Hlavní navigace

Novinky za září: nový multibanking, zvyšování úroků a 100% slevy v dopravě

4. 10. 2018
Doba čtení: 20 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Multibanking je pro mnoho bank aktuální otázkou a postupně se buď otevírají, nebo spouští vlastní aplikace. Vzhledem ke zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB začínají zvyšovat úrokové sazby i banky. A odstartovaly 75% slevy v dopravě. Někdo však poskytuje i 100 %.

Pojišťovnictví

Broker Trust: spojujeme se s VHI

Poradenská společnost Broker Trust se spojila se společností Viktor Hostinský Investments. Jak bude vlastnictví ve firmě VHI nově rozvrženo, společnost neuvedla, ale podle dat v obchodním rejstříku má zatím stále stoprocentní podíl ve firmě Viktor Hostinský.

VHI spravuje investice 5000 privátních klientů v hodnotě dvě miliardy korun. Broker Trust si od spojení s investičním specialistou slibuje růst v tomto oboru. Loni měla firma obrat obchodů ve výši 1,2 miliardy korun, investice se na tom podílely jen ze sedmi procent. Polovinu obratu společnosti tvořilo životní pojištění, třetinu pak zprostředkování hypoték.

Česká pojišťovna: dětem vyplatíme u životního pojištění dvojnásob

Česká pojišťovna zvýhodnila rodiče, kteří pojistí své nezletilé děti. Pokud dojde k pojistné události, vyplatí vám pojišťovna dvojnásobné pojistné plnění. K úrazu ale musí dojít ve škole nebo při dopravní nehodě.

Pojišťovna benefit nazvala „Zpátky do lavic“ a poskytuje ho ke smlouvám životního pojištění sjednaným od 1. září 2018 do 30. listopadu 2018. Dítě ale musí být ve věku do 17 let. Benefit pak můžete uplatnit do ukončení středoškolského vzdělání dítěte. Nejpozději však do 26 let věku. Tehdy dojde k ukončení pojistné smlouvy.

Benefit není podmíněn sjednáním žádného připojištění, platí tak pro všechny děti, které jejich rodiče pojistí mezi zářím a listopadem v rámci produktu Můj život. Samotné plnění z benefitu se váže na ta rizika, která jsou v dané smlouvě sjednána.

PČS: životní pojištění umíme i online. Při onemocnění rakovinou vyplatíme dvojnásobek

Velmi podobnou cestou se v září vydala i Pojišťovna České spořitelny, která zvýhodnila pojištění vážných nemocí. Pokud si u ní od pondělí 17. září 2018 do pondělí 31. prosince 2018 sjednáte toto pojištění v rámci FLEXI životního pojištění a v budoucnu onemocníte rakovinou, vyplatí pojišťovna dvojnásobek sjednané částky.

Akce můžete využít i jako stávající klient, pokud si pojištění vážných nemocí do smlouvy přidáte poprvé. Vážná nemoc znamená, kromě poklesu příjmu, také zvýšení nákladů. Je tedy důležité zaměřit se i na výši pojistné částky, kterou doporučujeme nastavit minimálně na dvojnásobek ročního příjmu, říká Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny.

Podrobnosti o akci najdete na webu pojišťovny.

Kromě toho také spustila online prodej životního pojištění. Pro on-line sjednávání jsme vybrali rizikové životní pojištění FLEXI RISK, které klientům poskytuje jednoduché a rychlé pojištění všech životních rizik, a to bez jakýchkoliv dalších poplatků a členění do rizikových skupin. Prodejní formulář je propojený s platební bránou a klient tak bude rovnou online platit první pojistné, říká Tomáš Vaníček, místopředseda představenstva Pojišťovny České spořitelny.

Pojišťovna na webu nabízí sadu předpřipravených balíčků a podle vybraných parametrů (věk, výška, váha, kuřák/nekuřák) vám sestaví skladbu pojistných rizik, která jsou podle ní ideální. Cena pojištění se má pohybovat nejčastěji od 500 Kč do 1000 Kč měsíčně.

