Hlavní navigace

Akcie a podílové fondy: Kde šlo zbohatnout?

3. 1. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Minulé výnosy na kapitálovém trhu zdaleka neznamenají výnosy budoucí. Přesto neškodí menší ohlédnutí za výnosy akcií a podílových fondů v uplynulém roce. Kam jste měli před rokem investovat, abyste se dnes mohli těšit nejvyšším výnosům? Kde jste naopak mohli prodělat?

Investovat do akcií a podílových fondů není jen tak. Je třeba zvážit veškerá rizika, která jsou s investicí spojena. Zejména se jedná o riziko investiční, které zjednodušeně říká, že žádná investice se nemusí vyvíjet tak, jak si investor představoval. Toto riziko lze snížit především rozložením investice (tj. pořízením většího počtu různých akcií, podílových listů či jiných nástrojů) a prodloužením časového horizontu investice.

Pokud nakoupíte jedinou akcii (jedinou nikoli ve smyslu jednoho kusu, ale jednoho titulu, tedy např. 100 akcií ČEZu), je, opět zjednodušeně řečeno, větší pravděpodobnost, že vám investice prodělá, než když si pořídíte dva akciové tituly (např. 50 akcií ČEZu a 35 akcií Orco). Když akcie jedné společnosti budou klesat, mohou propad zmírnit akcie druhé.

Prodloužení investičního horizontu také pomáhá snížit investiční riziko. Historická data ukazují, že v dlouhém horizontu akciové trhy navzdory občasným (i poměrně hlubokým) propadům rostou.

Rozhodovat se o nákupu akcií podle předchozích výkonů rozhodně není rozumné. O výnos jde samozřejmě především, ovšem je třeba se na něj, zejména u akciových investic, dívat v delším horizontu. Jednoroční pohled je naprosto nedostatečný.

Kurzy akcií také nejsou zcela vypovídající. Zejména u společností, které vyplácejí tučné dividendy, jsou spíše zavádějící. Výplata dividendy se v kurzu akcie projeví poklesem, který ale není ovlivněn špatným hospodařením či chybným (nebo rizikovým) rozhodnutím vedení společnosti, ale pouze a jedině přesunem peněz od společnosti k akcionářům.

Přeneseně se výplata dividend projeví též v nižším růstu burzovních (a jiných) indexů. A totéž, co bylo uvedeno o akciích, platí bezezbytku i o podílových fondech. Pokud podílový fond vyplácí výnosy svým podílníkům, hodnota podílových listů může růst pomaleji nebo vůbec.

Orientační výkonnost SPADových titulů
Akcie Přibližná výkonnost
1 rok 5 let
CETV 5%  –
ČEZ 33% 1236%
Erste Bank 17%  –
Komerční banka  –10% 212%
Orco 51%  –
Philip Morris  –40% 35%
Telefónica O2  –9% 37%
Unipetrol 2% 445%
Zentiva 11%  –

Poznámka: Výkonnost je pouze orientační.
Zdroj: akcie.mesec.cz

V tabulce orientační výkonnosti jsou zahrnuty pouze tituly, které jsou na pražské burze obchodovány déle než jeden rok. U titulů, které jsou obchodovány kratší dobu než 5 let, není uvedena pětiletá výkonnost.

V letošním roce nejvíce ze SPADových titulů posílily akcie společnosti Orco. Naopak nejvíce poklesla tabáková společnost Philip Morris, na jejíchž akciích se podepsala zvýšená spotřební daň a snížená spotřeba při tvrdé konkurenci na poli legálních narkotik. Pouze připomínám, že v růstu není zohledněn vliv dividend.

Z uvedené výkonnosti je patrné, že navzdory letošním poklesům tří spadových titulů je jejich bilance v pětiletém horizontu kladná. Ve všech případech – Komerční banka, Philip MorrisTelefónica – se navíc jedná o společnosti, které vyplácejí pravidelně dividendy, a tedy jejich výnos pro akcionáře je vyšší, než by mohlo být zřejmé z prostého srovnání výkonnosti.

Mezi podílovými fondy ve výkonnosti dominují dravé zahraniční akciové fondy se zaměřením na rychle se rozvíjející regiony. Čtyři fondy s nejvyšším meziročním přírůstkem (přes 80 %) investují do čínského regionu, další do Latinské Ameriky (přes 50 %). U těchto fondů je ale třeba počítat i s kursovým rizikem a posilující korunou.

Nejvyužívanější podílové fondy v České republice, zahrnuté v indexu MPF, přinesly svým podílníkům výnosy uvedené v tabulce.

Orientační výkonnost českých podílových fondů
Podílový fond Typ fondu Investiční společnost Přibližná výkonnost
1 rok 5 let
Sporoinvest peněžního trhu IS ČS 1,6% 11,5%
Sporotrend akciový IS ČS 7,3% 172,9%
Sporobond dluhopisový IS ČS 1,7% 22,1%
IKS Peněžní trh peněžního trhu IKS KB 1,7% 12,6%
IKS Dluhopisový dluhopisový IKS KB 0,9% 14,8%
ČSOB akciový mix akciový ČSOB IS 9,2% 29,0%
Fond korporátních dluhopisů dluhopisový ČP Invest 1,9% 21,8%
IKS Světových indexů akciový IKS KB 2,5%  –16,8%
Fond globálních značek akciový ČP Invest 10,0% 25,8%
Pioneer akciový fond akciový Pioneer Investments 12,9% 16,7%
Trendbond dluhopisový IS ČS 0,5% 16,6%
Pioneer obligační fond dluhopisový Pioneer Investments 1,2%  –
Pioneer Sporokonto peněžního trhu Pioneer Investments 1,6% 10,0%
Fond peněžního trhu peněžního trhu ČP Invest 1,6% 9,1%

Poznámka: Výkonnost je pouze orientační.
Zdroj: akcie.mesec.cz

Jak vybírat investici v roce 2007?

Výběr způsobu investice by měl v roce 2007 probíhat stejně, jako v kterémkoli jiném roce – měl by především zapadat do plánu rodinných financí. Pokud se například chystáte v nejbližších třech letech pořizovat nový byt a chcete za tím účelem spořit, není vhodné investovat do akcií, a když, tak jen malou část portfolia. Tříletý horizont je příliš krátký a můžete peníze potřebovat v době, kdy dojde k poklesu hodnoty investice.

školení říjen - GDPR

Naopak pokud plánujete investici dlouhodobější, např. na důchod, který očekáváte za deset a více let, neměli byste váhat a i větší část úspor určenou na stáří svěřit do péče akciových trhů. Výkyvy hodnoty investice vás neohrozí, a v dlouhodobém horizontu se akciová investice vyplácí nejvíce.

S konkrétním umístěním investice je ale třeba být obezřetný. Akciové trhy jsou na svých dlouhodobých či historických maximech a očekáváno je zpomalení tempa růstu světové ekonomiky.

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).