

Proč zdražuje elektřina? Rostoucí ekonomika zvedá cenu na burzách

6. 12. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Cena elektřiny v roce 2019 zdraží zhruba o desetinu. Ukazují to první oznámené změny. Dodavatelé musí reagovat na rychlý růst cen na trhu, kde komoditu nakupují. Nezdražuje se jen v Česku, ale i v dalších zemích. Pomůže změna dodavatele? Ano i ne.

Za elektřinu si v příštím roce domácnosti připlatí. Kvůli výrazně rostoucím cenám na burze zvyšuje cenu řada dodavatelů a další se s velkou pravděpodobností brzy přidají. Zdražují přitom jak všichni významní hráči na trhu, tak i malí. Zdražovali během letošního roku a zdražuje se i teď, například Bohemia Energy, E.ON, PRE, ČEZ, Centropol a další. Někteří dodavatelé však ceny energií neunesli, na zvýšení cen se nepřipravili a zkrachovali, jmenovitě jde o One Energy & One Mobile. Jiné koupili větší, např. do skupiny Bohemia Energy patří malí dodavatelé Europe Easy Energy a Amper Market. Chystané zvýšení cen tak může prověřit kvalitu vašeho dodavatele energií, zda jej ustojí.

U elektřiny se na rozdíl od plynu příští rok zvedne i druhá složka ceny. Regulovaná část v příštím roce poroste v průměru o 2,5 procenta. U elektřiny dělá regulovaná cena přibližně 55 procent z celkové ceny.

Druhou část konečných cen určují dodavatelé. Část prodejců už uvedla, že od Nového roku zvýší ceny svým zákazníkům, kteří nemají zafixovány ceny. Ani ti, kdo zafixováno mají, se ale nevyhnou růstu regulované části ceny.

Elektřina za rok zdražila o více jak polovinu

U E.ON si klienti s nezafixovanými cenami připlatí za elektřinu v průměru osm procent, u největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy o osm až deset procent. Už dříve oznámil růst cen elektřiny o osm procent pro část zákazníků ČEZ. Ceny na začátku roku zvýší domácnostem s nízkým odběrem elektřiny. V průměru to má být o 40 korun měsíčně. Zdražení pro lidi, kteří elektřinou i topí nebo ohřívají vodu, pravděpodobně přijde až po topné sezoně.

Dodavatelé elektřiny z konkurenčních důvodů ke zvyšování cen přistupují po etapách. Nicméně postupně se to promítne na všechny kategorie spotřeby, říká Jiří Gavor ze společnosti ENA, která se zaměřuje na poradenskou činnost v energetice.

Analytici čekají, že trh bude následovat největšího hráče na trhu. Podle našich odhadů by měla cena elektřiny pro domácnosti v příštím roce vzrůst tempem osm až deset procent, v případě plynu očekáváme méně výrazné zvýšení okolo pěti procent, uvedl Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Dodavatelé za zdražování nemohou

Za zdražováním je růst cen elektřiny na burze, na které dodavatelé elektřinu nakupují. Zdražení není určitě přehnané. Za poslední rok vzrostly ceny elektřiny na velkoobchodních trzích o více než 50 procent, zatímco zdražení se pohybuje do 10 procent, řekl Českému rozhlasu místopředseda Asociace nezávislých dodavatelů energií a šéf Yello Energy Michal Kulig.

Když se podíváme „pod pokličku“ tvorby ceny energií, základní benchmark na burze se udává na rok dopředu (v tomto případě je to CAL19). A na něm můžete vidět, že za posledních dvanáct měsíců to je o 60 % více, za posledního 2,5 roku téměř trojnásobek, respektive v únoru 2016 byla velkoobchodní cena elektřiny za 20.

Růst cen komodit je důsledkem toho, že se ekonomice daří, po komoditách je poptávka díky rostoucímu světovému hospodářství. Rostou tak ceny ropy, uhlí i plynu, a tedy i cena elektřiny, jejíž růst je navíc výrazně posílen i růstem ceny emisní povolenky. Růst cen se tedy netýká jen České republiky, ceny elektřiny na burzách i pro zákazníky rostou napříč Evropou, vysvětluje Roman Gazdík, mluvčí ČEZ. Nejvyšší zdražení čeká zřejmě Litevce, kde cena pro domácnosti má růst až o pětinu, v Německu mají ceny vzrůst o čtyři až pět procent.

