Hlavní navigace

Přímý prodej se dá dělat i seriózně a přitom slušně na něm vydělat

7. 1. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Přímý prodej má v České republice trochu pošramocenou pověst. Podomní prodejci s „levnější elektřinou“ v nikom mnoho důvěry nevzbudí. Tohle povolání se ale dá dělat i seriózně.

Přímý prodej je jednou z nejstarších a nejosobnějších forem prodeje na světě. V České republice se mu věnuje přibližně 250 000 lidí. Někteří z nás si jej spojí s podomním prodejem a s praktikami tzv. Šmejdů, kteří obcházejí domy a byty v obcích a vnucují lidem levnější elektřinu a jiné služby. Případně s předváděcími akcemi, které cílí na seniory s úmyslem prodat jim nádobí s velice nadsazenou marží. To je ale pouze jedna strana mince. Mnoho firem v České republice se věnuje desítky let přímému prodeji, a to velice seriózním způsobem. Některé z firem, které se v České republice věnují přímému prodeji, uvádíme v tabulce:

Společnosti věnující se přímému prodeji
Amway
Avon
Herbalife
Just
Mary Kay
Nu Skin
Oriflame
PartyLite
Vorwerk

V České republice je tato forma prodeje na vzestupu. Dokládá to zvyšující se počet prodejců, kteří se tomuto oboru věnují, ale i zvyšující se tržby, které firmy registrují. Podle výzkumu Evropské asociace přímého prodeje SELDIA se za rok 2014 zvýšil počet prodejců oproti roku 2013 o téměř 30 000. S tím je spojené i zvýšení tržeb, které v roce 2014 dosáhly 6,4 miliardy korun. Oproti roku 2013 se jedná o 8,5% nárůst.

Jakkoli je u nás přímý prodej úspěšný, z evropského hlediska nepatříme mezi „top trhy“. Na pomyslném vrcholu je Německo, Francie, Velká Británie, Itálie a Polsko.

Jak to funguje?

Obchodník, který se rozhodne živit se tímto způsobem, se zpravidla zaregistruje u konkrétní firmy, jejíž výrobky bude následně prodávat. Často následuje i zřízení živnostenského oprávnění. A pak už vše záleží jen na jeho šikovnosti. Výrobky totiž musí doporučit a prodat on sám. Zda zvolí oslovování lidí na ulici, návštěvu v jednotlivých domácnostech či formu „homeparty“, kdy sezve několik rodin a následně jim prezentuje výrobky, je čistě na něm.

Odměna je však v tomto případě vždy formou provize. Jinými slovy, pokud nic neprodá, nic si nevydělá. Z tohoto důvodu ani tato práce není vhodná pro každého. Nekomunikativní člověk či osoba, která potřebuje každý měsíc jistotu minimálního výdělku, není vhodným kandidátem.

Prostřednictvím přímého prodeje se dá dnes koupit v podstatě cokoli:

 • kosmetické výrobky,
 • produkty zdravé výživy,
 • bankovní produkty a pojištění,
 • telekomunikační služby,
 • knihy a mnoho dalších.

Amway

Amway a její mateřská společnost Alticor je společnost, která v přímém prodeji vede, a to celosvětově. Byla založena už v roce 1959 a v současnosti její tržby dosahují 11,8 miliardy USD ročně. V České republice působí od roku 1994. Amway si asi většina z nás spojí s kosmetikou, ale firma toho prodává mnohem více:

 • výživa – doplňky stravy, potraviny, nápoje, produkty na snížení hmotnosti,
 • kosmetika,
 • domácnost – úklidové prostředky, kuchyňské potřeby atd.

Avon

Druhou celosvětově nejúspěšnější společností, která se zabývá přímým prodejem, je Avon. Její tržby dosahují celosvětově 9,95 miliardy USD. V České republice působí od roku 1991. Portfolio Avonu zahrnuje dekorativní, pleťovou a tělovou kosmetiku, vůně, módní i bytové doplňky a dekorace.