Bankovnictví

Air Bank: začneme nabízet investice

Air Bank rozšířila v září 2018 portfolio svých služeb. Získala totiž licenci na poskytování investičních služeb a brzy tak začne klientům nabízet i různé investiční produkty. Podobně jako u jiných našich služeb se budeme chtít i u připravované nabídky investic soustředit hlavně na to, aby byla srozumitelná a využitelná i pro klienty, kteří zatím moc zkušeností s investicemi nemají, říká Michal Strcula, generální ředitel Air Bank.

První z investičních služeb plánuje Air Bank nabídnout příští rok.

Banka CREDITAS: zlepšujeme multibanking

Banka CREDITAS přidala další funkce do své multibankovní platformy. Nově umožňuje ovládat skrze ni účty vedené u České spořitelny. Jde o čtvrtou banku, která je napojena na multibankovní systém. Banka CREDITAS doposud umožňovala ovládat účty u Fio banky, Equa bank a Air Bank.

V případě Air Bank však došlo také k inovaci. Nově můžete skrze internetové bankovnictví Banky CREDITAS zadávat platby z napojeného účtu Air Bank. Prozatím je dostupná možnost autorizace plateb pomocí SMS kódů s tím, že brzy bude možné platby autorizovat i s využitím aplikace MyAir.

Pře ČNB a WPB Capital pokračuje

Spor České národní banky a záložny WPB Capital stále nekončí. Ve čtvrtek 13. září 2018 nabyl právní moci rozsudek Městského soudu v Praze a záložna má znovu platnou licenci. Soud totiž 15. června 2018 uznal žalobu družstva a označil postup ČNB při odebrání licence za nezákonný.

Policie ale obvinila členy představenstva družstva WPB Capital z porušení povinností při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Představenstvo WPB Capital chce nyní provést ekonomický a právní audit družstva, jelikož má podezření, že v družstvu během likvidace probíhala řada nestandardních ekonomických operací a docházelo k nehospodárnému nakládání s majetkem družstva ze strany likvidátora a k porušování povinností při správě cizího majetku.

ČNB vydala v září prohlášení, ve kterém trvá na tom, že odebrání licence záložně v roce 2014 bylo oprávněné. Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze proto podala kasační stížnost. Soud totiž v červnu zrušil rozhodnutí o odejmutí licence družstevní záložně WPB Capital. ČNB současně požádala Nejvyšší správní soud o odklad účinku rozsudku pražského městského soudu.

ČNB zvýšila úrokovou sazbu, banky reagují

Česká národní banka opět přitvrdila se svými zásahy do trhu s bydlením. V září 2018 tak už po čtvrté v letošním roce zvýšila úrokové sazby, a to o 25 bazických bodů na 1,50 % (2T repo).

Na to začaly reagovat další banky a postupně zdražovat. Jednou z nich je i Hypoteční banka, která od října zvýšila úrokové sazby u Jasné hypotéky.

Zvýšení úrokových sazeb u hypoték. Autor: Hypoteční banka

Zvýšení úrokových sazeb u hypoték.

Zdražení se týká Jasné hypotéky. Zatímco do konce září 2018 byly hypotéky s pětiletou fixací a s LTV do 80 % k dostání za 2,89 %, od 1. října 2018 došlo k navýšení o další dvě desetiny. Hypotéky tak jsou k dostání s úrokovou sazbou 3,09 %.

Česká spořitelna: Saifu je zpět. Nyní jako Poketka

Česká spořitelna znovu spustila svou aplikaci pro placení mobilním telefonem na bázi technologie NFC. Z původní aplikace Saifu je teď Poketka. Spořitelna aplikaci uvedla na začátku srpna 2018 pod názvem Saifu, později ji ale stáhla. Ochrannou známku na slovo „Saifu“ totiž vlastní společnost Paymaster, která sama vyvíjí aplikaci platebního systému postaveného na kombinaci platby penězi a kryptoměnami.


Autor: Česká spořitelna

Všechny funkce aplikace jsou stejné jako před jejím přejmenováním. Kromě mobilních plateb umí Poketka vygenerovat tzv. jednorázovou platební kartu pro bezpečné platby v e-shopech či nabízí slevový program na bázi okamžitých slev. Slevy lze čerpat u více než stovky obchodníků z různých kategorií, říká Lukáš Kropík, mluvčí České spořitelny.