Cena elektřiny zdražuje i u našich polských sousedů.
Autor: JSW globalCOAL

Cena elektřiny se zvyšuje i u našich polských sousedů.

Že za zdražením je vysoký růst cen elektřiny na burze, potvrzuje i Gavor. Je zřejmé, že dosavadní zdražení konečných cen odráží tržní realitu naštěstí postupně a se zpožděním. Bude ale pokračovat, říká.

Chápeme, že to je pro zákazníky nepříjemné, ale na druhou stranu v minulosti již byly ceny elektřiny výše. Pro srovnání: Nyní se pohybují na úrovni cen z roku 2012, dodává Gazdík.

Proč energie zdražují?

  1. Cena elektřiny roste, protože se daří ekonomikám, včetně české, a roste tak cena základních vstupů pro výrobu elektřiny. Současné ceny přitom odpovídají roku 2012.
  2. Zvedají se i ceny plynu: například pásmo Base Load pro plyn za 18 měsíců zdražilo o více než 50 % a jen za poslední půlrok od února 2018 o téměř 40 %.
  3. Zvedají se ceny uhlí.
  4. Zvedá se cena emisní povolenky. To je přitom nejzásadnější růst, za poslední rok cena vyskočila 4× z cca 5 eur na cca 20 eur.
  5. Energie nezdražují jen v Česku, ale v celé Evropě vlivem výše popsaných faktů.

Pozor na „šmejdy“

Růstu cen využívají často i nepoctiví prodejci. Lidé by tak před nimi měli být na pozoru. Zkušenosti z praxe v minulosti ukázaly, že právě růst cen přeje podomním prodejcům energií, telefonickému prodeji nebo třeba aukcím. Jde o formy prodeje, které typicky patří mezi nejrizikovější způsoby uzavírání smluv v energetice, varoval už při první vlně zdražování zhruba v půlce roku Michal Kebort, mluvčí Energetického regulačního úřadu.

Prodejci často využívají toho, že v momentě, kdy se mění ceníky, mohou spotřebitelé od stávajícího dodavatele snadno odejít. Dodavatel musí nejméně 30 dnů předem svým zákazníkům změnu ceny oznámit, a to dostatečně adresně, individuálně a konkrétně. Spotřebitel pak může nejpozději 10 dní před nabytím účinnosti změn od smlouvy odstoupit. Dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automaticky potrestán tím, že od smlouvy můžete odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Kdo si chce porovnat ceny elektřiny a nespoléhat na řeči prodejců, může tak udělat třeba na průběžně aktualizovaném kalkulátoru, který provozuje Energetický regulační úřad. Tomu, kdo chce ušetřit, doporučuje srovnání cen i Gavor. V každém čase, nezávisle, zda jsou tržní velkoobchodní ceny vysoko, nebo ne, je cenové spektrum dodavatelských nabídek velmi široké. I nyní lze tedy přejít k levnějšímu dodavateli a zvýšení cen tak do značné míry eliminovat, říká.

Tip do článku - účto fakturace duben

Hledejte silného a spolehlivého dodavatele

Tomu, kdo věří, že ceny dál porostou, pak lze doporučit, aby si zafixoval současné ceny. Nabízíme fixace, tedy smlouvy s garancí konstantní ceny elektřiny, až na tři roky dopředu. V době rostoucích cen elektřiny jsou dobrou pojistkou. Obchodníci pro zákazníka nakoupí elektřinu dopředu za aktuální ceny, a tím pádem není zákazník ovlivněn, když během zafixované doby ceny na burze stoupnou, říká Gazdík.

Podle něj je na předpovědi, jak se bude v příštím roce vyvíjet cena elektřiny na burze, brzo. Letošní rok, který poznamenal prudký růst burzovní ceny elektřiny i plynu, nám potvrdil, že je těžké něco dlouhodobě předpovídat. V tuto chvíli nepředpokládáme, že budeme upravovat ceníky pro zákazníky, kterým je upravujeme od 1. ledna. Bude ale samozřejmě také záležet na vývoji velkoobchodních cen, říká Gazdík.

Tip: Láká vás auto do zásuvky? Tyhle můžete mít hned

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).