Hlavní navigace

Povinné ručení už nabízí 13 pojišťoven. Na trhu je nový hráč, limity jdou k 250 milionům

5. 6. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Je sice povinné, ale za tu pohodu to stojí. Povinné ručení začala nabízet další pojišťovna. Kdo chce mít klidné spaní, může si připlatit za maximální limit, který dosahuje čtvrt miliardy korun. Máme pro vás přehled pojišťoven a jejich plnění.

Pokud hledáte levné povinné ručení, máme pro vás špatnou zprávu. Tento typ pojištění stále mírně zdražuje s tím, jak stoupá počet pojistných událostí a doslova dramaticky se zvyšuje pojistné plnění za újmu na zdraví.

Když jde jen o „plechy“, po nehodě naštvaně zamáčknete slzu v oku, přežijete papírování a život jde dál, pokud zrovna nesestřelíte náklaďák vezoucí tucet vozidel Bugatti Veyron. Jakmile jde ale o zdraví nebo o život, plnění jde do desítek i stovek milionů. Poškození či pozůstalí mají vysoké šance vysoudit náhradu škody, a pakliže nemáte dostatečné krytí, co nezaplatí pojišťovna, jde z vaší kapsy.

Udělali jsme proto přehled pojišťoven a jejich maximálních limitů plnění z povinného ručení, které si u nich můžete sjednat.

250 milionů

Zatím nejvyšší limit povinného ručení nabízí jen Direct pojišťovna, a to rovných 250 mil. korun. Vyšší limit zatím na českém trhu nenajdete.

200 milionů

Limit 200 milionů korun si můžete sjednat u tří pojišťoven: u Allianz, ČSOB a Generali.

140–150 milionů

Vyšší limit 150 milionů korun vám nabídne Česká pojišťovna, Kooperativa a Slavia.

O 10 milionů nižší limit, tedy 140 milionů korun má AXA a Pojišťovna VZP.

111 milionů

Exotickou částku nabízí pouze Česká podnikatelská pojišťovna.

100 milionů

Maximální limit 100 milionů korun vám nabídnou už jen tři pojišťovny. Hasičská vzájemná pojišťovna, PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna a Slavia pojišťovna patří mezi menší pojišťovny, proto to s limity moc nepřehánějí. Tento na dnešní poměry nízký limit má ale i UNIQA pojišťovna.

Dlužno dodat, že minimální zákonný limit je 35 mil. Kč, ten však neřeší situaci, pokud je způsobená škoda vyšší. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším limitem je přitom řádově ve stokorunách ročně.

Nováčkem je Pojišťovna VZP, ta ke konci roku 2017 ještě povinné ručení nesjednávala, tak si na data musíme počkat až v letošním roce.

Povinné ručení v roce 2018 a maximální limity plnění
Pojišťovna Maximální limit plnění
Allianz pojišťovna 200 mil. Kč
AXA pojišťovna 140 mil. Kč
Česká podnikatelská pojišťovna 111 mil. Kč
Česká pojišťovna 150 mil. Kč
ČSOB pojišťovna 200 mil. Kč
Direct pojišťovna 250 mil. Kč
Generali pojišťovna 200 mil. Kč
Hasičská vzájemná pojišťovna 100 mil. Kč
Kooperativa pojišťovna 150 mil. Kč
Pojišťovna VZP 140 mil. Kč
PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna 100 mil. Kč
Slavia pojišťovna 150 mil. Kč
Uniqa pojišťovna 100 mil. Kč

Největší a nejmenší

Největší pojišťovnou v povinném ručení stále zůstává Čeká pojišťovna. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven (tabulka níže). I když… Za jejími patami stojí Kooperativa pojišťovna a také Česká podnikatelská pojišťovna, obě přitom patří do stejné skupiny Vienna Insurance Group, v souhrnném počtu tak měly ke konci loňského roku 2 755 529 klientů. Česká pojišťovna naproti tomu patří do skupiny Generali a společně s Generali pojišťovnou měla 2 399 957 klientů, což takto konsolidovaně ukazuje na pomyslné druhé housle.

Mezi malé pojišťovny patří Slavia pojišťovna s cca 150 tisíci klienty a Hasičská, která jich má necelých 56 tisíc.

Pidipojišťovnou co do počtu klientů povinného ručení je PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna, která jich má necelých 1200. Je to způsobeno zvláště tím, že si své klienty vybírá, resp. klienty doporučují stávající členové pojišťovny a v jejich vlastním zájmu je, aby šlo o zodpovědné pojistníky a pojišťovna tak ideálně moc nemusela plnit. Pokud si nejste jistí svým řidičským uměním, nebo máte tu a tam nehodu, do „Klubovky“, jak se této pojišťovně slangově říká, nechoďte, moc dlouho byste se tam neohřáli.

Dcera zdravotní pojišťovny

Novým hráčem na trhu povinného ručení je Pojišťovna VZP (PVZP). Lidé si její název často pletou se zdravotní pojišťovnou VZP. Vysvětlíme si to. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (VZP), tedy zdravotní pojišťovna, vlastní Pojišťovnu VZP (PVZP), tedy komerční pojišťovnu. Proč ta maškaráda? Samotné zdravotní pojišťovny nesmějí podnikat, proto si zřizují vlastní dceřiné společnosti.

Takže už víte, že VZP má svoji komerční Pojišťovnu VZP. Ale není sama, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví má také vlastní komerční pojišťovnu – Vitalitas pojišťovnu.

skoleni_7_4

Pojišťovna VZP získala povolení od ČNB k provozování pojištění odpovědnosti z provozu vozidla teprve 23. 11. 2017. Na webu PVZP však už je možné povinné ručení sjednat. Z počátku PVZP začínala hlavně s cestovním pojištěním a zdravotním pojištěním cizinců, následovalo soukromé zdravotní pojištění běžných občanů a úrazové pojištění. V současné době už nabízí i majetkové pojištění a kromě automobilů u ní pojistíte i domácnost a podnikatelská rizika.

Povinné ručení a počet pojištěných vozidel
Pojišťovna Počet pojištěných vozidel k 31. 12. 2017
Allianz pojišťovna 867 746
AXA pojišťovna 312 875
Česká podnikatelská pojišťovna 1 204 907
Česká pojišťovna 1 737 147
ČSOB pojišťovna 624 028
Direct pojišťovna 240 356
Generali pojišťovna 662 810
Hasičská vzájemná pojišťovna 55 818
Kooperativa pojišťovna 1 550 620
Pojišťovna VZP 0
PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna 1165
Slavia pojišťovna 144 929
Uniqa pojišťovna 430 704

Zdroj dat: Česká kancelář pojistitelů

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).