Hlavní navigace

Nezdá se vám vyhazov? Pokud byl protiprávní, můžete dostat hodně peněz

8. 3. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Za nedodržení zákoníku práce při propuštění vás musí zaměstnavatel odškodnit, ale musíte stihnout lhůty a dostát formalitám. Musíte se bránit včas. Poradíme, co musíte udělat.

Možná víte, a jestli jste stálým čtenářem serveru Měšec.cz, tak určitě víte, že dal-li vám zaměstnavatel neplatnou výpověď nebo zrušil-li s vámi neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době (podobně to platí i pro dohodu o skončení pracovního poměru), můžete z toho získat dost peněz. Musíte vědět, v čem spočívají chyby a co máte dělat. Psali jsme o tom zde: Za chyby se platí, i při nesprávné výpovědi.

Vždyť „o peníze jde vždy až v první radě“. Jen opravdu musíte vědět, jak na to. Dnes se to pokusíme vysvětlit tak, aby to pochopil každý.

Přemýšlejte, poraďte se

Právo je dnes tak složité, a pracovní právo nevyjímaje, že i právníci musejí konzultovat s jinými právníky. Každý se specializuje jen na svůj obor. Tím spíše těžko obyčejný člověk, který nestudoval právnickou fakultu (nebo i když ji studoval, ale nevykonává žádnou právní praxi), a v právu se tak nevyzná, posoudí, zda dostal vskutku platnou výpověď. Zda s ním byl platně rozvázán pracovní poměr okamžitě (tzv. na hodinu) nebo ve zkušební době platně či uzavřel platnou dohodu o skončení pracovního poměru, pokud k ní byl zaměstnavatelem dotlačen, jak se často stává. 

Subjektivně zaměstnanci obvykle či skoro vždy vnímají rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele vůči sobě jako nespravedlivé, a označují je pak, i bezdůvodně, za neplatné. Zkuste však nejprve vychladnout, opustit emoce. Pokud jste i potom rozladěni a stále se vám zdá, že vyhazov není v pořádku, zkuste vyhledávat informace. Například zde na Měšci jsme již dříve popsali všechny možnosti rozvázání pracovního poměru.

Nebo se poraďte se známým právníkem, jenž se vyzná v pracovním právu. A pokud i pak dospějete k názoru, že s vámi byl rozvázán (ukončen) pracovní poměr neplatně – byli jste vyhozeni protiprávně – braňte se. Vyhledejte advokáta, který se specializuje na pracovní právo, aby se vaším případem zabýval a řešil jej.

Vychladněte a vyberte to nejdůležitější

Nejste-li si jisti, jak to s vaším vyhazovem je, a nenarazili jste na ochotného právníka, který poskytuje první právní pomoc (úvodní konzultace, prvotní posouzení věci) zdarma, anebo se vám z různých důvodů hned k advokátovi nechce, zkuste naši novou pracovněprávní poradnu. Dáme vám základní informace, učiníme klíčové posouzení, zda stojí, nebo nestojí za to jít do sporu, a případně poradíme, jak a co udělat.

Ovšem aby vaše otázka byla zodpovězena nebo byla zodpovězena k vaší spokojenosti, abyste z odpovědi něco užitečného měli, napište maximum relevantních informací, ale jen těch důležitých. Nepište sáhodlouhá pojednání, uveďte jen to podstatné. A zapomeňte na emoce. Jděte nejprve na vycházku, dejte si panáka, pomazlete vaši kočičku nebo pejska.

Nepopisujte, jak vás zaměstnavatel štve či štval. Opište klíčová slova z výpovědi nebo jiného právního jednání zaměstnavatele, kterým s vámi skončil pracovní poměr či si myslel, že ho skončil, protože to můžete napadnout. Opište i skutkové souvislosti, za kterých se tomu stalo, tedy to, co vyhazovu předcházelo. Vyberte to nejdůležitější. Podstatné souvislosti. My to posoudíme a řekneme, zda má, nebo nemá smysl navštívit advokáta a požádat ho, aby převzal vaše zastoupení a napsal žalobu proti zaměstnavateli. 

Základní rady

Pokud chcete získat odškodnění za neplatný vyhazov, musíte podat žalobu do dvou měsíců ode dne, kdy měl váš pracovní poměr skončit. Čtěte, jak se lhůta počítá: Když se chcete bránit neplatnému vyhazovu, musíte podat žalobu včas.

Spočítejte si to sami. Nemá smysl se ptát na platnost vašeho vyhazovu po uplynutí dvou měsíců, co váš pracovní poměr skončil. I advokát může případně lhůtu prošvihnout. Má jiné lukrativní případy a vás třeba upozadí, ale vy už víte, že žaloba musí být podána do dvou měsíců. Jinak vaše nároky propadnou a žaloba bude soudem zamítnuta.

Takže k advokátovi musíte včas, aby stihl připravit vaši obranu.

Je jasné, že po vyhazovu, který asi třeba neproběhl úplně klidně, máte svého zaměstnavatele plné zuby. To neřešte. Tvrďte, že trváte na dalším zaměstnávání, i kdyby to nebyla pravda. Obvykle – zásadně – vám zaměstnavatel návrat do práce stejně neumožní, protože vás nechce na pracovišti. Už dávno přijal někoho jiného nebo váš původní provoz neexistuje. Ale zákon vyžaduje, abyste tvrdili, že chcete dále pro zaměstnavatele pracovat, i když si už dávno vyděláváte jinak a jinde.

Opravdu, je tomu tak. Je to taková formální podmínka. Čtěte podrobnosti: Nedostal odškodnění, protože netrval na dalším zaměstnávání a Chcete odškodnění za neplatný vyhazov? Musíte být opravdu ochotni a schopni pracovat.

Trocha takzvané bílé lži vám neublíží, i kdyby to nedovolovalo vaše přesvědčení. Nikomu tím neublížíte. Jen zaměstnavateli, samozřejmě, ale o to vám přece v případě sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru jde. Anebo ne? Když oznámíte, že trváte na dalším zaměstnávání, a posléze vyhrajete soudní spor, musí vám za celou dobu jeho trvání poskytnout zaměstnavatel náhradu mzdy.

skoleni_7_4

Nešetřete na odborných radách

I když vám zaměstnavatel nabídne narovnání – dohodu o narovnání – mimosoudní řešení, nebo soudní smír, buďte obezřetní. Abyste nedopadli tak, jak jsme popsali už dříve: Dostala neplatnou výpověď, na odškodnění ale nárok nemá. Stačila malá chyba

I když zaměstnavatel nabízí smírné řešení, ověřte si, zda je pro vás výhodné. Od toho je tu naše poradna. Nebo samozřejmě advokátní kanceláře.

Autor článku

Jsem právníkem. Věnuji se zejména pracovnímu a občanskému právu a souvisejícím oborům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).