Hlavní navigace

Příspěvek na bydlení pod lupou: kdo na něj má nárok?

15. 8. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V poradně o sociálních dávkách se hromadí dotazy k příspěvku na bydlení. Kdo na něj má nárok, co musí splnit a co všechno se při stanovování nároku zkoumá?

V sociální poradně se nejvíce ptáte na příspěvek na bydlení. Rozhodli jsme se proto sepsat otázky a odpovědi, které by vás mohly zajímat.

Příjem rodiny za čtvrtletí

Budete-li žádat příspěvek na bydlení, bude příslušný úřad práce testovat váš nárok skrze příjmy rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí. Příjmy se myslí ne jen výdělek ze zaměstnání nebo podnikání, ale také například přídavky na děti či rodičovský příspěvek. 

Základní podmínkou pro to, abyste tuto dávku získali, je bydlení ve vlastním či nájemním bytě, kde máte přihlášen trvalý pobyt a jeho náklady na bydlení převyšují součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,3 (v Praze 0,35) a zároveň tento součin není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. 

Do nákladů za bydlení se započítává nájemné a náklady za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu. Patří sem také platby za energie, teplou a studenou vodu, teplo a odpad. To vše se posuzuje v průměrných nákladech, které jste zaplatili v předchozím kalendářním čtvrtletí. 

Normativní náklady na bydlení jsou pak stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. 

Příspěvek na bydlení se vyplácí nejdéle 84 měsíců v období posledních deseti kalendářních let (počítá se od 1.1. 2012) s výjimkou určenou pro domácnosti, kde žijí pouze osoby starší 70 let a osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených či upravených bytech.

Na dotazy ohledně příspěvku na bydlení odpovídá v naší Poradně o sociálních dávkách specialistka Jana Davidová

V naší domácnosti žijí čtyři dospělí s celkovým příjmem 25 000 Kč. Máme nárok na příspěvek na bydlení?

Nárok na příspěvek na bydlení má, při splnění dalších podmínek, pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti, který má v bytě či domě také trvalý pobyt. Dávka se pak vypočítává z příjmů všech osob, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, bez ohledu na to, zda tam bydlí, či nebydlí a porovnává se s náklady, které vynakládáte na bydlení. Obecná poučka je taková, že pokud náklady na bydlení dosahují 30 % vašich příjmů, dávka by mohla vycházet. 

Dcera bydlí s dítětem v podnájmu v družstevním bytě. Vlastníkem je družstvo a nájemce jedna paní, která ji jej se souhlasem družstva pronajala. Sepsali smlouvu. Povolili jí i přepsat na tuto adresu trvalé bydliště. Má nárok na příspěvek na bydlení? 

Nárok na příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory mít rozhodně nebude, protože se jedná o podnájemní vztah. Nárok na tuto dávku má při splnění dalších podmínek pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti, který má v bytě také trvalý pobyt.

Před měsícem jsem se odstěhovala od přítele se třemi dětmi. Nemohu sehnat práci a alimenty mám 9000 Kč měsíčně na tři děti. Nájemné platím 13 300 Kč a při žádosti o příspěvek na bydlení mi řekli, že ho dostanu až na říjen, listopad a prosinec. Mám na něj nárok i zpětně za červenec, srpen a září?

Nárok na příspěvek na bydlení má při splnění dalších podmínek pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti, který má v bytě také trvalý pobyt. Dávka se pak vypočítává z příjmů všech osob, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, bez ohledu na to, zda tam bydlí či nebydlí. Pokud máte nový byt, trvalý pobyt jste si v bytě zřídila v rámci tohoto čtvrtletí (červenec-září), tak skutečně nárok budete mít až od října 2014, protože v tomto měsíci se sledují jak příjmy za předcházející čtvrtletí, tak také náklady, které jste uhradila na daný byt za měsíce červenec – září 2014.

V červenci jsem žádala poprvé o příspěvek na bydlení za duben, květen a červen a dnes mi přišel dopis, že příspěvek dostanu. Chci se zeptat, kdy mi přijdou první peníze – bude to už teď v srpnu?

Pokud jste si podávala žádost v červenci 2014, tak jste musela dokládat příjem za duben, květen a červen a z těchto příjmů se dávka vypočítávala. Neznamená to tudíž, že dávku za tyto měsíce obdržíte. Nárok je od července do září, kdy by vám červenec měl být vyplacen v srpnu, srpen v září, v září v říjnu. V říjnu byste se opět měla na úřad práce dostavit a prodloužit příspěvek na bydlení, doložit příjmy a náklady na bydlení za červenec – září 2014.

