Hlavní navigace

Neplaťte už žádné daně

20. 3. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Představte si zemi, kde budete osvobozeni od daňových poplatků. Zemi, kde slovo "daně" nenajdete ve slovníku. Zdá se vám to neuvěřitelné? Ale taková země skutečně je, a dokonce ne jedna. A ne nadarmo se jim říká daňový ráj.

Co je to daňový ráj?

Většina z vás o něm slyšela, ale možná vás nenapadlo, jak snadné je podnikat v daňovém ráji. Stačí jen znát základní informace. Mezi nejznámější daňové ráje patří například Panenské ostrovy, Kypr, Lichštejnsko, Bahamy, Seychely a další. V některých těchto oblastech dokonce počet založených společností převyšuje počet místních obyvatel. O daňovém ráji se mluví také jako o offshore centrum (pochází z ang. „off shore”). Jak ale vznikla pohádka o zaslíbené zemi všech podnikatelů? Kořeny daňového ráje sahají daleko do minulosti, kdy státy v blízkosti Velké Británie a USA chtěly získat zahraniční kapitál, a proto nabízely zahraničním investorům výrazné daňové úlevy. Pokud si myslíte, že se musíte přestěhovat na Bahamy nebo do podobného vzdáleného ostrovního státu, jste na omylu. Podnikání v daňovém ráji znamená, že provozujete podnikatelskou činnost v jedné zemi a přitom je váš majetek v zemi jiné. Úřady první země na vaše podnikání neuvalují daňovou povinnost. Podnikáte prostřednictvím od daně osvobozené zahraniční společnosti.

Jaké jsou výhody daňového ráje

 • Naprosté utajení informací
 • Nízká nebo nulová daň z příjmu
 • Neexistují dědické ani darovací daně
 • Jistota ochrany před inflací
 • Minimum zákonných povinností
 • Výrazné snížení provozních nákladů
 • Neexistuje omezení v nakládání s devizovými prostředky
 • Informace o majitelích společností nejsou veřejně přístupné
 • Jednoduchý přístup na severoamerické a evropské kapitálové trhy
 • Nejste omezení v mezinárodním obchodě
 • Daňové přiznání nemusíte podávat
 • Žádná byrokracie

Kde se vzaly daně?

Daně jsou tu v různé podobě už od nepaměti. Platíme je my, platili je naši rodiči i prarodiče i praprarodiče… Daně jsou zkrátka staré jako lidstvo samo. Někde to ale muselo začít… Daně vzešly z výpalného, které platili zemědělci ozbrojeným skupinám za ochranu. Postupem času, jak se formoval stát, přibývalo víc a víc činností za které se musely daně odevzdávat. Pokud docházelo k častému navyšování daní, bylo to většinou v důsledku války. I dnešní vysoké daně nejen u nás, ale v celé Evropě, jsou důsledkem první a druhé světové války.

Daňové přiznání na poslední chvíli? S Měšcem v pohodě.

Založte si vlastní offshore společnost

Založit si offshore společnost může kdokoliv, ale doporučujeme si ujasnit, pro koho je založení této společnosti užitečné. Každá firma, která má roční obrat vyšší než jeden milion korun českých neprohloupí, když využije možností jaké nabízejí daňové ráje. Podnikání v těchto oblastech bývá často mylně spojeno z nelegální činností. Pokud ale dodržíte předepsaná pravidla, nemusíte se ničeho obávat, vaše podnikatelská činnost bude i na Bahamách naprosto legální a vy výrazně ušetříte. Doporučujeme využít služeb odborných společností, které zajistí veškeré potřebné formality pro založení offshore podniku. Bude vás to samozřejmě něco stát, ale budete mít jistotu, že je vše v naprostém pořádku. Zisk převýší zcela určitě náklady, které do tohoto prvně vložíte.

Jak vypadá založení takové společnosti v praxi? Zadáte jméno společnosti a rozhodnutí o výši základního jmění. Většinou se toto jmění pohybuje kolem částky 500 USD. Částku nemusíte splatit. Následně určíte akcie na doručitele či jméno. Pokud se rozhodnete pro akcie na jméno, je nutné dodat informace o akcionářích. Jestli preferujete úplnou anonymitu, pak zvolte akcie na ručitele, kde nemusíte uvádět žádné informace. Povinnosti, které je nutné splnit při registraci společnosti, zajišťuje místní registrovaný agent. Ve chvíli, kdy je společnost zaregistrovaná, vám jako vlastníkovi budou zaslány potřebné dokumenty. Dále je nutné založit administrativní kancelář společnosti, v čemž vám může pomoci místní business centrum. V sídle firmy můžete otevřít bankovní účet, který ovládáte přes fax nebo telefon z naší země. To vše v naprosté anonymitě. Nepříjemné úkony, které jsou spjaty se založením podniku v naší zemi, nemusíte absolvovat. Vyhnete se tak například registraci DPH, účetnictví, auditům, zdaňování příjmů procentuální sazbou a dalším neméně oblíbeným povinnostem domácích podnikatelů. Své příjmy zdaníte pouze tím, že zaplatíte přijatelné paušální daně. Zakázky, které máte v domácí firmě, pak fakturujte prostřednictvím zahraniční společnosti. Výnos můžete dále investovat do své země a vyplácet ho například formou dividenda.

Druhou alternativou je využití nezúročené půjčky vaší vlastní firmě v rodné zemi. Ale pozor, jakmile převedete peníze na osobní konto, musíte je zdanit! Pokud se vám celý postup zdá složitý, věřte, že jeho naplnění je otázkou velmi krátkého času. Specializované firmy jsou na toto proškoleny a vše je pro ně jen otázkou rutiny. Náklady na zřízení firmy v jednom z daňových rájů se pohybují už od 1000 dolarů a přibližně stejnou částku pak bude platit za roční administrativní provoz.

Na koho si dát pozor?

Někteří lidé nesdílí nadšení z možnosti využívání daňových rájů. Mezi ně patří například politici v Německu. Tam nyní vrcholí skandál s několika bohatými němci, kterým se dařilo provádět několik let daňové úniky právě přes Lichtenštejnsko. Podle předběžných odhadů Němci ošidili svůj stát až o několik set miliónů dolarů. Kvůli tomuto skandálu také odstoupil Klaus Zumwinkel, který zastával významnou funkci v čele Deutsche Post. Skandál se dokonce dotkl i knížecí rodiny.

skoleni_4_3

Německo se proto rozhodlo tlačit na EU, aby změnila a zpřísnila podmínky v evropské směrnici, která řeší problematiku daňových rájů. Představitelé Evropské unie jsou totiž přesvědčeni, že dokud budou existovat daňové ráje s anonymními konty, nelze účinně bojovat proti praní špinavých peněz a podnikatelé tak budou mít nadále možnost ukládat nezdaněné příjmy mimo kontrolu finančních úřadů.

Nebudete první ani poslední…

Pokud se rozhodnete podnikat v daňovém ráji, věřte, že podobné rozhodnutí už ani v České republice není žádnou novinkou. Firem, které pracují pod záštitou společnosti z daňového ráje u nás každoročně stoupá. Jen v letošním roce jich je o pětinu více než v roce 2007. V současné době je u nás 8130 firem, které oficiálně vlastní společnosti z oblastí daňového ráje.

Anketa

Chtěli byste využít možnosti podnikání z "daňového ráje"?

Autor článku

Specializuji se na psychologii, pracovně právní problematiku a zavádění moderních manažerských metod. Studuji žurnalistiku, politologii a chystám se na práva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).