Aplikaci si můžete stáhnout na Google Play.

Pokud jste si stáhli aplikaci Saifu před stažením ze strany spořitelny, mohli jste s ní platit jen do konce září 2018. Následně je nutné přejít na Poketku.

Kromě toho spořitelna zvýšila úrokové sazby u hypoték. Zdražení zdůvodnila rostoucí cenou peněz na trhu.

Úrokové sazby hypoték od České spořitelny (sazby platí pro hypotéky do 80 % hodnoty nemovitosti)

Fixace

Úrokové sazby do 18. září 2018

Úrokové sazby od 19. září 2018

Fixace 1 rok

od 3,99 %

od 4,19 %

Fixace 2 roky

od 3,99 %

od 4,19 %

Fixace 3 roky

od 2,99 %

od 3,19 %

Fixace 4 roky

od 2,99 %

od 3,19 %

Fixace 5 let

od 2,69 %

od 2,89 %

Fixace 8 let

od 2,79 %

od 2,94 %

Fixace 10 let

od 2,89 %

od 2,99 %

Fixace 15 let

od 3,09 %

od 3,19 %

Fixace 20 let

od 3,49 %

od 3,59 %

ČMSS: stavební spoření bez poplatku za uzavření

Českomoravská stavební spořitelna zvýhodnila stavební spoření pro mladé klienty od 18 do 35 let. Pokud si u spořitelny sjednáte zmíněný produkt, odpustí vám poplatek za uzavření smlouvy. Ten normálně činí 1 % z cílové částky. To se týká smluv uzavřených na spoření. Maximální výše podpory je 2000 Kč.

Po započítání této prémie a státní podpory tak výnos ze stavebního spoření dosáhne při ideální měsíční úložce (zhruba 1700 Kč) 3,5 procenta ročně.

Equa bank: zvyšujeme úrokové sazby u termínovaných vkladů

Equa v září 2018 zvýšila úroky u termínovaných vkladů. Navázala tak na krok z poloviny srpna, kdy o 0,2 procentního bodu zvedla úrokový bonus u spořicího účtu Hit.

Úrokové sazby termínovaných vkladů Equa bank v CZK

Délka

Roční úroková sazba

Nová

Původní

Změna

3 měsíce

0,20 %

0,20 %

6 měsíců

0,40 %

0,30 %

0,10

1 rok

0,70 %

0,40 %

0,30

18 měsíců

0,85 %

0,50 %

0,35

2 roky

1,00 %

0,60 %

0,40

3 roky

1,20 %

0,80 %

0,40

4 roky

1,35 %

1,00 %

0,35

5 let

1,55 %

1,20 %

0,35

Era/Poštovní spořitelna: měníme webové stránky

Poštovní spořitelna spustila nové webové stránky na adrese www.postovnisporitelna.cz. Podle banky mají za cíl lépe vyjadřovat její hodnoty: jednoduchost, férovost a dostupnost.


Autor: Poštovní spořitelna

Stávající portál erasvet.cz fungoval přes osm let, adresa je přesměrovaná na novou. Stránky potřebovaly oživit z hlediska designu i s ohledem na responzivitu, resp. zobrazení na tabletech a chytrých telefonech, říká Přemysl Hanzelka, zodpovědný za vedení Segmentu Poštovní spořitelny.

Fio banka: rušíme účty Fortissimu, zvyšujeme úroky a spouštíme další školu investování

Fio banka si v září 2018 připravila řadu novinek. Tou první je rušení bankovních účtů devizové společnosti Fortissimo (www.devizy.cz). Oznámila svým klientům, že jí ruší všechny bankovní účty. V případě, že jste u Fortissima měli devizový účet, ke 30. září 2018 byl zrušen.

Konkurenční boj mezi devizovými společnostmi a bankami trvá na našem (ale i třeba na slovenském) trhu dlouho. O tom, že banky ruší devizovým společnostem účty, psal například i server iDNES.cz. Ten také informoval o tom, že se na Slovensku banky dohadovaly na společném postupu. Spor mezi bankami a devizovými společnosti v minulosti zasáhl i do prezidentských voleb.

