Hlavní navigace

Názory k článku O vaše peníze stojí mnoho neseriózních firem. Dáte jim je?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 2. 2012 10:24

  Jan Slanina

  Smlouva není napsaná nijak pěkně právnicky (spíš dost amatérsky), obsahuje gramatické chyby a ani esteticky není moc hezká. To jsou všechno věci, které by mne odradily, protože nevím, zda mohu věřit, že mi peníze půjčí někdo, kdo ani neumí napsat smlouvu bez chyb.

  Opravdu ale nevidím nic nestandardního v tom, že věřitel chce, aby jednatel s.r.o. vystavil či avaloval směnku.
  Za situace, kdy s.r.o. v tuzemsku běžně mají základní jmění ještě podle starého zákonného režimu 100 000 Kč, které navíc může být tvořeno třeba nábytkem a počítačovým hardwarem, který sice ještě není účetně odepsán, ale už je fakticky bezcenný, považuji v řadě případů za nutné zaangažovat v úvěru/půjčce osobu jednatele, zvláště pokud je zároveň jediným společníkem.
  Chápu, že společník-jednatel nechce ručit za závazky svého podnikání, ale pak ať si podniká za svoje a ne z úvěru.

  Navíc v této konkrétní smlouvě je závazek písemně upozornit dlužníka na splatnost půjčky a pak ho znovu písemně vyzvat k zaplacení. Pokud by postupoval při realizaci směnky jinak, lze vymáhat náhradu škody. Takže mi to přijde jako docela fér ustanovení. Navíc české soudy nedodržují zcela literu zákona a při řešení směnek zpravidla do jisté míry zkoumají kauzu.

  Na příkladu z tohoto článku je neobvyklý ten jistící poplatek, na druhou stranu zprostředkovatel (navíc osobně jako fyzická osoba, což může být i lepší) se zavazuje do 24 hodin po jeho přijetí uzavřít smlouvu o půjčce, což je podle mne natolik určité, že by to šlo soudně vymáhat (samozřejmě, otázka je bonita zprostředkovatele). Takže ustanovení je sice neobvyklé, ale opět mi nepřipadá explicitně nefér. Požadavek, aby dlužník demonstroval alespoň nějaké vlastní peníze před poskytnutím úvěru/půjčky, je poměrně obvyklý a funguje. Proč myslíte, že se u aut na leasing často vyžadují akontace?

  Nevím, jaké podmínky (úroky atd.) měly být v této konkrétní smlouvě sjednány, ale a-priori podvodné jednání v ní nevidím. Srovnejte si to třeba se smlouvami Cemstaru, které tu nedávno byly prezentovány, a kde je situace úplně jiná.

  Ovšem velmi mne pobavilo, že se v článku k nestandardním praktikám vyjadřuje právník společnosti, která poskytuje půjčky či úvěry (nevím přesně) minimálně na hraně dobrých mravů, když ne za ní, a víceméně neustále se pohybuje na hraně trestného činu lichvy.
  Ač ateista, budu citovat Bibli: "Hledáte třísku v oku bližního a kládu v oku vlastním nevidíte".

 • 29. 2. 2012 13:27

  Martin (neregistrovaný) ---.starnet.cz

  Poslední odstavec je velmi důležitý, protože je pravdivý, také mě překvapilo, že se k tomu vyjadřuje společnost, která si hraje na férovou, nicméně poskytuje půjčky s tak vysokým RPSN, že to až není hezké.

 • 1. 3. 2012 11:15

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  No, a druhý, kdo se k tomu vyjadřuje, je opět odborník z oboru: Prof. MUDr. Jiří Raboch, přednosta psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN.

 • 2. 3. 2012 15:32

  Martin Penížek (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Včera jsem mluvil s kámošem zběhlým ve financích, který mě docela vyděsil. Popsal mi následující případ, u kterého byl před pár dny osobně požádán o konzultaci. Proto to nemáme považovat za hoax.

  O co jde? Jde o úvěr ze stavebního spoření u Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky). Kdo ho máte, dejte si bacha na to, že:

  vám stavební spořitelna nezměnila výši poplatků. Pokud ano, hravě se nevědomky dostanete do několikakorunového dluhu (protože si stavební spořitelna strhne větší poplatek, jde méně na splátku). Chtějte po nich okamžitě výpis (ti z vás, co máte staré smlouvy, máte datum výpisu ještě uvedeno ve smlouvě). Jinak se o tomto dluhu můžete dozvědět až za řadu měsíců, klidně za rok. Nepřipsání celé splátky na úvěrový účet může banka interpretovat jako nepovolený debet.

  Pokud by se to opakovalo, může v další kroku následovat zrušení úvěrového účtu pro neplnění podmínek (a pak už na něj nepřipíší žádnou splátku úvěru, ať se budete snažit sebevíc), případně exekuční zápis, o kterém se ani nemusíte dozvědět (a který u starých smluv je navíc protiprávní, protože v době sepsání smlouvy takovýto instrument vůbec neexistoval). Přesně tohle se stalo.

  Dejte si tak pozor na najednou se vracející platby této stavební spořitelně. Jestli se vám náhodou platba této spořitelně vrátí zpět, ačkoliv předtím chodila bez problémů, máte výše popsaný problém. Ten musíte okamžitě řešit.

  Začněte u existence úvěrového účtu. Zmíněné paní spořitelna zrušila účet bez jejího vědomí (slečna na infolince jí tvrdila, že tam žádný takový účet nemá), i když na něj řadu let posílala splátky a nyní jí chyběla ke splacení celého dluhu doplatit už jenom ta poslední).

  Je to úžasná klička a nový business, jak takové klienty zkasírovat o sankční úroky a poplatky. Tímto způsobem se dnes chovají banky k dlouholetým klientům poctivě splácejícím své závazky.

 • 2. 3. 2012 20:46

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz

  Dobrej blábol... To fakt není hoax, to je výplod chorého mozku.

 • 4. 3. 2012 20:56

  Jarmila (neregistrovaný) 62.168.1.---

  Tak v Čechách se dá čekat ledacos.
  Mně kdysi pojišťovna taky neinkasovala inkaso na pojistku a za půl roku mi pojistku vypověděla pro neplacení. Od té doby nepovoluju inkaso nikomu a snažím se platby hlídat. Úvěr ze stavební spořitelny chtěla spořka taky výhradně inkasem, tak jsem jim ho povolila, ale protože to nebylo ve smouvě, do tří měsíců jsem zrušila povolení k inkasu a začala platit trvalým příkazem. Já totiž chtěla platit víc, než kolik chtěli oni, a to jejich slavné inkaso mi v tom dělalo tak akorát bordel.

 • 5. 3. 2012 7:28

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz

  Mno, pokud někdo nepřijde za půl roku na to, že se mu neinkasují nějaké splátky, tak to taky o něčem vypovídá...
  Sladké tajemství: K tomu inkasu stavebního spoření šlo doplácet měsíčně libovolnou částku navíc běžným příkazem.

 • 5. 3. 2012 12:47

  ricky (neregistrovaný) ---.army.cz

  Tak tak, hovadina jak Brno

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).