Peníze jako rekvizita, dárkový poukaz nebo školní pomůcka? Co povoluje zákon a kdy hrozí pokuta

27. 2. 2025
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: Isifa.com
Chcete natisknout pár tisícovek na poukazy pro zákazníky nebo dětem vyrobit mince na hraní? Reprodukce a napodobeniny bankovek či mincí zákon povoluje, má to ale několik pravidel. Kdo je nesplní, může dostat velmi vysokou pokutu.

Nejprve je vhodné vysvětlit rozdíl mezi penězi padělanými a penězi, které Zákon o oběhu bankovek a mincí chápe jako reprodukce či napodobeniny.

Za padělek se považuje jakákoli reprodukce peněz vyrobená s úmyslem poslat je do oběhu namísto peněz pravých. Do této kategorie spadají i peníze pozměněné – to jsou jakékoli peníze upravené na vyšší hodnoty. Pokud chce někdo těmito penězi platit, dopouští se trestného činu.

Naproti tomu bankovky a mince, které mají sloužit jako divadelní a filmové rekvizity, upomínkové předměty, učební pomůcky či poukázky na zboží či služby, vyrábět lze. Tyto reprodukce či napodobeniny (předměty, které bankovky a mince napodobují) ale vždy musí splňovat určitá kritéria daná zákonem (respektive jeho prováděcí vyhláškou). Při splnění těchto kritérií by mělo být na první pohled patrné, že nejde o skutečné peníze.

Bankovky: kritérium velikosti i použitého materiálu

Hmotná reprodukce i napodobenina bankovek je přípustná, jen pokud odpovídá určitým pravidlům. Ty se liší podle toho, zda má kopie bankovky 1, nebo 2 strany. 

jednostranných bankovek se sleduje rozměrové kritérium a kritérium velikosti úhlu svíraného delší a kratší stranou.

  • Rozměrové kritérium: délka musí při zachování poměru stran odpovídat nanejvýš 75 % nebo nejméně 125 % délky reprodukované či napodobované bankovky.
  • Kritérium velikosti úhlu: delší a kratší strana musí svírat úhel menší než 70 stupňů nebo větší než 110 stupňů.
Pravidla pro napodobeniny jednostranných bankovek podle České národní banky.

Pravidla pro napodobeniny jednostranných bankovek

Autor: Česká národní banka

oboustranných bankovek se sleduje rozměrové kritérium.

  • Rozměrové kritérium: její délka musí při zachování poměru stran odpovídat maximálně 50 % nebo nejméně 200 % délky reprodukované či napodobované bankovky.
Pravidla pro napodobeniny oboustranných bankovek podle České národní banky.

Pravidla pro napodobeniny oboustranných bankovek

Autor: Česká národní banka

U jednostranných i oboustranných napodobenin a reprodukcí je pak potřeba dodržet také kritérium nezaměnitelnosti materiálu: bankovky můžete vyrobit jen z materiálu, který nelze zaměnit s materiálem, z něhož se vyrábí skutečné bankovky. U bankovek zákon za nezaměnitelný materiál považuje jiný materiál než papír a plast (polymer). 

Pozor na mince i nehmotné reprodukce

Reprodukovat nebo napodobit můžete i mince. V případě kováků se neřeší rozměry, ale pouze materiál. Přípustné jsou zde jen materiály nezaměnitelné s materiálem, ze kterého jsou vyrobené mince reálné. Pokud byste chtěli k tvorbě mince využít kov, je třeba použít kov barevně odlišný od originálu.

Pro zajímavost: při ražbě tuzemských mincí se používá ocel. U mincí v hodnotě 1 Kč, 2 Kč a 5 Kč jde o ocel galvanicky pokovenou niklem. Zbylé mince jsou rovněž z ocele, galvanicky pokovené a plátované mědí, zinkem, případně jejich slitinou.

Zákon nadto pamatuje také na nehmotné kopie a napodobeniny, tedy například skeny bankovek. Pokud má takový sken projít, musí mít při zachování velikosti bankovky rozlišení nejvýše 72 obrazových bodů na palec (dpi). Zároveň je potřeba opatřit ji nápisem Specimen – úhlopříčně ve vrstvě neoddělitelné od zobrazení bankovky.

Tento nápis by měl být vyvedený neprůhlednou barvou o délce nejméně 75 % delší strany bankovky a výšce nejméně 15 % kratší strany bankovky. Případně lze použít i jiný nápis shodných rozměrů a podobným významem.

ČNB vydává novou pamětní 200Kč minci. Připomene založení české spořitelny Böhmische Sparkasse Přečtěte si také:

ČNB vydává novou pamětní 200Kč minci. Připomene založení české spořitelny Böhmische Sparkasse

Za nedodržení pravidel hrozí pokuta

Pokud byste se o kopii či napodobeninu tuzemských i zahraničních platidel pokusili a uvedené podmínky nedodrželi, šlo by z pohledu centrální banky o přestupek. Za něj by vám mohla ČNB uložit pokutu až do výše 1 mil. Kč. 