Kromě toho banka zahájila další semestr Školy investování. Ta je určena pro veřejnost a není podmínkou být klientem banky. V rámci projektu je připraveno 38 seminářů, které se věnují tématům pro začátečníky i pro pokročilejší investory. Semináře se konají ve městech po celé České republice a účast i registrace je pro každého bezplatná.

V případě zájmu si můžete vybrat z celkem z 19 měst a tří různých okruhů, odstupňovaných dle zkušenosti investorů, pro které jsou určeny. První téma bude pro začátečníky a je zaměřeno na základní investiční pojmy. Druhý okruh je zaměřen na zahraniční burzy a třetí seminář je určen pokročilejším investorům, kteří se zajímají o možnosti znásobení investice, obchodování s komoditami nebo futures kontrakty.

Poslední novinkou je zvýšení úroků u spořicích účtů a termínovaných vkladů o 0,1 procentního bodu. Banka tím zareagovala na rostoucí úrokové sazby na trhu.

Spořicí účet tak nově zhodnocuje vklady sazbou 0,25 %. U termínovaných vkladů nabízí banka nově nejvíce 0,6 % u vkladu na pět let. Při fixaci například na dva roky dává nově úrok 0,35 %.

Připomeňme, že Česká národní banka v posledních měsících pravidelně zvyšuje své úrokové sazby a repo sazba, ze kterou si komerční banky „odkládají“ peníze v ČNB, je momentálně na 1,25 %. Již za týden může navíc velmi pravděpodobně o dalšího čtvrtprocentního bodu vyrůst. Banky tento růst sazeb na svých spořicích produktech zohledňují obecně jen velmi pomalu.

Na závěr připomeňme, že inflace se pohybuje nad hranicí dvou procent (naposledy v srpnu 2,5procenta v meziročním srovnání), takže peníze na spořicích účtech reálně přicházejí o hodnotu.

MONETA Money Bank: platby hodinkami a platební terminál bezplatně

Pokud vlastníte kartu MONETA Money Bank a jejím vydavatelem je společnost Visa, můžete nově platit chytrými hodinkami Garmin a Fitbit. Služba je bezplatná a pro provedení transakce je třeba hodinky odemknout PIN kódem a přiložit je k platebnímu terminálu. Očekáváme, že platby chytrými hodinkami, telefony a dalšími zařízeními se stanou pro Čechy už brzy úplně stejnou samozřejmostí jako běžné platby debetní nebo kreditní kartou, říká Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Českou republiku.

Služby Garmin Pay a Fitbit Pay využívají bezkontaktní technologii Visa a novou generaci tokenizace, která podle zástupců Visa zvyšuje bezpečnost dat z platebních karet.

Tokenizace je nová technologie zabezpečení, jež nahrazuje citlivé informace z platebních karet, například šestnáctimístné číslo účtu, datum platnosti a bezpečnostní kód, jedinečným digitálním identifikátorem (tokenem), který lze následně použít ke zpracování platby, aniž by bylo nutné odkrýt výše uvedené detailní informace o účtu, vysvětluje Marcel Gajdoš.

Kromě toho banka začala živnostníkům a podnikatelům nabízet nové transakční řešení pod značkou „MMB Platební služby“. Spolu s tím spustila i akční nabídku, kdy lze platební terminál poskytnutý bankou používat 3 měsíce bezplatně. To představuje úsporu maximálně 885 Kč na jeden terminál. Službu poskytuje banka ve spolupráci se společností EVO Payments International.

Po těch 3 měsících se bude cena za pronájem platebního terminálu odvíjet od toho, na jak dlouhý závazek se bance upíšete.

Podmínky pronájmu platebního terminálu. Autor: MONETA Money Bank

Podmínky pronájmu platebního terminálu.

K tomu si ale musíte připočítat ještě provize kartovým společnostem za platbu kartou.

Cenové podmínky akceptace platebních karet. Autor: MONETA Money Bank

Cenové podmínky akceptace platebních karet.

