Spočítejte si...

Zavřít

Názory k článku
Platby do zahraničí: připravte se na tučné bankovní poplatky

Seafort
Seafort (neregistrovaný) 195.113.151.---
18. 11. 2016 8:02 Nový

Re: Platby do zahraničí: připravte se na tučné bankovní poplatky

celé vlákno

Opět nepřesné údaje. Posílal jsem EURa do Německa u Airbank a transakce mě stála 25 kč !!!

qwert
qwert (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
18. 11. 2016 8:37 Nový

Re: Platby do zahraničí: připravte se na tučné bankovní poplatky

celé vlákno

Ne. to jenom vy neumíte číst.
Poslání EUR do německa je Europlatba a těch se tento článek netýká.

anonym
anonym (neregistrovaný) ---.ip128.fastwebnet.it
18. 11. 2016 8:41 Nový

Re: Platby do zahraničí: připravte se na tučné bankovní poplatky

celé vlákno

Hned zacatek clanku:
"Před časem jsme vás v článku Europlatby, někde bez poplatku, jinde i 350 Kč informovali o tom, že posílat platbu do zahraničí nemusí být vždy levná záležitost, případně záležitost několika desetikorun. Informace v článku obsažené se však týkaly pouze:

Evropské unie,
Evropského hospodářského prostoru,
vybraných zemí – Švýcarsko, Monako, San Marino.

Pokud posíláte peníze do země, která nespadá ani do jedné z výše uvedených kategorií, netýká se vás pojem europlatba, ale zahraniční platba. Mohlo by se zdát, že již za europlatbu platíte poměrně vysoké částky. U zahraničních plateb tomu ale není jinak."

Patrik Chrz aura:92
18. 11. 2016 8:27 Nový

Upřesnění informací v článku

Dovolil bych si informace v článku trochu upřesnit. Místo "zahraničních plateb" bych doporučil používat spíše terminologii "ostatní zahraniční platby", protože i europlatby jsou zahraničními platbami.

Naprosto zásadním nedostatkem je ale nerozližování "OUR" a "SHA" plateb. Částky uvedené v článku u odchozích plateb jsou typu "SHA", tedy že odesilatel platby platí pouze poplatky své banky, příjemce ale zaplatí další poplatek za příchozí platbu, který může být ve stejné výši, ale dokonce i mnohem vyšší. Přestože v obchodním styku je typ SHA platby brán jako standard (SEPA platby ani jinak poslat nejdou), doporučuji si to předem s příjemcem platby dohodnout, protože se klidně může stát, že když budete posílat do Chorvatska zálohu za apartmán, tak vám příjemce napíše, že neobdržel celou částku a chce doplatit zbytek (vy tak budete posílat znovu a zaplatíte nové poplatky). Případně zaplatíte převodem pokutu maďarské policii a při příští návštěvě se dozvíte, že vůči Vám eviduje dluh.

Zpravidla mají banky v ceníku, že u OUR plateb zaplatíte poplatek jako u SHA platby plus "výlohy zahraničních bank", které mohou jít i do tisíců korun (dle částky, dle toho, přes kolik korespondenčních bank platba jde). Proto je dobré, pokud některá banka nabízí OUR platbu za paušál, např. FIO, která má za "mezinárodní platbu v jiné měně než EUR" v režimu OUR poplatek 500 Kč.

Také je dobré upozornit na to, že ceníky bank nejsou "vytesané do kamene". Pro ty, kdo posílají často a velké částky lze uzavřít dohodu s dealingovým oddělením a dohodnout si nejen lepší kurzy, ale i nižší (klidně i nulové) poplatky.

Každopádně pro malé i velké platby téměř vždy vychází výhodněji devizové společnosti http://trhy.mesec.cz/clanky/prisnejsi-podminky-procistily-trh-devizovych-spolecnosti-nektere-neprezily/?_ga=1.39623075.1030533139.1470721704 než banky. Nižší poplatky, lepší kurzy.

Lemming
Lemming (neregistrovaný) 193.165.169.---
18. 11. 2016 12:36 Nový

Re: Platby do zahraničí: připravte se na tučné bankovní poplatky

celé vlákno

V článku chybí ještě jeden rozměr a to měny, ve kterých se dá platba poslat. Nedávno jsem potřeboval poslat Dánské koruny do Dánska. Chtěl jsem je poslat z AirBank, protože má poplatek nízký ale ouha - DKK poslat prostě neumí :( Musel jsem poslat z jiné banky s vyšším poplatkem.

Patrik Chrz aura:92
18. 11. 2016 13:32 Nový

Re: Platby do zahraničí: připravte se na tučné bankovní poplatky

celé vlákno

Jo, to je dobrý postřeh. Poslat eura, dolary či britské libry, to umí každý. Ale jak chce člověk poslat nějakou exotičtější měnu (a když jsme u těch devizovek, tak pro některé je exotickou měnou i měna sousedních států, jako Polsko nebo Maďarsko), tak to začne být zajímavé.

U drobných plateb (typicky nákupy na eBay, Allegru,...) vychází nejvýhodněji dohodnout se s příjemcem na platbě v EUR.

Pepa
Pepa (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
19. 11. 2016 19:33 Nový

A co takhle

celé vlákno

paypal.com?

Patrik Chrz aura:92
20. 11. 2016 16:15 Nový

Re: A co takhle

celé vlákno

Paypal je hlavně MIKROplatební systém, ze své konstrukce (procentní poplatek pro příjemce) se nehodí na velké částky.
Dále vyžaduje, aby příjemce měl Paypal účet, což řada firem nemá a také používá velmi nevýhodné kurzy. Pro nákup na eBay super, pro běžný obchodní styk příliš drahý.

Roman Vithous aura:10
21. 11. 2016 1:02 Nový

Re: A co takhle

celé vlákno

Ono je potřeba vždy zvážit, kolik peněz, kam a v jaké měně posílám. Je dobré vědět i možnostech jako jsou služby Paysera, Revolut, nebo Transferwise, případně o možnostech jejich kombinace.

tom
tom (neregistrovaný) 178.248.249.---
24. 11. 2016 8:35 Nový

Transferwise

strci vsechny do kapsy