Hlavní navigace

Názory k článku Plaťte bezhotovostně, prosí obchodníci. Hotovost ale přijímají

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 3. 2020 17:25

  MaT

  A nechtěli by provozovatelé čerpacích stanic tuto situaci využít jako příležitost a motivaci k "upgradu"? Mně se moc líbilo, jak to funguje u čerpacích stanic v USA - tam je totiž většinou terminál na karty rovnou u stojanu. Takže člověk přijede, strčí tam kartu (aspoň před pár lety, dneska už by to šlo taky krásně bezkontaktně), zadá, za kolik maximálně chce natankovat a rovnou tankuje. No a když dotankuje, tak sedá do auta a odjíždí. Pokud náhodou natankujete méně, než částka, co jste na začátku zvolili, třeba se Vám do nádrže už víc nevejde, nic se neděje. Strhne se z karty jen ta částka, za kterou jste natankovali.

  Má to spoustu výhod - dovnitř do krámku ani nemusíte. Nezdržujete ostatní - hned po dotankování od stojanu vypadnete. U nás to někdy vypadá tak, že ten co dotankoval, tak si vevnitř ještě vybírá cigarety, nanuka, směs do ostřikovačí, skočí si na záchod a pak jde zaplatit. A mezi tím k tomu stojanu nemůže najet další vůz. Ano, já si sice fronty u benzinek hlavně pamatuji ze svého dětství, ale i dnes jsou ty pumpy, kde se fronty tvoří - třeba Tank Ono (proč asi). A zase kdyby někdo chtěl od stojanu poodjet, přeparkovat to a pak jít teprve zaplatit, tak na Vás ještě někdo vyletí, že chcete odjet bez placení.

  Obecně více plateb kartou bude znamenat, že na pokladně té čerpací stanice bude méně peněz (ideálně skoro žádné). Takže by pak mohla úplně vymizet i různá přepadení čerpacích stanic, když tam nebude skoro žádán hotovost, co by stála za řeč.

  Zatím jsem v ČR takovéto tankování viděl jen u některých čerpacích stanic řetězce Makro. Škoda, že se to nešíří dál. Zrovna v aktuální epidemické situaci by to myslím mělo o to větší smysl.

  Že by "pumpaři neměli co žrát"? Tak ono i v USA tam obvykle u té pumpy někdo stále je - ale třeba sedí ve skleněné kukani a jen na to dohlíží. A případně tedy bere i ty hotovostní platby, když už se nějaký takový exot jednou za čas objeví. Nebo když je tam ten obchod, tak se věnuje obchodu - ale samotný "benzín" se prodává v podstatě sám...

 • 21. 3. 2020 9:36

  Lol Phirae

  Na benzínkách Shell a Globus se dá platit přes mobilní aplikaci Masterpass (včetně navázání na zákaznické karty Shellu/Globusu) nafocením QR kódu na stojanu. Pak má ještě vlastní aplikaci Benzina, tu tedy vřele nedoporučuju, extrémně nespolehlivé a nelze navázat na tankovaví kartu Benziny, přičemž platba aplikací žádné slevy už nedává.

 • 23. 3. 2020 16:01

  Jehovista

  Tak v te americe to je znouze ctnost. Maji tam vic gauneru co odjizdi bez placeni, tak to vyresili timto zpusobem. Dostat cloveka ke kase je pro benzinku ziskove, protoze si tam obvykle jeste neco dalsiho koupi. Ted asi neni idealni doba na podobne pruzkumy, ale me prijde, ze mozna tak 1 clovek z deseti plati akorat ten benzin.

 • 23. 3. 2020 20:47

  MaT

  Tak to já asi budu ten jeden z deseti. K benzince jezdím pro benzin, až si budu chtít nakoupit (nejen jídlo), tak si spíš raději zajdu/zajedu do normálního obchodu, kde to skoro určitě bude levnější...

  A mně to hlavně fakt přijde pohodlnější, že bych dovnitř ani nemusel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).