Pronájem platebního terminálu si můžete sjednat na jakékoli pobočce banky. Zařízení poté budou nainstalována do třetího pracovního dne od podpisu smlouvy. Využít můžete i doplňkové služby jako výběr hotovosti na podkladně (cashback), příjem více měn (multicurrency) nebo stravenek Sodexo a Ticket Restaurant. Zároveň si můžete sjednat platební bránu.

Poskytované stacionární a mobilní terminály Ingenicose jsou vybaveny barevnou dotykovou obrazovkou a nabízejí vysokou míru personalizace, která umožňuje například uvést na účtence obchodníkovo jméno, logo a osobní sdělení, a do datové sítě je možné je připojit pomocí pevného internetu, Wi-Fi, Bluetooth či GPRS.

Provident: v rámci START půjčky nabídneme 12 000 Kč místo 9000 Kč

Společnost Provident Financial v září navýšila maximální možnou výši START půjčky. Z původních 9000 Kč si nyní můžete vzít půjčku ve výši maximálně 12 000 Kč.

Půjčka je na 3 měsíce a je určena pouze novým klientům, kteří si u Providentu ještě nikdy nesjednali žádný produkt. Zároveň je pro tyto klienty bezplatná, tedy bez poplatků a bez úroků. Půjčku obdržíte v hotovosti nebo na účet. Hotovost vám přinese obchodní zástupce během několika hodin domů. V případě bezhotovostního převodu přijdou peníze na účet následující pracovní den.

Raiffeisenbank: nabízíme podporu podnikatelům

Raiffeisenbank začala nabízet podporu malým a středním firmám, a to ve spolupráci s Evropským investičním fondem (EIF). Pokud máte podnik do 500 zaměstnanců, můžete v rámci programu InnovFin v příštích dvou letech získat úvěr se zvýhodněnou úrokovou sazbou a nižšími požadavky na zajištění. Úvěr můžete čerpat jak v českých korunách, tak v eurech.

Doložit musíte stejné dokumenty, jako když žádáte o běžné firemní financování. Stejná je také časová náročnost. Pro vyhodnocení míry inovativnosti je potom třeba blíže popsat investiční záměr. Vše s EIF následně vyřizuje banka, takže při podpisu smlouvy pouze stvrzujete, že souhlasíte s tím, aby byl váš úvěr podpořen z fondů Evropské unie.

Finanční prostředky ze zvýhodněného úvěru jsou určeny k financování inovativních investic do vývoje či implementace nových nebo podstatně vylepšených produktů, procesů a služeb.

RIS: rušíme poplatek u fondu pro konzervativní

Raiffeisen investiční společnost zrušila v září 2018 vstupní poplatek ve výši 0,5 procenta u Raiffeisen fondu dluhopisové stability.

Fond se zaměřuje na investování do dluhopisů bonitních emitentů a nástrojů peněžního trhu, je určený začínajícím a velmi konzervativním investorům. S příchodem růstu úrokových sazeb jsme postupně zkracovali průměrnou dobu do splatnosti dluhopisů zastoupených ve fondu, abychom co možná nejvíce eliminovali okamžité negativní dopady z růstu úrokových sazeb. Zároveň jsme výrazně navýšili objem nástrojů peněžního trhu, které lépe kopírují tržní vývoj krátkodobých investic v české koruně, říká Jaromír Sladkovský, generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti.  

Raiffeisen fond dluhopisové stability má doporučený investiční horizont dva roky. Doba pro výplatu aktuální hodnoty vkladu jsou čtyři dny, vše je bez poplatků a sankcí.

Za správu se platí poplatek 0,25 % ročně z obhospodařovaných peněz. Investovat je možné od 500 Kč u pravidelné investice a od 10 000 Kč u jednorázové. Výnosy fondu v poslední době jsou v minusu. Za poslední rok je to –1,2 %.

RSTS: soutěžte o zlaté cihly

Raiffeisen stavební spořitelna spustila v září akci o zlaté cihly. Pokud si u ní sjednáte stavební spoření nebo úvěr, můžete se zúčastnit soutěže o jednu z 25 zlatých cihel.

