Hlavní navigace

Přímý prodej se dá dělat i seriózně a přitom slušně na něm vydělat

Autor: Shutterstock

Přímý prodej má v České republice trochu pošramocenou pověst. Podomní prodejci s „levnější elektřinou“ v nikom mnoho důvěry nevzbudí. Tohle povolání se ale dá dělat i seriózně.

Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Přímý prodej je jednou z nejstarších a nejosobnějších forem prodeje na světě. V České republice se mu věnuje přibližně 250 000 lidí. Někteří z nás si jej spojí s podomním prodejem a s praktikami tzv. Šmejdů, kteří obcházejí domy a byty v obcích a vnucují lidem levnější elektřinu a jiné služby. Případně s předváděcími akcemi, které cílí na seniory s úmyslem prodat jim nádobí s velice nadsazenou marží. To je ale pouze jedna strana mince. Mnoho firem v České republice se věnuje desítky let přímému prodeji, a to velice seriózním způsobem. Některé z firem, které se v České republice věnují přímému prodeji, uvádíme v tabulce:

Společnosti věnující se přímému prodeji
Amway
Avon
Herbalife
Just
Mary Kay
Nu Skin
Oriflame
PartyLite
Vorwerk

V České republice je tato forma prodeje na vzestupu. Dokládá to zvyšující se počet prodejců, kteří se tomuto oboru věnují, ale i zvyšující se tržby, které firmy registrují. Podle výzkumu Evropské asociace přímého prodeje SELDIA se za rok 2014 zvýšil počet prodejců oproti roku 2013 o téměř 30 000. S tím je spojené i zvýšení tržeb, které v roce 2014 dosáhly 6,4 miliardy korun. Oproti roku 2013 se jedná o 8,5% nárůst.

Jakkoli je u nás přímý prodej úspěšný, z evropského hlediska nepatříme mezi „top trhy“. Na pomyslném vrcholu je Německo, Francie, Velká Británie, Itálie a Polsko.

Jak to funguje?

Obchodník, který se rozhodne živit se tímto způsobem, se zpravidla zaregistruje u konkrétní firmy, jejíž výrobky bude následně prodávat. Často následuje i zřízení živnostenského oprávnění. A pak už vše záleží jen na jeho šikovnosti. Výrobky totiž musí doporučit a prodat on sám. Zda zvolí oslovování lidí na ulici, návštěvu v jednotlivých domácnostech či formu „homeparty“, kdy sezve několik rodin a následně jim prezentuje výrobky, je čistě na něm.

Odměna je však v tomto případě vždy formou provize. Jinými slovy, pokud nic neprodá, nic si nevydělá. Z tohoto důvodu ani tato práce není vhodná pro každého. Nekomunikativní člověk či osoba, která potřebuje každý měsíc jistotu minimálního výdělku, není vhodným kandidátem.

Prostřednictvím přímého prodeje se dá dnes koupit v podstatě cokoli:

 • kosmetické výrobky,
 • produkty zdravé výživy,
 • bankovní produkty a pojištění,
 • telekomunikační služby,
 • knihy a mnoho dalších.

Amway

Amway a její mateřská společnost Alticor je společnost, která v přímém prodeji vede, a to celosvětově. Byla založena už v roce 1959 a v současnosti její tržby dosahují 11,8 miliardy USD ročně. V České republice působí od roku 1994. Amway si asi většina z nás spojí s kosmetikou, ale firma toho prodává mnohem více:

 • výživa – doplňky stravy, potraviny, nápoje, produkty na snížení hmotnosti,
 • kosmetika,
 • domácnost – úklidové prostředky, kuchyňské potřeby atd.

Avon

Druhou celosvětově nejúspěšnější společností, která se zabývá přímým prodejem, je Avon. Její tržby dosahují celosvětově 9,95 miliardy USD. V České republice působí od roku 1991. Portfolio Avonu zahrnuje dekorativní, pleťovou a tělovou kosmetiku, vůně, módní i bytové doplňky a dekorace.