Herbalife

Společnost Herbalife také patří mezi ty nejvýdělečnější, a to s tržbami 4,8 miliardy USD ročně. Založena byla v roce 1980 a na rozdíl od Amway a Avonu se nevěnuje prodeji kosmetiky. Herbalife je zaměřena primárně na oblast wellness, dobré kondice a zdravého životního stylu. Specializuje se na:

 • výrobky pomáhající regulovat váhu,
 • produkty z oblasti sportovní výživy a fitness,
 • produkty cílené výživy – potravinové doplňky,
 • výrobky pro osobní péči – péče o pleť.

Just

Just je firma, která se zabývá produkty přírodního léčitelství. Prodeji výrobků této společnosti se v České republice věnuje 6500 poradců. Z této oblasti u nich koupíte produkty na:

 • péči o zuby, vlasy, pleť a celé tělo,
 • péči o domácnost.

Pod společnost Just spadá i společnost Nahrin, která nabízí výrobky z oblasti zdravé výživy. Prodává:

 • nápoje, šťávy a sirupy,
 • doplňky stravy,
 • koření, marinády a oleje.

Firma byla založena v roce 1930 a na český trh vstoupila v roce 1991 pod značkou JUST CS jako výhradní zástupce švýcarských výrobků JUST. Potravinové doplňky firmy Nahrin přidala do svého portfolia v roce 1995.

Mary Kay

Společnost Mary Kay funguje již od roku 1963. V současné době je zastoupena ve 35 zemích celého světa s počtem 3 000 000 přímých prodejců. Jejich velkoobchodní obrat činí zhruba 4 miliardy USD ročně. Po celém světě jejich výrobky prodává přes 3 500 000 prodejců. Jedná se o výhradně kosmetickou společnost, která prostřednictvím přímého prodeje prodává kosmetické přípravky pro muže i ženy.

Nu Skin

Nu Skin funguje od roku 1984 a zakládá si na poskytování kvalitní péče o pokožku. Rovněž u nich nakoupíte produkty na redukci hmotnosti, potravinové doplňky stravy a výživové produkty. Firma se ale zabývá i kosmetikou, a můžete se tak setkat i s produkty péče o pleť.

Oriflame

Firma Oriflame byla založena v roce 1967 a v současné době ji koupíte v 60 zemích světa. Přímému prodeji této kosmetiky se věnuje přibližně 3 500 000 poradců a poradkyň. Roční prodeje firmy dosahují 3,5 miliardy EUR.

Primárně se Oriflame zaměřuje na prodej kosmetiky, a to jak dekorativní, tak i péče o tělo. Nabízí řady pro muže i ženy. Okrajově se také zabývá wellness produkty a produkty na snížení hmotnosti. 

Party Lite

Party Lite byla založena už v roce 1909. Primárně se zaměřovala pouze na prodej svíček. I dnes tvoří drtivou většinu prodávaných předmětů právě svíčky. Kromě toho ale Party Lite prodává i doplňky do domácnosti, vůně do domácnosti a vůně pro muže a ženy.

Vorwerk

Firma Vorwerk se zabývá spotřebiči a vybavením domácností. Koupíte u ní například vysavače nebo vybavení do kuchyně, jako je kuchyňský robot apod.

Společnost Vorwerk se zabývá prodejem a servisem vysavačů značky Vorwerk Kobold, kuchyňských přístrojů Thermomix a čističů oken. Dodává i originální náhradní díly, spotřební materiál a příslušenství, například filtrační sáčky či vakuové pytle. Nabízí také poradenství týkající se všech produktů.

FIN23

Asociace osobního prodeje

V České republice byla založena i asociace, která si klade za cíl chránit spotřebitele. A tou je právě Asociace osobního prodeje. Byla založena již v roce 1993 a zakladateli byli společnosti Avon, Oriflame a Vorwerk.

Asociace vychází z principů přijatých Federací evropských sdružení přímého prodeje SELDIA a zavázala se respektovat zásady přijaté touto federací. Vytvořila si i vlastní etický kodex, kterými jsou všechny členské společnosti vázány. Jsou v něm například definovány zásady, které musí přímý prodejce dodržovat, nebo prodejní praktiky, kterých se naopak musí zdržet. Asociace sdružuje společnosti, které jsou ochotné dodržovat etický kodex.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).