Hlavní navigace

O vaše peníze stojí mnoho neseriózních firem. Dáte jim je?

29. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hodně firem má zájem na tom, abyste s nimi museli počítat ve svém rodinném rozpočtu. Takovým firmám se raděj vyhněte obloukem.

Nepřetržitý proud reklam na všech možných i nemožných místech, která vás jen mohou napadnout. Půjčky pro všechny, pro matky a dětmi, pro těhotné, pro důchodce, pro nezaměstnané. Peníze ihned na ruku, bez registrů, bez ručitele.

Stačí si dojít do obchodních domů a sledovat reklamní tabule určené pro veřejnost. Na lístečcích najdete desítky inzerátů slibujících peníze navíc. Do schránky dostáváme reklamní tiskoviny, ve kterých jsou peníze takřka na dosah. Na jedno zavolání, jednu SMS.

Život na dluh standardem

Všichni okolo vás mají poslední typ mobilního telefonu. A televizor také už není, co býval, chtěl by vyměnit. Půjčit si za mimořádně výhodných podmínek snad nikdy dříve nebylo tak snadné. Splátky postupně přibývají, ale vše zvládáte do doby, než dojde k nečekané situaci. Přijde nemoc, propouštění... Další nadějné plány se mohou rozplynout v okamžiku, kdy přijdou do vaší poštovní schránky složenky, které s platbou nepočkají. Bydlet se musí, jít a pít také, banka řekne "ne" a najednou začne být problém s penězi. Tady je šance pro firmy s nečistými úmysly.

Půjčky, co se vyplatí, ale jen věřiteli

Čtenář Michal se na redakci serveru Měšec.cz obrátil s dotazem o přezkoumání smlouvy o půjčce, kterou mu nabízel k podpisu zprostředkovatel úvěru. Zarazil ho poplatek ve výši 1500 Kč, označený jako "jistící poplatek" a také mu připadalo nestandardní jištění úvěru směnkou.

 

 

V předložené smlouvě o půjčce zejména upozorňuji na čl. III, kde věřitel požaduje zajištění závazku směnkou. Obecně může zajištění směnkou představovat pro dlužníka určitá rizika. Zvláště u neseriózních nebankovních poskytovatelů půjček dochází ke zneužití tohoto zajišťovacího institutu. Zde navíc požaduje věřitel, aby směnku vystavil jednatel dlužníka. Jednatel by tím ručil za závazky společnosti svým majetkem. V čl. IV je dále požadována po dlužníkovi určitá platba ještě před uzavřením smlouvy, což vyvolává určité pochybnosti. Takto bych smlouvu nedoporučoval uzavřít, důrazně varuje před neuváženým krokem Tomáš Radkovský z právního oddělení společnosti Provident Financial.

Krásní a spokojení lidé

V reklamách vidíte pohledné tváře najatých herců, všichni se usmívají a vypadají spokojeně. Když zkusíte hledat méně známou nebankovní společnost, natrefíte na krásné obrazy či videa krásných lidí, ze kterých přímo vyzařuje klid a spokojenost. Reklamy jsou v pořádku, vyrábějí je profesionálové. 

Když na něco nemáte, můžete si jít peníze půjčit. Ale je naivní myslet si, že vám kdokoli půjčí zadarmo. Je pravdou, že seriózní bankovní a finanční instituce vás nechtějí zničit, ale nejsou také charitou. Ony prostě podnikají v této oblasti a chtějí svůj zisk, říká Prof. MUDr. Jiří Raboch, přednosta psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN. Rozdíl mezi nimi a neseriózními věřiteli je hlavně v přístupu a podmínkách. Od banky a značkové úvěrové společnosti víte, co můžete čekat, a hlavně jejich cílem není připravit vás o peníze, majetek a sedřít vás z kůže. Ony chtějí jen svůj úrok a poplatky. Neseriózní společnosti chtějí vše, co jim dovolí trestní zákoník.

A jaké jsou skryté techniky reklam na půjčky? To vám ukáže následující video České televize ze seriálu Aby dluhy nebolely.

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).