Herbalife

Společnost Herbalife také patří mezi ty nejvýdělečnější, a to s tržbami 4,8 miliardy USD ročně. Založena byla v roce 1980 a na rozdíl od Amway a Avonu se nevěnuje prodeji kosmetiky. Herbalife je zaměřena primárně na oblast wellness, dobré kondice a zdravého životního stylu. Specializuje se na:

 • výrobky pomáhající regulovat váhu,
 • produkty z oblasti sportovní výživy a fitness,
 • produkty cílené výživy – potravinové doplňky,
 • výrobky pro osobní péči – péče o pleť.

Just

Just je firma, která se zabývá produkty přírodního léčitelství. Prodeji výrobků této společnosti se v České republice věnuje 6500 poradců. Z této oblasti u nich koupíte produkty na:

 • péči o zuby, vlasy, pleť a celé tělo,
 • péči o domácnost.

Pod společnost Just spadá i společnost Nahrin, která nabízí výrobky z oblasti zdravé výživy. Prodává:

 • nápoje, šťávy a sirupy,
 • doplňky stravy,
 • koření, marinády a oleje.

Firma byla založena v roce 1930 a na český trh vstoupila v roce 1991 pod značkou JUST CS jako výhradní zástupce švýcarských výrobků JUST. Potravinové doplňky firmy Nahrin přidala do svého portfolia v roce 1995.

Mary Kay

Společnost Mary Kay funguje již od roku 1963. V současné době je zastoupena ve 35 zemích celého světa s počtem 3 000 000 přímých prodejců. Jejich velkoobchodní obrat činí zhruba 4 miliardy USD ročně. Po celém světě jejich výrobky prodává přes 3 500 000 prodejců. Jedná se o výhradně kosmetickou společnost, která prostřednictvím přímého prodeje prodává kosmetické přípravky pro muže i ženy.

Nu Skin

Nu Skin funguje od roku 1984 a zakládá si na poskytování kvalitní péče o pokožku. Rovněž u nich nakoupíte produkty na redukci hmotnosti, potravinové doplňky stravy a výživové produkty. Firma se ale zabývá i kosmetikou, a můžete se tak setkat i s produkty péče o pleť.

Oriflame

Firma Oriflame byla založena v roce 1967 a v současné době ji koupíte v 60 zemích světa. Přímému prodeji této kosmetiky se věnuje přibližně 3 500 000 poradců a poradkyň. Roční prodeje firmy dosahují 3,5 miliardy EUR.

Primárně se Oriflame zaměřuje na prodej kosmetiky, a to jak dekorativní, tak i péče o tělo. Nabízí řady pro muže i ženy. Okrajově se také zabývá wellness produkty a produkty na snížení hmotnosti. 

Party Lite

Party Lite byla založena už v roce 1909. Primárně se zaměřovala pouze na prodej svíček. I dnes tvoří drtivou většinu prodávaných předmětů právě svíčky. Kromě toho ale Party Lite prodává i doplňky do domácnosti, vůně do domácnosti a vůně pro muže a ženy.

Vorwerk

Firma Vorwerk se zabývá spotřebiči a vybavením domácností. Koupíte u ní například vysavače nebo vybavení do kuchyně, jako je kuchyňský robot apod.

Společnost Vorwerk se zabývá prodejem a servisem vysavačů značky Vorwerk Kobold, kuchyňských přístrojů Thermomix a čističů oken. Dodává i originální náhradní díly, spotřební materiál a příslušenství, například filtrační sáčky či vakuové pytle. Nabízí také poradenství týkající se všech produktů.

FIN18_tip_v_clanku_obecny

Asociace osobního prodeje

V České republice byla založena i asociace, která si klade za cíl chránit spotřebitele. A tou je právě Asociace osobního prodeje. Byla založena již v roce 1993 a zakladateli byli společnosti Avon, Oriflame a Vorwerk.

Asociace vychází z principů přijatých Federací evropských sdružení přímého prodeje SELDIA a zavázala se respektovat zásady přijaté touto federací. Vytvořila si i vlastní etický kodex, kterými jsou všechny členské společnosti vázány. Jsou v něm například definovány zásady, které musí přímý prodejce dodržovat, nebo prodejní praktiky, kterých se naopak musí zdržet. Asociace sdružuje společnosti, které jsou ochotné dodržovat etický kodex.