Hlavní navigace

Poštovní spořitelna mění ceny

18. 12. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přelom roku si za čas změny zvolila i Poštovní spořitelna. Svým klientům připravila jedny z nejrozsáhlejších změn, s jakými se český trh setká. Vedle úpravy cen všemi směry zřizuje nové programy, kterými chce jít s dobou a trendem rozhýbaným jinými bankami.

První změna se týká vedení účtu. Zatímco do konce roku zaplatí klienti s Postžirovým účtem za vedení a měsíční výpisy celkem 12 Kč měsíčně, od nového roku si budou moci vybrat z několika variant, kde nejlevnější stojí o 3 Kč více, 15 Kč/měsíc. Výjimkou je juniorský účet, kde zůstává součet poplatků neměnný, na 10 Kč za měsíc.

Tabulka č. 679
Vedení účtu s měsíčními výpisy
Program Kč/měsíc
Klasik 15
Rodina 50
Plus 90
Elektron 70
Junior 10
Senior 15

Čím se jednotlivé programy liší?
je určen pro nezletilé klienty ve věku 15 – 18 let, ale ve výjimečných případech ho mohou využívat mladí až do 26 let věku. Zdarma mladí dostanou MAX kartu a zasílání výpisů z účtu, které bude do plnoletosti dostávat i zákonný zástupce. je určen pro nezletilé klienty ve věku 15 – 18 let, ale ve výjimečných případech ho mohou využívat mladí až do 26 let věku. Zdarma mladí dostanou MAX kartu a zasílání výpisů z účtu, které bude do plnoletosti dostávat i zákonný zástupce. 

Ruku v ruce se zvýšením poplatku za vedení a měsíční výpisy se opticky zlevňuje jiná četnost zasílání výpisů než měsíční. Nezapomeňme, že v ceně za vedení účtu jsou již započítány poplatky za měsíční zasílání výpisů ve výši minimálně 15 Kč a zlevnění, které ukazuje následující tabulka, nepřevyšuje 12 Kč. I zde tedy dochází k faktickému zvýšení ceny minimálně o 3 Kč.

Tabulka č. 680
Četnost výpisů Starý poplatek (Kč/měsíc) Nový poplatek (Kč/měsíc)
Po každém obratu 100 90
Týdně 50 38
Dekádně 36 25

U programů Klasik, Rodina, Plus a Elektron dochází k zavedení poplatku za vklad na účet MAX kartou ve výši 3 Kč, čímž je dorovnán na úroveň ostatních způsobů vkladu hotovosti. Ani výběr nezůstává nepostižen – bez ohledu na dodržení či překročení limitu klienti zaplatí 7 Kč (oproti současným 5 a 8 Kč). Výběr šekem podraží o 2 Kč na 12 Kč.

Zvyšování poplatků se více dotkne klientů s programy Junior a Senior. Za mimořádný výpis zaplatí 30 Kč místo 15 Kč, za blokaci účtu či výplatního šeku si připlatí o 50 Kč více na 200 Kč, za objednané tiskopisy si připlatí 50 haléřů na 1 Kč a při vyhotovení opisu z účtu s fotokopií dokladu zaplatí místo 50 rovných 100 Kč.

skoleni_29_6

Poplatky se zvýší ale i u běžných, takřka každodenních operací. Senioři zaplatí za výběr MAX kartou 6 Kč bez ohledu na limit (dosud při výběru do limitu platili pouze 4 Kč), stejnou částku budou hradit i junioři, pro které je poplatek za výběr MAX kartou nový. Při výběru šekem vzroste poplatek oběma skupinám na 10 Kč, přičemž pro juniory představuje zražení 5 Kč a pro seniory 2 Kč.

Změny sazeb Poštovní spořitelny se dotknou všech klientů této divize ČSOB (včetně firemní klientely, které podobně jako nepodnikatelům Postžiro zdraží Postkonto), ale přestože v procentním vyjádření vypadají nové sazby vůči starým hrozivě, Poštovní spořitelna i nadále patří mezi nejlevnější banky na českém trhu.

Anketa

Je to malý, potlučený, shrbený a škrábe to na dveře. Co je to?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).