Hlavní navigace

Regulovaná cena elektřiny v příštím roce poroste, u plynu se sníží

Sdílet

Jiří Hovorka 28. 11. 2018

Regulovaná cena elektřiny pro domácnosti v příštím roce zdraží v průměru o 2,1 procenta, u plynu naopak v průměru klesne o 2,5 procenta. Vyplývá to z cenového rozhodnutí, které včera vydal Energetický regulační úřad.

U elektřiny dělá regulovaná cena přibližně 55 procent z celkové ceny. U plynu je to zhruba 25 procent.

V ceně za přenos a distribuci elektřiny se odráží rostoucí ceny silové elektřiny, které se projevují nárůstem nákladů na krytí ztrát. Významný dopad na cenu za přenos a distribuci elektřiny mají také investice do nových vedení a transformoven, které zajistí zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávky elektřiny, přibližuje změny Pavel Círek, ředitel Odboru regulace elektroenergetiky ERÚ.

Regulované ceny související s dodávkou plynu pro rok 2019 jsou významně ovlivněny především výší korekčních faktorů, které vznikly neočekávaně dlouhou zimou v minulém roce, a tím pádem zvýšenou spotřebou plynu. Provozovatelé plynárenských sítí z důvodu vyšší skutečné spotřeby plynu, než byla plánována, vybrali od zákazníků více prostředků, než bylo úřadem stanoveno. Rozdíl mezi plánem a skutečností se promítá do regulovaných cen pro rok 2019 tak, aby bylo zajištěno, že zákazníci v regulovaných cenách nehradí více, než vyžaduje bezpečný a spolehlivý provoz plynárenských soustav, upřesňuje Petra Grigelová, ředitelka Odboru regulace plynárenství ERÚ.

Druhou část konečných cen určují dodavatelé. Část prodejců už uvedla, že od Nového roku zvýší ceny svým zákazníkům, kteří nemají zafixovány ceny. U E.ON si tito klienti připlatí za elektřinu v průměru osm procent, u Bohemia Energy o osm až deset procent, upozorňuje agentura ČTK. Už dříve oznámil růst cen elektřiny o osm procent pro část zákazníků ČEZ. Společnost MND zdraží plyn, ceny některých produktů u obou komodit zvyšuje také Centropol. Situaci na trhu analyzují největší distributor plynu v ČR, společnost innogy nebo Pražská plynárenská.

Podle našich odhadů by měla cena elektřiny pro domácnosti v příštím roce vzrůst tempem osm až deset procent, v případě plynu očekáváme méně výrazné zvýšení okolo pěti procent, uvedl Tomáš Pfeilerportfolio manažer společnosti Cyrrus . 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 11. 2018 15:23

  Marek (neregistrovaný) 142.93.221.---

  Tohle mi už přijde trochu směšný, říkám si, že při rozhodování o zvýšení i regulované ceny si páni úředníci museli říkat, že nemůžou být tratní, když jde cena neregulované části nahoru, tak zvedneme i tu regulovanou a odůvodníme si to, že je třeba nových vedení a udělat bezpečno. Hnal bych je s tímto rozhodnutím. Jediné co mě alespoň trochu uklidňuje, že celkovou cenu budu i díky alternativnímu dodavateli BE pod cenou dominantních firem, takže i když se mi taky zdraží, tak furt nebudu platit tolik. Doufám, že se v blízké budoucnosti dočkáme opačné reakce.

 • 30. 11. 2018 11:26

  spravedlivost (neregistrovaný) ---.valachnet.cz

  Zdůvodňovat navyšení cen tím, že potřebuji investovat do tratí...je nefér, poněvadž lze si investice rozložit a investovat plynule ze zisku, který zatím vždy byl.

 • 6. 3. 2019 23:03

  Juris (neregistrovaný) ---.gw.selfnet.cz

  taky jsem si myslel, že ta cena půjde hore, naštěstí je i ted cena elektřiny u armexu za tak dobrou cenu jako předtím tak nemusím hledat nového výhodnějšího dodavatele

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).