Hlavní navigace

Plaťte bezhotovostně, prosí obchodníci. Hotovost ale přijímají

19. 3. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Bezhotovostní placení se v době koronavirové epidemie stalo preferovanou formou úhrady v obchodech. Je to jedno z opatření, kterým se personál prodejen snaží chránit proti případné nákaze. Hotovost však obchody berou stále.

O placení kartou či mobilem prosí zákazníky obchody i čerpací stanice. Chtějí tím minimalizovat přímý styk personálu s hotovostí.

Obsluha čerpacích stanic žádá osobně zákazníky, aby dávali přednost bezhotovostní platbě kartou. Děkujeme, že lidé jsou ve většině případů ochotni této prosbě vyhovět a personál přijímá hotovostní platby jen výjimečně, říká Michal Janda, marketingový manažer OMV Česká republika.

Společnost se podle něj snaží vedle zavádění opatření nařízených vládou iniciativně přispět k minimalizaci dopadu nákazy koronavirem jak na své zaměstnance, tak i na zákazníky.

Mimořádná opatření přijala také Benzina. Při platbě by (zákazníci) měli preferovat mobilní aplikace či platební karty a platbu v hotovosti využívat pouze v krajních případech. V případě nutnosti navštívit prodejnu je nezbytné vstupovat s ochranou nosu a úst, vstupovat jednotlivě, udržovat rozestupy minimálně dva metry a dodržovat limit maximálně dvou zákazníků v prodejně, řekl ředitel sítě čerpacích stanic Benzina Marek Zouvala. Firma v současné době vybavuje všech svých 416 stanic přepážkami z plexiskla.

K bezhotovostnímu placení vyzývá také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). O platbu kartou obchodníci prosí stejně jako o dodržování další opatření, jako jsou zakrytá ústa při vstupu do obchodu a dodržování minimálního odstupu 2 metrů mezi osobami. Hotovost ale obchodníci berou i nadále, nevím o nikom, kdo by ji odmítal, řekl redakci Měšec.cz prezident SOCR ČR Tomáš Prouza.

Ví se, že koronavirus dokáže přežít na různých površích různou dobu. Jde řádově o hodiny až dny. Zda se člověk může manipulací s penězi nakazit, však není jasné. Jistota je umýt si (případně vydezinfikovat) po manipulaci s nimi ruce.

Čína peníze dezinfikuje nebo ničí, ČNB je v klidu

Česká národní banka (ČNB) uvedla, že žádná speciální opatření v této souvislosti nechystá.

ČNB v této chvíli neprovádí a ani neplánuje žádná speciální opatření v oblasti nakládání s hotovostními penězi. Bankovky a mince zpracovává standardním způsobem jako jiné centrální banky, uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Podle ní výzkumy provedené v minulosti u nás i v zahraničí neprokázaly, že by pracovníci bank, pošt a další, kteří často pracují s penězi, trpěli nakažlivými nemocemi více než ostatní. Nikdy se také neprokázalo, že by byl peněžní oběh příčinou šíření nějaké epidemie. Ani Světová zdravotnická organizace (WHO) nevydala varování týkající se přenosu koronaviru bankovkami.

Bez ohledu na výzkumy či jistotu, jestli se člověk přes peníze může nakazit, centrální banka v Číně začala potenciálně infikované peníze dezinfikovat, nebo rovnou ničit. Podle serveru CNN musejí nyní všechny čínské banky dezinfikovat hotovost a poté peníze skladovat sedm až 14 dní, než je pustí do oběhu. Hotovost, která pochází z vysoce rizikových oblastí, jako jsou nemocnice nebo trhy, má být stažena z oběhu a místo dezinfekce může být zničena.

dan_z_prijmu

Čínská centrální banka kvůli tomu plánuje vydat nové bankovky. Do nejvíce postiženého města Wu-chan, které se nyní vzpamatovává z nákazy koronavirem, už banka dodala nové peníze v hodnotě 4 miliard juanů. Mezi další opatření patří pozastavení fyzických peněžních převodů mezi těžce zasaženými provinciemi, aby se omezila možnost přenosu viru během přepravy hotovosti.

Vědci z Oxfordské univerzity v roce 2012 testovali peníze používané v Evropě. Testy ukázaly, že bankovky obsahují průměrně 26 000 bakterií. Jiná švýcarská studie z roku 2008 zjistila, že některé buňky viru chřipky mohou na švýcarských bankovkách vydržet až 17 dní.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).