Hlavní navigace

Pět tipů, jak pozvat podvodníky do počítače a peněženky

3. 11. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Internet je cestou k pohodlnosti. Často ale také otevřenými dveřmi k vašim datům a potažmo i peněžence. Na co si dát pozor?

Internet patří do života drtivé většiny z nás. S tím, jak se rozšiřuje jeho běžné využití, roste také počet internetových podvodů.

Jenom během letošního roku řešila Policie ČR kolem 600 případů internetových podvodů. Nejčastějším případem jsou fiktivní prodeje zboží a služeb, uvedl Karel Kuchařík, vedoucí oddělení informační kriminality Policejního prezidia ČR s tím, že kromě toho Policie řeší ještě spoustu přestupků, které později rozsahem škod spadají do trestněprávní roviny. Čtěte více: Koupili jsme přes internet Viagru. A málem přišli o peníze (TEST+video)

Dalšími podvody, na které můžete s největší pravděpodobností na internetu narazit, jsou podle Kuchaříka případy tzv. bílých koní, tedy osob, přes které jsou vyváděny nelegálně získané peněžní prostředky do jiných zemí.

Množí se také snahy o zneužívání platebních karet a krádež identity. V souvislosti s posledním jmenovaným u nás zatím bohužel není vydávání se za jinou osobu kvalifikováno jako trestný čin. Většinou je ale tento akt následně spojen s trestnou činností vykonanou právě na základě zneužití cizí identity.

Zajímavým příkladem je i zneužití identity renomované firmy, která působí na trhu již dlouhá léta. Zákazník, který prostřednictvím internetu poptává služby nebo zboží, však komunikuje s podvodníky, kteří webové stránky firmy upravili ve svůj prospěch. Pro pachatele této trestné činnosti není problém požadovat vysoké finanční zálohy, které jsou jim ze strany zákazníků poskytovány. Poškození zákazníci jsou po celou dobu internetové komunikace přesvědčeni o komunikaci se zástupci renomované firmy. To, že se stali obětí podvodu, se dozvídají často i s odstupem několika týdnů, nastínil Kuchařík.

Sociální inženýrství má v současnosti o to snazší práci, o co více lidí se pohybuje na sociálních sítích. Ty jsou ideální příležitostí právě ke krádeži identity nebo získání dat ke zneužití. Na co si dát tedy pozor, abyste neskončili ve statistikách policie o podvedených?

Kdo chce víc, nemá nic

Mějte na paměti, že ani kuře zadarmo nehrabe, a pokud vám tedy přijde e-mailová zpráva s nabídkou snadného přivýdělku, měli byste zpozornět. Můžete se stát tzv. bílým koněm. Tedy například prostředníkem, přes kterého budou vyvedeny nelegálně získané peníze z jedné země přes Českou republiku k jiné osobě.

Jindy ani nemusí jít o reálně existující peníze, ale smyšlený podvod. Ukázkovým příkladem, jak si bezúčelně vyprázdnit účet, je naletět například na tzv. Nigerijské, Čínské nebo Ukrajinské dopisy. Čtěte více: Finanční podvody na internetu 

Na jeden takový spam jsme odpověděli. Co následovalo, si můžete přečíst v článku: Kevin Brown: Staňte se milionářem za týden. Podvrh firmy, která neexistuje

Podvodné e-shopy

Jak uvedl zástupce Policie ČR Karel Kuchařík, nejčastějšími podvody na internetu jsou pokusy o fiktivní prodej zboží a služeb. Navzdory tomu, že radami jak nakupovat pouze u ověřených e-shopů, se internet jen hemží, zaznamenávají spotřebitelská sdružení stále nové podněty od podvedených. Nezbývá, než radu zdůraznit znovu. V poslední době byl zaznamenán například podvodný e-shop www.24levne.cz, který původně nedodával zákazníkům daňové doklady a nyní už neposílá zboží vůbec.

Před časem se také objevil e-shop www.outletshoe.cz, který vám zboží zašle, bude ale padělané. Jak se vyhnout nákupu padělku si můžete přečíst v článku: Tři nástrahy obchodníků, které už vás o peníze nepřipraví

Platební karta jako nepřítel

Podle Karla Kuchaříka, zástupce Policie ČR roste také stále více pokusů o zneužití platební karty. Šanci přitom dáte útočníkům jen svou nevšímavostí. Stačí, když nebudete věnovat pozornost bankomatu, ze kterého vybíráte. 

