Hned zacatek clanku:
"Před časem jsme vás v článku Europlatby, někde bez poplatku, jinde i 350 Kč informovali o tom, že posílat platbu do zahraničí nemusí být vždy levná záležitost, případně záležitost několika desetikorun. Informace v článku obsažené se však týkaly pouze:
Evropské unie,
Evropského hospodářského prostoru,
vybraných zemí – Švýcarsko, Monako, San Marino.
Pokud posíláte peníze do země, která nespadá ani do jedné z výše uvedených kategorií, netýká se vás pojem europlatba, ale zahraniční platba. Mohlo by se zdát, že již za europlatbu platíte poměrně vysoké částky. U zahraničních plateb tomu ale není jinak."
Dovolil bych si informace v článku trochu upřesnit. Místo "zahraničních plateb" bych doporučil používat spíše terminologii "ostatní zahraniční platby", protože i europlatby jsou zahraničními platbami.
Naprosto zásadním nedostatkem je ale nerozližování "OUR" a "SHA" plateb. Částky uvedené v článku u odchozích plateb jsou typu "SHA", tedy že odesilatel platby platí pouze poplatky své banky, příjemce ale zaplatí další poplatek za příchozí platbu, který může být ve stejné výši, ale dokonce i mnohem vyšší. Přestože v obchodním styku je typ SHA platby brán jako standard (SEPA platby ani jinak poslat nejdou), doporučuji si to předem s příjemcem platby dohodnout, protože se klidně může stát, že když budete posílat do Chorvatska zálohu za apartmán, tak vám příjemce napíše, že neobdržel celou částku a chce doplatit zbytek (vy tak budete posílat znovu a zaplatíte nové poplatky). Případně zaplatíte převodem pokutu maďarské policii a při příští návštěvě se dozvíte, že vůči Vám eviduje dluh.
Zpravidla mají banky v ceníku, že u OUR plateb zaplatíte poplatek jako u SHA platby plus "výlohy zahraničních bank", které mohou jít i do tisíců korun (dle částky, dle toho, přes kolik korespondenčních bank platba jde). Proto je dobré, pokud některá banka nabízí OUR platbu za paušál, např. FIO, která má za "mezinárodní platbu v jiné měně než EUR" v režimu OUR poplatek 500 Kč.
Také je dobré upozornit na to, že ceníky bank nejsou "vytesané do kamene". Pro ty, kdo posílají často a velké částky lze uzavřít dohodu s dealingovým oddělením a dohodnout si nejen lepší kurzy, ale i nižší (klidně i nulové) poplatky.
Každopádně pro malé i velké platby téměř vždy vychází výhodněji devizové společnosti http://trhy.mesec.cz/clanky/prisnejsi-podminky-procistily-trh-devizovych-spolecnosti-nektere-neprezily/?_ga=1.39623075.1030533139.1470721704 než banky. Nižší poplatky, lepší kurzy.
V článku chybí ještě jeden rozměr a to měny, ve kterých se dá platba poslat. Nedávno jsem potřeboval poslat Dánské koruny do Dánska. Chtěl jsem je poslat z AirBank, protože má poplatek nízký ale ouha - DKK poslat prostě neumí :( Musel jsem poslat z jiné banky s vyšším poplatkem.
Jo, to je dobrý postřeh. Poslat eura, dolary či britské libry, to umí každý. Ale jak chce člověk poslat nějakou exotičtější měnu (a když jsme u těch devizovek, tak pro některé je exotickou měnou i měna sousedních států, jako Polsko nebo Maďarsko), tak to začne být zajímavé.
U drobných plateb (typicky nákupy na eBay, Allegru,...) vychází nejvýhodněji dohodnout se s příjemcem na platbě v EUR.