Hlavní navigace

Podílové fondy: Investujte, do čeho chcete

1. 6. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Spořit a ještě na tom vydělat. To je smyslem investic do podílových fondů. Jak si ale podílové fondy stojí? A stojí za to do nich své peníze vkládat, nebo je lepší je nechat pod polštářem? Investovat ano – ale s rozmyslem a správně. Jak si podílové fondy stojí?

Podílové fondy jsou různé. Některé nabízejí vysoké zhodnocení „když to vyjde“, ovšem vysoké znehodnocení v opačném případě. Jiné jsou ve slibech a prognózách střídmější a ani případný pokles jejich hodnoty nebývá tak dramatický. A jsou fondy, které garantují, že vše, co k nim vložíte, vám vrátí a ještě něco přidají.

Jaké „potenciální“ zhodnocení fond nabízí, závisí především na aktivech, do jakých investuje. Základní dělení je na fondy akciové (investují do akcií a jsou „nejrizikovější“ kategorií), dluhopisové (v jejich portfoliu naleznete zejména obligace) a peněžního trhu (které ukládají peníze do bank a kupují krátkodobé cenné papíry). Dalšími typy jsou realitní fondy (investují do nemovitostí) a smíšené fondy (jejich investice závisí na rozhodnutí fondu) či fondy fondů (kupují podílové listy jiných fondů).

Specifickými fondy jsou zajištěné fondy, které garantují buď maximální ztrátu, návratnost investice nebo minimální zhodnocení investice, ale způsob, jakým investují, zůstává běžnému drobnému investorovi skryt. Investiční strategie bývá zahalena rouškou tajemství též u hedge fondů, které slibují nadprůměrné výnosy, ale jak jich dosahují, si jejich manažeři často nechávají pro sebe.

O rizikovosti a možném zhodnocení investice rozhoduje též region, v němž podílový fond investuje.

Dobu investice nepodceňujte!

Čas, jaký chcete zhodnocení svých prostředků věnovat, je velmi důležitým, a dalo by se říci základním, atributem vašeho rozhodnutí. Pokud budete potřebovat finanční prostředky do roka a do dne, zřejmě pro vás nebude akciový fond vhodný. Sice může dosahovat nadprůměrného zhodnocení, ale právě onen „průměr“ se projevuje až v delším časovém horizontu.

Budete-li hledat v nízkém věku umístění vašich úspor na stáří, nebojte se přijmout vyšší riziko akciových fondů i s tím vědomím, že krátkodobě může dojít k poklesu hodnoty vaší investice. Z dlouhodobého pohledu (při rozložení investice do více druhů akciových fondů) se vám to téměř jistě vyplatí. U bezpečných fondů naopak tratíte „potenciální výnos“ a s největší pravděpodobností se jen stěží ubráníte inflaci.

Zhodnocení českých podílových fondů

Vývoj hodnoty českých podílových fondů velmi dobře zachycuje index MPF, který je složen z jedné třetiny z bezpečných fondů peněžního trhu, z druhé třetiny středně bezpečných dluhopisových fondů a z třetí třetiny z akciových fondů. Reprezentuje jakési fiktivní „portfolio“, které je složeno z českých podílových fondů podle objemu spravovaných prostředků k určitému datu.

Index MPF je počítán od 1. listopadu 2006 a do konce května tohoto roku si připsal přes 4,3 %.

Index MPF 1. 11. 2006 - 30. 5. 2007

Zhodnocení, nebo bezpečnost?

Při rozhodování investic je třeba brát v úvahu časový horizont. Důvodem je především to, že při špatném odhadu doby investice můžete potřebovat prodat podílové listy v době poklesu hodnoty podílu. U fondů peněžního trhu, které jsou určeny pro krátký časový horizont, toto nehrozí (tak zřetelně), jak ukazuje graf vývoje Sporoinvestu, největšího českého podílového fondu.

Sporoinvest 1. 9. 2007 - 30. 5. 2007

Zhodnocení fondu ovšem odpovídá investiční strategii. Roční zhodnocení Sporoinvestu k 30. květnu 2007 dosáhlo 0,79 %, a neporadilo si tak ani s inflací, která atakovala 2,5% metu. Obdobná situace je u všech fondů peněžního trhu.

Dluhopisové fondy jsou více volatilní, navíc jim v posledních letech „nepřálo štěstí“. Ukázkou vývoje dluhopisového fondu je IKS Dluhopisový.

IKS Dluhopisový 1. 9. 2007 - 30. 5. 2007

Roční zhodnocení uvedeného fondu dosahuje dokonce záporných hodnot (-0,82 %). Tyto fondy jsou ovšem určeny pro investice od 3 let – a za tři poslední roky dosáhl zhodnocení 9 %, a dokázal tak pokrýt inflaci, navzdory tomu, že dluhopisové fondy nejsou zrovna v kurzu. Obdobná situace je též u ostatních fondů, byť v této „kategorii“ jsou již větší rozdíly podle regionálního zaměření fondů.

Akciové fondy jsou zpravidla nejvíce volatilní – jejich hodnota se mění nejvíce. Protože se ale v posledních letech akciím velmi dařilo, snížila se též volatilita akciových fondů. Ukázkou je ČSOB akciový mix.

ČSOB Akciový mix 1. 9. 2007 - 30. 5. 2007

Zhodnocení fondu bohatě překonalo inflaci a dosáhlo za uplynulý rok 9,25 %. Obdobných výsledků se podařilo docílit též ostatním českým akciovým fondům, byť i zde jsou již větší rozdíly. U akciových fondů zejména je ale třeba se dívat na dlouhodobější zhodnocení. Tříleté dosahovalo v tomto případě 54,14 %, ovšem pětileté jen 48,71 %. To ale není žádná tragédie, odpovídá to dlouhodobosti investice. A obdobných výsledků dosahovaly i další fondy (zde jsou rozdíly již mnohem vyšší – obdobné je především vyšší zhodnocení za tři roky než za pět let).

Fondy s největším zhodnocením za uplynulý rok*
HGIF-SINGAPORE EQUITY ad 36,49 %
STOCK ISTANBUL VT 33,59 %
RAIFFEISEN EVROPSKÝ RŮSTOVÝ 29,91 %
EMIF TURKEY 29,03 %
SGAM FUND EQUITIES INDIA P 28,67 %

* Počítáno YTD – za rok k dnešnímu datu.

skoleni_13_10

Investujte, do čeho chcete

Investovat lze téměř do čehokoli nejen s podílovými fondy. Investovat můžete do zlata, aniž byste žlutý kov kdy viděli, investovat můžete do ropy, aniž by vám hrozilo, že před vaším domem zastaví kamión s cisternou. Investovat můžete buď přímo, nebo pomocí investičních certifikátů… nebo prostřednictvím podílových fondů.

Jednu z posledních novinek v „alternativním“ investování přinesla ČSOB – fondy vodního bohatství. S nimi mohou investoři cílit své investice do firem, které se zabývají zpracováním a distribucí vody. O tom, že vodní hospodářství skrývá prostor pro zajímavou investici, svědčí i výnosy z tohoto odvětví v posledních třech letech. Byly totiž až o 10 % ročně vyšší než průměrný výnos světových akcií, uvedl Jan BartaČSOB Asset Management.

Anketa

Kde máte většinu svých prostředků?

31 %
5 %
43 %
8 %
13 %
Odpovědělo 153 čtenářů.

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).