Syn začal pracovat a už s námi nebydlí. Jak mám dokázat, že mi nepřispívá na domácnost a nežije s námi? 

Pokud má syn stále ve vašem bytě trvalý pobyt, tak bude společně posuzován pro dávku příspěvek na bydlení, ze systému státní sociální podpory, protože tam se sleduje pouze trvalý pobyt. Úřad práce může, pokud prokazatelně doložíte, že osoba byt minimálně 3 měsíce neužívá, takovou osobu vyloučit z okruhu společně posuzovaných osob, i když má v bytě trvalý pobyt. Upozorňuji na to, že může, z čehož vyplývá, že nemusí. 

Co se počítá do nákladů na bydlení? Můžu tam započítat i úvěr?

Výpočet této dávky je velmi složitý. Obecně se má za to, že pokud náklady na bydlení dosahují 30 % vašich příjmů, dávka by mohla vycházet. Mezi náklady na bydlení patří nájemné (u nájemních forem bydlení), plyn, elektřina, voda, teplo, svoz komunálního odpadu. Mezi náklady na bydlení pro posouzení nároku na příspěvek na bydlení rozhodně nepatří splátka hypotéky apod.

Budu žádat o příspěvek na bydlení. Žiji sama s malým dítětem v pronajatém bytě, kde máme trvalý pobyt. Já pracuji na DPP, tatínek posílá sem tam nějaké peníze na syna, ale nejedná o výživné nařízené soudem. Jsem povinna tyto peníze na syna rovněž zahrnout do příjmů naší společné domácnosti?

Ano, také výživné se započítává do příjmů, ze kterých se vypočítává příspěvek na bydlení.

Můj přítel pobírá příspěvek na bydlení. Já žiji trvale v Olomouci, on v Brně. Nevykazuje žádný příjem. Nepravidelně mu přispívám na živobytí, a to prostřednictvím bankovního účtu. Nemůže o příspěvek kvůli tomu přijít?

Pro příspěvek na bydlení není potřeba dokládat výpis z účtu.

Před nějakým časem jsem se odstěhoval od rodičů do nájemního bytu. Chodil jsem do práce, ale teď mě přijali na vysokou školu, a když nastoupím, asi to nebudu se školou stíhat. Budu mít jako student bez žádného příjmu nárok na příspěvek na bydlení?

Pokud bydlíte v nájmu a máte zde hlášen trvalý pobyt, mohl byste si požádat o příspěvek na bydlení. Dávka se pak vypočítává z příjmů kalendářního čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém si žádáte, a to od všech osob, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, bez ohledu na to, zda tam bydlí či nebydlí a porovnává se s náklady, které vynakládáte na bydlení – nájem, plyn, elektřina, voda, teplo, svoz komunálního odpadu. 

Bydlím v nájmu a mám zde trvalý pobyt. Pobírám pouze sociální dávku, tak mám nárok na příspěvek. Ale nevím, jak to je s elektřinou. Majitel bytu má elektriku na sebe a mně vystavuje příjmový doklad o zaplacení, tak jako na nájem. Uzná se mi toto nebo musím mít elektřinu přihlášenou na sebe?

Záleží na tom, zda platbu za elektřinu máte nastavenou i v nájemní smlouvě či ne. Abyste s prokazováním toho, zda jste elektřinu zaplatila či nezaplatila vy, neměla problémy, raději si nechejte elektřinu přepsat přímo na vaši osobu.

skoleni_13_10

Bydlím v nájemním bytě a pobírám příspěvek na bydlení. Dle nájemní smlouvy platím holý nájem a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, které jsou rozepsány mimo energií i na fond oprav a správní poplatky. Bohužel částky na fond oprav a správní poplatky mi nejsou započítány do odůvodněných nákladů na bydlení v příspěvku na bydlení. Mám právo na započítání fondu oprav a správních poplatků do odůvodněných nákladů na bydlení?

Zákon o státní sociální podpoře stanoví, že náklady na bydlení u bytů, které jsou užívány na základě nájemní smlouvy, tvoří nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného. Zákon o státní sociální podpoře nezná termín odůvodněné náklady na bydlení, to je termín v rámci dávek pomoci v hmotné nouzi – doplatku na bydlení. Pokud vám ostatní náklady nezapočítávají, zkuste proti oznámení o dávce podat námitku, na kterou musí úřad práce reagovat vydáním rozhodnutí, proti kterému se můžete odvolat k Ministerstvu práce a sociálních věcí.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).