Za přestupek se navíc nepovažuje jen to, že špatně provedenou reprodukci či napodobeninu vyrobíte. Vadí i její šíření, přechovávání nebo rozšiřování. I v těchto případech vám hrozí pokuta až 1 mil. Kč. Jak lze ale vyčíst z pravomocných rozhodnutí na webu centrální banky, v praxi postupuje regulátor mírněji.

Nesprávné použití kopie pravé bankovky na reklamním voucheru. Voucher je vytištěný na křídovém papíru a již na první pohled je jasné, že jde jen o voucher a nevědomost vietnamského autora. Rozměry jsou však identické s originální bankovkou, a to je přestupek.

Nesprávné použití kopie pravé bankovky na reklamním voucheru. Voucher je vytištěný na křídovém papíru a již na první pohled je jasné, že jde jen o voucher a nevědomost vietnamského autora. Rozměry jsou však identické s originální bankovkou a to je porušení zákona.

Autor: Dalibor Z. Chvátal
Nesprávné použití kopie pravé bankovky na reklamním voucheru. Voucher je vytištěný na křídovém papíru a již na první pohled je jasné, že jde jen o voucher a nevědomost vietnamského autora. Rozměry jsou však identické s originální bankovkou, a to je přestupek.

Nesprávné použití kopie pravé bankovky na reklamním voucheru. Voucher je vytištěný na křídovém papíru a již na první pohled je jasné, že jde jen o voucher a nevědomost vietnamského autora. Rozměry jsou však identické s originální bankovkou a to je porušení zákona.

Autor: Dalibor Z. Chvátal

ČNB v minulosti například řešila přestupek Štefana B., který na své tiskárně zhotovil celkem 401 kusů reprodukcí bankovky nominální hodnoty 100 EUR. Tyto bankovky ovšem nesplňovaly zákonná kritéria, Policie ČR je objevila náhodou při nesouvisející domovní prohlídce. To, že má doma kopie bankovek v hodnotě přes 40 000 EUR, zdůvodnil muž tím, že chtěl rodině připravit vánoční recesi. ČNB mu uložila pokutu 10 000 Kč.

Školení pro účetní - podzimní novinky

Ke konci 3. čtvrtletí roku 2024 zadržela Česká národní banka celkem 1993 kusů napodobenin. V roce 2023 se počet zadržených napodobenin pohyboval kolem tisícovky.

Pokutu 2000 Kč ČNB uložila také Milanovi Š., který zhotovil 800 kusů oboustranných kopií bankovek nominální hodnoty 2000 Kč. Spolu se svými kamarádkami se totiž vypravil na maškarní bál v převleku „šťastných deset“ – 10 žen se přestrojilo za šťastné kačenky a Milan Š. za rybáře. Součástí kostýmu byl také vozík s bankovkami. Krom toho, že kopie dvoutisícovek nesplňovaly potřebná kritéria, byl problém i v tom, že se dostaly mezi veřejnost. Po skončení bálu totiž zůstaly na místě – někteří návštěvníci je vzali domů na hraní vnoučatům, další se s falešnou bankovkou pokusil zaplatit za taxi.

Pozor: ani napodobeninou, která zákonná kritéria plní a je na první pohled vidět, že nejde o skutečné peníze, nezkoušejte platit. V momentě, kdy byste zkusili falešné peníze takto uvést do oběhu, se dopouštíte trestného činu.

Rituální peníze

V pravomocných rozhodnutích ČNB lze nalézt také případy, kdy centrální banka několikrát pokutovala příslušníky vietnamské komunity. V jedné ostravské prodejně asijských potravin například majitel podniku nabízel zákazníkům reprodukce bankovek. Šlo celkem o 11 002 kusů upravených bankovek nominální hodnoty 100 USD a 3506 kusů napodobenin bankovky nominální hodnoty 100 EUR. Tyto kopie přitom neodpovídaly zákonným kritériím.

Jak ale majitel potravin později uvedl, šlo o obětní peníze, které si v obchodě mohou zdarma vzít věřící Vietnamci. Tyto bankovky slouží pouze k obřadním účelům, kdy se peníze v rámci uctění památky zemřelých zapálí.

Podle ČNB tedy šlo v tomto případě o takzvané rituální peníze. Někdy se jim taky říká obětní či modlitební peníze. Jde o reprodukce a napodobeniny peněz, které se obecně využívají právě v případech, jako je popsaný výš.

Jak ale upozorňuje Česká národní banka, i rituální peníze musí splňovat podmínky dané zákonem pro reprodukce a napodobeniny.

Autor článku

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).