Hlavní výhrou je zlatá cihla o hmotnosti 100 gramů v hodnotě kolem 100 000 Kč. Dále je připraveno 24 cihel o hmotnosti 20 gramů v hodnotě okolo 20 000 Kč. K nové smlouvě pak jako dárek dostanete pokladničku v podobě zlaté cihly. Zlaté cihly jsme zvolili proto, že jsou symbolem úspor, investic, trvalé hodnoty a bezpečně uložených peněz, říká Lukáš Kopecký, ředitel marketingu Raiffeisen stavební spořitelny.

I nadále pak můžete využít akci pro děti a mladé. Každý ve věku od 0 do 25 let včetně získá k nové smlouvě o stavebním spoření nadstandardní úročení 1,5 % ročně. Spolu s úroky a státní podporou tak můžete pro své děti získat zhodnocení přes 4 % ročně.

Soutěž o zlaté cihly trvá od 17. 9. do 30. 11. 2018.

UniCredit Bank: 100 Kč měsíčně novému klientovi

UniCredit Bank v rámci své akce odmění částkou 100 Kč každého nového klienta s běžným účtem U Konto nebo s podnikatelským účtem U konto BUSINESS.

Pokud si jeden z výše zmíněných účtů pořídíte do konce roku 2018, připraví vám banka finanční bonusy po celý rok 2019. K získání pravidelné odměny od UniCredit Bank ale musíte U konto aktivně využívat. Pokud tak učiníte, banka vám bude na daný účet posílat měsíčně 100 Kč.

Pokud navíc do konce roku 2018 přejdete k bance od jiné banky, dostanete jednorázový bonus 500 Kč.

Wüstenrot: spořicí účet si sjednáte čistě online

Wüstenrot – stavební spořitelna vylepšila svůj spořicí účet. Nově si jej můžete založit čistě elektronicky. Odpadne vám tak povinnost podepisovat papírovou smlouvu. Klasický podpis jsme nahradili autorizační esemeskou. Celý proces tak bude mnohem rychlejší, ale i ekologičtější, říká Pavel Hejzlar, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.

Pokud jste pro Wüstenrot novým klientem, získáte navíc do konce února 2019 úrok ve výši 1,5 %. K základnímu úroku 0,5 % a věrnostnímu bonusu za fixaci až 0,4 % vám spořitelna připíše i speciální bonus 0,6 %. Elektronické sjednání lze využít také pro termínované vklady a běžné účty.

Tento účet si můžete sjednat i u nás na Měšci.

V případě, že si budete chtít založit spořicí účet online, vyplníte na internetových stránkách společnosti žádost a základní údaje o své osobě. Následně obdržíte autorizační SMS klíč, kterým potvrdíte uzavření smlouvy. SMS tak poslouží jako náhrada podpisu klasické papírové smlouvy. Po nahrání elektronických kopií dokladů totožnosti a zaslání první platby ze svého účtu vedeného u jiné banky máte k dispozici svůj spořicí účet.

Založení a vedení účtu je bezplatné.

Mzdy a důchody

Důchody se od ledna 2019 zvýší o 7,3 %

Ministerstvo práce a sociálních věcí zareagovalo na údaje o průměrných mzdách za první pololetí roku 2018 a tyto údaje promítlo do definitivního výpočtu valorizace penzí od 1. ledna 2019. Od nového roku tak dojde k historicky největšímu navýšení důchodů. Průměrný starobní důchod přesáhne částku 13 200 Kč.

Celkové navýšení pro rok 2019 je 7,3 %. To je výrazně nad limitem 2,7 %, v rámci kterého může vláda svým nařízením valorizaci dodatečně navýšit. Základní výměra důchodů se navýší u všech důchodů stejně. Konkrétně půjde o částku 570 Kč na hodnotu 3270 Kč. Procentní výměry důchodů, které jsou u jednotlivých příjemců důchodů rozdílné, budou všem příjemcům navýšeny o 3,4 %.