Pokud nemáte kartu blokovanou pro transakce na internetu, můžete být ve chvilce o pořádný kus úspor lehčí. Jaké rozmanité nástrahy na vaše peníze může obsahovat jen prostý bankomat, si přečtěte v článku: Podvody s kartami: skimmovací zařízení koupíte snadno i s návodem

Ideální příležitostí ke zneužití vaší karty může být tedy situace, kdy dáte kartu z ruky (například při placení v restauraci) nebo ji „nedej Bože“ zapomenete v obchodě. Pak se totiž musíte obrnit trpělivostí a pustit se do dokazování nejen samotnému pachateli, ale i vlastní bance.  Čtěte více: Velký příběh o malé kartě, která byla zneužita

Phishing: nevěřte všemu, co přijde mailem

Není tomu tak dávno, co byl v ČR phishing na pomyslném vrcholu. Stačí vzpomenout na loňské masivní útoky na klienty České spořitelny nebo letošní slabší pokusy u majitelů ING konta. Čtěte více: Phishing: Podvodníci lákají údaje od majitelů ING konta (+ foto)

A o co jde? Phishing je útokem na vaši důvěřivost a zkouška toho, zda dokážete zachovat chladnou hlavu. Nejčastěji totiž v rámci phishingu obdržíte mail, který vizuálně vypadá jako zpráva z vaší banky nebo od vydavatele karty. Obsah vás pod záminkou ověření údajů nabádá k okamžitému zadání osobních údajů včetně PIN kódu nebo k uvedení přístupu do vašeho internetového bankovnictví. Navíc nahání klientovi strach poznámkou, že nedodáte-li data k ověření, bude vám karta či účet blokován.

Zadáte-li své údaje, bude s největší pravděpodobností vyroben padělek vaší karty nebo rovnou „vybílen“ účet přes vaše internetové bankovnictví. A protože transakce vlastně proběhly s autorizací, bude dokazování tvrdý oříšek. 

Dalším druhem útoku na vaši peněženku je pak pharming. Ten může jít cestou napadení počítače škodlivým kódem. Když se pak chcete přihlásit do svého internetbankingu, počítač vás přesměruje na podvodnou stránku, kam poctivě zadáte přihlašovací údaje a cesta k penězům je volná.

Před phishingem se můžete bránit jednoduše. Na žádnou podobnou „zprávu z banky“ neodpovídejte a neklikejte na případné odkazy. Banky nikdy nepožadují zadání citlivých údajů do e-mailových zpráv. Obranou v druhém případě budiž jen kvalitní antivirový program.

Když pozve útočníka do počítače potomek

Podle průzkumu společnost Ipsos Tambor pouštějí rodiče v 19 % případů své děti na internet bez dozoru už v sedmi letech. To je věk, kdy sotva umí číst, natož aby posoudily, zda svými kroky neohrozí váš počítač, potažmo vaše data.


Prezentace Romana Cabálka, generálního ředitele Microsoft ČR

Odpovědi na otázku: Kdy pouštíme děti na internet? (Průzkum Ipsos Tambor v ČR na vzorku 400 rodičů)

Není proto divu, že se s internetovou hrozbou v různých formách setkala většina rodičů. Nechat své dítě bez dozoru na internetu je pak už jen krok od toho si od něj nechat zavirovat počítač. Škodlivý software pak může z počítače bez vašeho vědomí odesílat data, která útočník využije ve svůj prospěch.


Prezentace Romana Cabálka, generálního ředitele Microsoft ČR

Průzkum Ipsos Tambor v ČR na vzorku 400 rodičů

Kromě ztráty dat ale riskujete laxní kontrolou využití internetu svým dítětem mnohem více. Martin Kožíšek ze společnosti Seznam.cz například upozornil na to, jak snadno se děti stávají oběťmi sociálního inženýrství zejména se sexuální tematikou. Postačí k tomu jejich registrace na některé ze sociálních sítí.

skoleni_8_6


Prezentace Martina Kožíška ze spol. Seznam.cz

Jak je vidět, stávají se děti oběťmi sociálního inženýrství zejména proto, aby útočníkům poskytly intimní materiály, nejčastěji fotografie. Scénář je snadný. Vaše dítěte na sociální síti nakontaktuje útočník s profilem mladé atraktivní dívky, která se přes nevinný flirt dostane až k nabídce výměny intimnějších fotek. Pak už je jenom krok k tomu, aby se tyto snímky objevily upravené na internetu jako dětské porno. Největší zájem je právě o intimní materiály z obyčejného prostého domácího prostředí, upozornil Kožíšek. 


Prezentace Martina Kožíška ze spol. Seznam.cz

Chránit počítač před neuváženými kroky vašich dětí na internetu pak dostává úplně jiný rozměr.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).