Hlavní navigace

O penězích dětí rozhodují rodiče – se souhlasem soudu

10. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Dalibor Z. Chvátal
V loňském roce prudce stoupl počet rodičů, kteří stanuli před soudem kvůli svým dětem. Proč? Chtěli ukončit smlouvu o stavebním spoření svého potomka a zjistili, že to není tak snadné.

V roce 2014 vstoupil v účinnost Nový občanský zákoník, který nepatrně změnil podmínky, za kterých mohou rodiče nakládat s prostředky svých ratolestí. Protože již dříve byla situace „na hraně“, stačila i tato malá změna zákona k tomu, aby stavební spořitelny začaly od rodičů při výpovědi smlouvy dětí vyžadovat souhlas soudu.

Jak postupovat při výpovědi smlouvy?

Dospělý klient, který chce ukončit smlouvu o stavebním spoření, pouze předá stavební spořitelně písemnou výpověď. Po uplynutí výpovědní lhůty je smlouva ukončena a peníze převedeny na účet uvedený ve výpovědi. Výpovědní lhůta je obvykle tříměsíční a začíná běžet od začátku měsíce, který následuje po dni podání výpovědi.

Pokud je vypovídána smlouva nezletilého dítěte, podávají výpověď za dítě jeho rodiče. Po podání výpovědi však musí rodiče výpověď předložit soudu ke schválení, rozhodnutí soudu pak předají stavební spořitelně. Stavební spořitelna neučiní poslední krok (ukončení smlouvy a převod prostředků), dokud neobdrží kladné vyjádření soudu.

Radost nemá nikdo

Celý postup je velmi těžkopádný, frustrující a zatěžující. A to pro všechny. Rodiče často s překvapením zjišťují, že k ukončení smlouvy dítěte musí absolvovat něco, čemu nerozumí,  z důvodů, které nechápou. Velkou zátěž zaznamenávají soudy, protože celkový počet všech smluv uzavřených s nezletilci je možno odhadnout na stovky tisíc. Práce navíc je to i pro orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), které se k těmto případům rovněž vyjadřují.  Stavební spořitelny jsou postiženy dokonce dvakrát. Složitá administrace ukončování smluv s nezletilými je i pro ně nákladnější. Ale daleko více je trápí pokles zájmu o stavební spoření dětí. Každý rodič si dnes velmi dobře rozmyslí, zda svému dítěti uzavře smlouvu o stavebním spoření.

Situace je o to horší, že každý soud rozhoduje jinak. To, co projde u jednoho soudce, může tvrdě narazit u jiného. Zatímco některý soud zkoumá detailně nejen to, jak má být s penězi nezletilého naloženo, ale i majetkové poměry rodičů, jiný soud v této věci odmítá rozhodovat, neboť mu to prý nepřísluší.

Koloběžka ano, auto ne

Pro úspěšné ukončení smlouvy je důležité, aby rodiče dobře zdůvodnili, proč k výpovědi přistupují. Peníze musí být použity ve prospěch dítěte a nikoho jiného. Pokud rodiče koupí za peníze dítěte koloběžku pro dítě, je vše v pořádku. Koloběžka bude majetkem dítěte a dítě ji bude také používat. Horší je to, že na bankovním účtu bývá částka mnohonásobně překračující cenu koloběžky, takže by se dala použít spíše ke koupi automobilu. To ale není možné. Soudy argumentují tím, že automobil by byl ve vlastnictví rodičů, takže peníze z účtu dítěte by byly použity ke zvýšení majetku rodičů. A nic na tom nezmění skutečnost, že by se automobilem dítě vozilo do školy.

Paradoxy, které rodič nepochopí

Příklad s automobilem je vcelku jednoduchý. V praxi se však vyskytují složitější konstrukce. Vcelku logická se zdá být úvaha, že stavební spoření je určeno na bydlení a peníze dítěte by měly být použity na bydlení dítěte. Velmi často chtějí rodiče použít naspořené prostředky na rekonstrukci dětského pokoje. Přestože zdravý úsudek říká, že takové použití je v pořádku, soudy takové použití často zamítají. Proč? Z právního hlediska je totiž situace stejná jako v předchozím příkladu s automobilem. Pokoj je sice rekonstruován pro dítě a dítě v něm bude bydlet, ale rekonstrukcí především vzroste  hodnota celého domu. A dům není ve vlastnictví dítěte, ale rodičů.

Není divu, že rodiče, kteří si vyslechnou takové nebo podobné rozhodnutí soudu, nevěří svým uším a jejich těla přetékají adrenalinem. Obzvláště když pečlivý soudce své rozhodnutí doplní o argument, že rekonstruovaného pokojíku by využíval také mladší sourozenec, který do rekonstrukce nic neinvestoval.

Na co lze peníze dětí použít?

Rodiče přirozeně zajímá, jaký účel použití peněz dítěte je pro soud akceptovatelný. Oficiální statistiky neexistují a praxe jednotlivých soudů je rozdílná. Z ohlasů návštěvníků serveru stavebky.cz však lze odvodit některé zákonitosti.

Soudy zpravidla vyslovují souhlas s tím, co slouží jen a pouze dítěti. V pořádku jsou jazykové nebo jiné kurzy, ozdravné pobyty, dovolená (ale pozor – pouze pro dítě, nikoli pro rodiče nebo sourozence). Často zmiňované rekonstrukce dětských pokojíčků jsou z již uvedených důvodů často zamítány. Větší úspěch než rekonstrukce dětského pokoje však má jeho vybavení (zatímco rekonstruovaný dům patří rodičům, vybavení dětského pokoje může být dítěte). Také je možno založit dítěti jiný bankovní účet a peníze ze stavebního spoření tam převést. Prostředky tak zůstávají majetkem dítěte.

legislativni_zmeny_21

Železná logika zákona

Zákon tak, jak je napsán, má svou logiku a je konzistentní. Není to ale zákon pro lidi. Vzniká zde obtížně řešitelný rozpor. Logika zákona spočívá v tom, že naspořená částka na bankovním účtu je ve vlastnictví majitele účtu a pouze ten s ní může nakládat. Ale nezletilý  s majetkem nakládat nemůže, musí to za něj učinit jeho zákonní zástupci, tedy obvykle rodiče. Ti to však mohou učinit pouze se souhlasem soudu.

Paradoxní je, že dítě je na svých rodičích zcela závislé a rodiče musí rozhodovat o daleko důležitějších věcech, než jsou peníze. Musí pro dítě zajistit bydlení, jídlo, oblečení, vzdělání, musí ho vychovat, naučit pořádku, ochránit před úrazem a tisíce dalších věcí. To vše musí rodiče dělat sami, bez dohledu soudu. Proto se nedivme, že se pak udivení rodiče ptají, zda jsou rozhodnutí o penězích skutečně o tolik důležitější, že na ně musí dohlížet stát.

Autor článku

Fyzik, který se řízením osudu dostal do sféry bankovnictví. Je autorem učebnice matematiky stavebního spoření, tento předmět také externě přednáší na VŠE. Zároveň i konzultant a provozovatel serveru stavebky.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).