Finanční správa začala kontrolovat krátkodobé pronájmy

Generální finanční ředitelství a Magistrát hlavního města Prahy podepsaly memorandum o vzájemném poskytování informací a identifikaci osob. Memorandum upravuje vzájemnou výměnu informací, které GFŘ a MHMP získali vyhledávací činností nebo jiným výkonem pro účely správy daní a správy místních poplatků. Se získanými informacemi bude nakládáno v souladu s právními předpisy.

Finanční správa se elektronickými platformami zabývá již delší dobu a v rámci prevence upozornila v minulých měsících řadu poplatníků na jejich daňovou povinnost. Dále byla vypracována metodika, ve které je dopodrobna rozepsáno, jaké daňové povinnosti musí pronajímatelé splnit.

V současné době už ale probíhají nejen na území hlavního města kontrolní akce zaměřené právě na ubytování prostřednictvím internetových platforem.

Spotřebitel

České dráhy: budeme dávat vyšší slevy

Děti, studenti a senioři už dosáhnou u vlaků Českých drah na nižší ceny. Jízdenka po 75% slevě nyní už skutečně přijde pouze na čtvrtinu, a nikoliv na zhruba polovinu ceny, kterou platí běžní cestující. Proti postupu Českých drah, které díky takovému výpočtu dosáhly na vyšší kompenzace od státu, zasáhlo ministerstvo dopravy. Informuje o tom online deník Aktuálně.cz.

Cenový výměr, který nižší jízdné na základě rozhodnutí vlády zavedl, hovoří o slevě 75 % z plného (obyčejného) jízdného. České dráhy ji tedy začaly počítat ze základní tarifní ceny, přestože ji na některých trasách v praxi neuplatňují.

Třeba ve vlaku mezi Prahou a Plzní platí cestující beze slev kolem 95 Kč až 105 Kč, základní tarifní cena podle ujetých kilometrů je nicméně 165 Kč. Sleva pro mladé a seniory se od září počítá jako 75 % z této částky, tedy 41 Kč. To je výrazně více než čtvrtina ceny, za niž jezdí ostatní.

Díky takovému postupu pak České dráhy dosáhnou i na vyšší kompenzace od státu, který vládou nařízené 75% slevy proplácí. Ministerstvo dopravy přitom už před lety podobný postup kritizovalo a uvedlo, že sleva se má počítat ze skutečné ceny. Ostatní dopravci takto nepostupují.

Současně České dráhy skončily s prodejem Včasné jízdenky a nahradily ji SuperAkční jízdenkou. SuperAkční jízdenky jsou prodávány pro konkrétní relace a konkrétní vlakové spoje. Systém SuperAkčních jízdenek využívá podobné principy jako prodejní systémy soukromých dopravců a využívá známé údaje o obsazenosti vlakových spojů. Systém tak nasměruje cestující díky nejvýhodnějším cenám do prázdnějších spojů, vysvětluje novinku Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah.

Lidé tak mohou na svých cestách více ušetřit, naopak ve špičkových vlacích díky tomu může počet cestujících s levnou jízdenkou klesnout a vlaky tak nabídnou vyšší komfort cestování, dodává Šťáhlavský.

Včasné jízdenky Česko zakoupené v předprodeji (až 60 dní před odjezdem) budou platit za původních podmínek pro datum plánované cesty. 

Akční jízdenky budou nadále prodávány v e-shopu i u pokladních přepážek a SuperAkční jízdenka v e-shopu. Nabídka tras i počet SuperAkčních jízdenek se bude dynamicky měnit s ohledem na poptávku po cestování na jednotlivých linkách a v konkrétních spojích.

Leo Express kompenzuje dětem, studentům a seniorům 100 % jízdného

Leo Express bude místo státem nařízené 75% slevy poskytovat studentům, dětem a seniorům 100% slevu z jízdného. Zmíněnou 75% slevu dostanete už při nákupu jízdenky, takže zaplatíte pouze 25 %. Ty ale následně dostanete zpět formou leo korun. Jedná se o kredit, který následně můžete využít na nákup dalších jízdenek. Budeme rádi, pokud si studenti a senioři za ušetřené peníze užijí například občerstvení na našich palubách nebo si občas užijí jízdu ve vyšších třídách našich vlaků a autobusů, říká Jakub Svoboda, ředitel Leo Express pro Českou a Slovenskou republiku.

Podmínkou je členství ve věrnostním programu Smile Club.

Sleva 75 % se obecně týká dětí a mládeže ve věku od 6 do 17 let, studentů ve věku 18 až 25 let a seniorů od 65 let. Tyto slevy platí i na vlakové mezinárodní jízdenky z a do České republiky, a to na českém úseku cesty. Cashback z těchto mezinárodních jízd pak platí na celou trasu.

PayPal inovoval aplikaci

Společnost PayPal vylepšila svou aplikaci pro mobilní telefony. Ta zvýrazňuje některé vybrané funkce. V nové verzi tak došlo například k optimalizaci vzhledu, kdy je vám nyní snadněji zobrazen váš zůstatek a upozornění. Posunula se tlačítka „Odeslat peníze“ a „Přijmout peníze“. Nyní se nachází hned na domovské obrazovce.

Tip do článku - účto fakturace duben

Dále pak při posílání nebo přijímání plateb můžete přidávat fotku a upravovat seznam kontaktů.

Nová verze aplikace Autor: PayPal

Nová verze aplikace

Nová verze mobilní aplikace PayPal pro Android a pro iOS je již dostupná.

Poplatky za ubytování vzrostou. Dotknou se i Airbnb

Poplatky spojené s ubytováním, které vybírají jednotlivá města, mají od roku 2021 výrazně vzrůst. Navíc je nově budou platit i ti, kdo se ubytují třeba přes aplikaci Airbnb. Vláda schválila návrh novely zákona o místních poplatcích předložený ministerstvem financí. Návrh nyní míří k projednání do poslanecké sněmovny.

Novela nahrazuje stávající poplatky z ubytovací kapacity a za lázeňský nebo rekreační pobyt jediným poplatkem z pobytu, jemuž bude podléhat krátkodobý pobyt bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Rozšiřuje tak okruh ubytovacích zařízení, které podléhají výběru místního poplatku.

Provozovatelé nabízející ubytování přes Airbnb mají oproti hotelům nebo penzionům tu výhodu, že na rozdíl od nich nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování. Díky tomu, že se nový poplatek bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení, či nikoliv, tuto nerovnost odstraňujeme, říká ministryně financí Alena Schillerová.

Sloučením obou stávajících poplatků do jednoho se podle ministerstva dále nastaví stejné podmínky i pro samotné obce. V současné době může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, zatímco oba poplatky mají zavedeny jen ty, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem. Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec.

Poplatek si může každá obec nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální sazby. Ta má po předpokládaném nabytí účinnosti novely od 1. ledna 2020 činit 21 Kč za den, od následujícího roku bude její výše 50 Kč za den. Maximální sazba plánovaná pro rok 2020 odpovídá součtu maximálních sazeb obou dosavadních místních poplatků, poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt (15 Kč) a poplatku z ubytovací kapacity (6 Kč). 

Vyslyšeli jsme tím přání mnohých starostů obcí, s nimiž jsem měla příležitost jednat. Krátkodobé ubytovací služby totiž zdaleka nevyužívají jen turisté. A s tím, jak se sdílená ekonomika v ubytovacím sektoru dynamicky rozvíjí, se zvyšují i nároky na obce, které ze svých rozpočtů zajišťují úklid, likvidaci odpadů nebo dotované MHD. Touto novelou proto obcím nabízíme další možnosti, jak mohou zabezpečit financování svých veřejných služeb, vysvětluje více jak stoprocentní nárůst poplatku z roku na rok Schillerová.

Jednotná jízdenka pro všechny vlaky? V roce 2020

Od roku 2020 by také měl být spuštěn systém jednotného tarifu. Součástí má být i celosíťová časová jízdenka, na kterou lze cestovat bez omezení kilometrů. Stát již začal s přípravou systému.

Dopravci budou jednotný tarif uznávat na základě takzvané přístupové smlouvy s ministerstvem dopravy. Její uzavření bude ze zákona povinné pro ty dopravce, kteří budou jezdit na základě nově vysoutěžené objednávky státu nebo krajů. V ostatních případech se dopravci budou moci připojit k systému dobrovolně.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).